Հայաստանը մասնակցում է Թբիլիսիում բացված Ենթակառուցվածքի և նոր էներգետիկայի հարցերով երկրորդ հարավկովկասյան ներդրումային գագաթնաժողովին
• 06-02-2015 15:37:05   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ՀԿԵ-ի մասնկանցությունն ենթակառուցվածքի հարցերով միջազգային ժողովին մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց Ընկերության գործունեության վերաբերյալ
Փետրվարի 5-ին Թբիլիսիում բացվել է Ենթակառուցվածքի և նոր էներգետիկայի հարցերով երկրորդ հարավկովկասյան ներդրումային գագաթնաժողովը («South Caucasus Infrastructure & New Energy Investment Summit»), որտեղ ներկայացված են նշված ոլորտներում աշխատող տարածաշրջանային կազմակերպություններ, օրատերկրյա մասնակիցներ:
Հայաստանը ներկայացնում է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության պատվիրակությունը, որը գլխավորում է Ընկերության գլխավոր տնօրենի համագործակցության և լոգիստիկայի գծով տեղակալ Օլեգ Շատալովը: Ժողովի բազմաթիվ մասնակիցները և միջոցառումը լուսաբանող լրագրողները գագաթնաժողովի բացումից հետո «գրավել» էին ՀԿԵ-ի ցուցահանդեսային տաղավարը. տպավորիչ էին նաև ներկայացված վիճակագրական ցուցանիշները՝ 2009 – 2014 թթ. Ընկերությունը Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքի զարգացմանն ու արդիականացմանն ուղղել էր $245 մլն.:
ՀԿԵ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Օլեգ Շատալովը հարցազրույց տվեց «Վրաստան» թերթին, իսկ Ընկերության Ֆիրմային տրանսպորտային սպասարկման ճանապարհային կենտրոնի պետի տեղակալ – Տրանսպորտային ծառայությունների կենտրոնի պետ Զառա Աղասաֆյանցը՝ INFO-9 հեռուստաալիքին:
Ընդմիջումից հետո Օլեգ Շատալովը Ընկերության գործունեության և զարգացման հեռանկարների մասին զեկույց էր ներկայացրել ժողովի մասնակիցներին: Մասնակիցներից շատերի, հատկապես, եվրոպական երկրների ներկայացուցիչների համար հայտնություն էր դարձել, որ ՀԿԵ-ն հանդիսանում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ դուստր-ձեռնարկություն: Այդ պատճառով էապես ավելացել էր այցելուների հոսքը Ընկերության տաղավար. դա, հիմնականում, բեռնափախադրողներն էին, նոր նախագծերի իրականացման համար վստահելի գործընկերներ փնտրող գործարարներ: Մասնավորապես, վրացիները հետաքրքրվում էին Ռուսաստանից հանքային պարարտանյութեր տեղափոխելու հնարավորություններով, Իսրայելի ներկայացուցիչները՝ Թել Ավիվից Հայասստան բեռնափոխադրումներ իրականացնելու ուղիներով:
Շատերին հետարքրում էր Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման հեռանկարներով և ժամկետներով, Հայաստանի երկաթուղու բեռնափոխադրումներով, ՎԵԲ-հաճախորդ համակարգի աշխատանքով:
Տաղավար էր այցելել նաև Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման հարցերով նախարարի խորհրդական Գեորգի Բեկուան, ում հետաքրքրեց ՀԿԵ գործունեությունն ու զարգացման հեռանկարները:

Участие делегации ЮКЖД в международном инвестиционном саммите по инфраструктуре пробудило новую волну интереса к работе Компании
• 06-02-2015 15:37:05   | Армения  |  Экономика
5 февраля в г. Тбилиси открылся второй Южно-Кавказский инвестиционный саммит по инфраструктуре и новой энергетике («South Caucasus Infrastructure & New Energy Investment Summit»), в котором приняли участие организации, работающие в этой сфере, не только из нашего региона, но и из ближнего и дальнего зарубежья.
Армению на саммите представляла делегация ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» во главе с заместителем генерального директора по взаимодействию и логистике Олегом Шаталовым.
Многочисленные посетители выставки саммита, журналисты оккупировали павильон ЮКЖД – он оказался самым информативным и грамотно оформленным.
Цифры и факты о проделанной за 2009-2014 гг. работе и сумма инвестиций, вложенная в развитие и модернизацию железнодорожной инфраструктуры Армении - $245 млн. - впечатляли.
Заместитель генерального директора Олег Шаталов дал развернутое интервью газете «Врастан», заместитель начальника Дорожного центра фирменного транспортного обслуживания, начальник Центра транспортных услуг Зара Агасафьянц - телеканалу INFO-9.
После перерыва Олег Шаталов выступил с докладом о деятельности и перспективах развития Компании. Надо отметить, что для многих участников саммита, в основном, из европейских стран, информация о том, что ЮКЖД является дочерним предприятием ОАО «РЖД» стала откровением. И поток посетителей в павильон Компании возрос еще больше: теперь это были, в основном, экспедиторы, бизнесмены, ищущие надежных партнеров для реализации своих проектов.
Грузины интересовались возможностью получения минеральных удобрений из России, израильтяне - поставками из Тель-Авива в Армению и т.д.
Многие интересовались перспективами и сроками строительства железной дороги Иран-Армения, информационной оснащенностью дороги, автоматизацией всего перевозочного процесса, работой системы ВЕБ-клиента, транслируемой на мониторе.
Павильон посетил также и советник министра экономики и стабильного развития Грузии Георгий Бекуа, которого заинтересовала деятельность ЮКЖД и перспективы развития.