Սահմամնամերձ Մովսես գյուղի բնակիչները ստացել են խմելու ջրից օգտվելու հնարավորություն
Շնորհիվ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հայաստանյան պատվիրակության աջակցության` Ադրբեջանի հետ միջազգային սահմանի երկայնքով տեղակայված Տավուշի մարզի հեռավոր Մովսես գյուղի բնակիչներն այժմ ունեն խմելու ջրից օգտվելու ավելի անվտանգ ու դյուրին հնարավորություն։ ԿԽՄԿ-ի ջանքերով վերանորոգված ջրամատակարարման ցանցը թույլ է տալիս ջրով ապահովել գյուղի բնակիչներին։ Կառուցվել է նաև ջրի ցամաքուրդ, որը սնուցում է ողջ գյուղի (1,350 մարդ) համար նախատեսված ջրավազանը։ Նման նախագծերը մաս են կազմում սահմանամերձ համայնքների համար իրականացվող ԿԽՄԿ-ի աջակցության տարաբնույթ ծրագրերի։
Տասնմեկ տնային տնտեսություն ջրով ապահովող ծրագրի շրջանակներում երկարացվել և բարելավվել է ջրամատակարարման ցանցը․ տեղադրվել է 580 մետր երկարությամբ խողովակաշար, 3,000 լիտր պլաստիկ ջրի բակ և հանրային օգտագործման համար ավտոմատ փականով ծորակ՝ ջուրը խնայողաբար օգտագործելու համար։ Նշված աշխատանքների արդյունքում հնարավոր դարձավ խմելու ջրի աղբյուրն ավելի մոտ բերել բնակիչների տներին, համեմատած նախկինում մեծ հեռավորության վրա գտնվող աղբյուրի։
«Տարիներ շարունակ այս շրջանն ապահովված չի եղել խմելու ջրով, և բնակիչները՝ հիմնականում տարեց մարդիկ, իրենց առօրյա կարիքները հոգալու նպատակով ստիպված են եղել մոտ 800 մետր ճանապարհ անցնել ջուր բերելու համար», - ասաց Մովսեսի գյուղապետ Արարատ Ավալյանը` ավելացնելով, - «Մեծապես գնահատում ենք, որ ԿԽՄԿ-ն ուսումնասիրեց մեր խնդիրները և հաջողությամբ իրականացրեց այս նախաձեռնությունը»։
«Այս տարածքը գտնվում է բարդ տեղանքում՝ բարձունքում», - բացատրում է ԿԽՄԿ-ի հայաստանյան պատվիրակության ինժեներ Ռուբեն Բաղդասարյանը, – «և մեզ հաջողվեց գտնել ինժեներական այնպիսի մի լուծում, որի արդյունքում հնարավոր եղավ ջուրը հասցնել բարձրադիր այս հատված ինքնահոս տարբերակով։ Դա թույլ տվեց չտեղադրել ջրի պոմպ և խուսափել պահպանման հետ կապված հետագա ծախսերից»։
Ի լրումն նշված աշխատանքների, ԿԽՄԿ-ն Մովսեսում կառուցել է ջրի աղբյուրի ցամաքուրդ։ Այսուհետ՝ հոսելով նոր տեղադրված 200 մետր երկարությամբ խողովակով, ջուրը կլցվի 100 խորանարդ մետր տարողությամբ ջրավազան։ Գյուղի ողջ բնակչությունը կարող է օգտվել հավաքած ջրից ըստ անհրաժեշտության, հատկապես՝ ջրի պակասի և երաշտի ժամանակ։
«Մենք աշխատում ենք միջազգային սահմանի երկայնքի անապահով տարածքներում ապրող քաղաքացիական բնակչության հետ և մշակում մեր աջակցության նախագծերը՝ ելնելով համայնքի առկա կարիքներից», - ասաց  Ռուբեն Բաղդասարյանը։ «Այս տարի նմանատիպ նախագծեր են իրականացվել նաև Տավուշի մարզի Չինարի և Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղերում»։

Armenia: Access to drinking water for village residents in border area
Yerevan (ICRC) – Residents of the remote village of Movses, in the Tavush region along the international border with Azerbaijan, now have safer and easier access to clean drinking water thanks to support from the International Committee of the Red Cross (ICRC) delegation in Armenia. The ICRC improved the water network, bringing drinking water much closer to residents, and built a water source catchment to feed a reservoir serving the 1,350 village residents. Projects of this kind form a part of the ICRC’s broader assistance programmes for border-area communities.
In connection with this project benefiting 11 households, the existing water network was enhanced with an additional 580-metre pipeline, a 3,000-litre plastic water tank, and a self-closing public tap to prevent unnecessary water leakage. These measures brought drinking water closer to the homes of residents, who previously had to cover long distances to collect it from the nearest source.
"There was no access to drinking water in this district for ages, and people living here, most of them elderly, would have to walk up to 800 metres to collect water for their daily needs," said Ararat Avalyan, the village mayor. "We appreciate the fact that our problems were taken into consideration by the ICRC and that they have been resolved in this way."
"The hilly topography of the district posed a challenge," said Ruben Baghdasaryan, an ICRC engineer. "So we came up with an engineering solution which was to bring the water through gravity flow. This made it possible to avoid installing a water pump and all the maintenance costs that would entail."
The ICRC also built a water source catchment in Movses. From now on, water will run through a newly laid 200-metre pipeline into a 100-cubic-metre reservoir. Safely collected, the water can be used by the whole village as needed and especially in times of water shortage and droughts.
"We work closely with civilians who reside in insecure areas along the international border and design our community assistance projects on the basis of their needs," said Ruben Baghdasaryan. "This year, similar projects were also implemented in the Chinari and Nerkin Karmiraghbyur villages of Tavush."