Նախագահ Բակո Սահակյանն այցելել է հանրապետության հարավային թեւ
Նախագահը ներկա է գտնվել Կովսական քաղաքում նոր մանկապարտեզի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Երկրի ղեկավարը նշել է, որ նախադպրոցական կրթության ոլորտը մշտապես գտնվում է իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում, եւ այսուհետ էլ կարվի հնարավորը դրա շարունակական զարգացման համար:
Կովսականում Նախագահ Սահակյանը մասնակցել է նաեւ ժամանակակից սարքավորումներով վերազինված եւ կապիտալ վերանորոգված տեղամասային հիվանդանոցի բացման արարողությանը: Նախագահը նշել է, որ արդի պայմաններին համապատասխանող բժշկական հաստատությունների առկայությունը շրջաններում հանդիսանում է առողջապահության զարգացման հայեցակարգային ուղղություններից մեկը, եւ այս ոլորտում պետությունը շարունակելու է իրականացնել լայնածավալ ծրագրեր:
Նույն օրը երկրի ղեկավարը եղել է Թոնդիրգետի ոսկու հանքավայրում, ծանոթացել այնտեղ իրականացվող աշխատանքներին եւ առկա խնդիրներին: Նախագահ Սահակյանը կարեւորել է լեռնահանքարդյունաբերական ճյուղի նշանակությունը մեր հանրապետության կյանքում` այն համարելով Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացման հիմնարար ուղղություններից մեկը: Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել սփյուռքահայ բարերար Վարդան Սերմաքեշին այս ռազմավարական ծրագիրը կյանքի կոչելու համար` այն որակելով որպես Հայրենիք-Սփյուռք համագործակցության ու հայրենասիրության լավագույն դրսեւորումներից:
Նախագահին ուղեկցում էին վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:

• 28-10-2014 12:37:40   |   |  Press release
The President was present in the town of Kovsakan at a solemn ceremony of opening a new kindergarten building. The Head of the State underlined that the preschool education sphere was always in the spotlight of authorities' attention and everything possible would be done for its further development.
In Kovsakan President Sahakyan partook also in a ceremony of opening the capitally renovated local hospital upgraded with modern equipment. The President noted that existence of such medical institutions corresponding to modern standards in the regions was among the conceptual directions of developing the healthcare sphere and the state would continue to realize wide-scale programs in that field.
On the same day the Head of the State visited the Tondirget gold mine, got acquainted with the conducted activities and the existing problems. President Sahakyan noted the significance of the mining industry in the life of the republic considering it among the fundamental directions of Artsakh’s socioeconomic development. The President expressed gratitude to philanthropist Vardan Sermakes for realizing this strategic program qualifying it among the best manifestations of the Motherland-Diaspora cooperation and patriotism.