Միջոցառում ԱՄՆ Կոնգրեսում՝ նվիրված 1988-1990 թթ. Ադրբեջանում տեղի ունեցած հայկական ջարդերին
Փետրվարի 11-ին ԱՄՆ-ում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ  Ռոբերտ Ավետիսյանը մասնակցել  է ԱՄՆ Կոնգրեսում Վաշինգտոնի Հայ Դատի գրասենյակի կողմից կազմակերպված միջոցառմանը՝  նվիրված 1988-1990 թթ. Ադրբեջանում տեղի ունեցած հայկական ջարդերին, ինչպես նաև հետագայում անկախ Արցախի առջև ծառացած բազմաթիվ մարտահրավերներին սոցիալական, տնտեսական և այլ ոլորտներում:
«Լեռնային Ղարաբաղ: Հայկական ջարդերին հաջորդած սերունդը, խաղաղության հաստատման մարտահրավերն ու ժողովրդավարության զարգացումը»  վերնագրով միջոցառմանը  մասնակցել են նաև ՀՀ դեսպանության դիվանագետները, Վաշինգտոնի Հայ Դատի գրասենյակի ներկայացուցիչներ, ԱՄՆ Կոնգրեսական Ֆրենկ Փալլոնը, այլ կոնգրեսականների գրասենյակների ներկայացուցիչներ, Ադրբեջանից նախկին հայ փախստականներ, լրագրողներ, Ամերիկայի հայկական համայնքի անդամներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը: Հայկական հանձնախմբի համանախագահ, կոնգրեսական Ֆրենկ Փալլոնը իր ելույթում  դատապարտեց Ադրբեջանում հայ ազգաբնակչության ջարդերը, ընդգծեց ԼՂՀ անկախության ճանաչման անհրաժեշտությունը և Արցախին ամերիկյան օգնության շարունակական տրամադրման կարևորությունը:
Միջոցառման հիմնական բանախոսներն էին ամերիկահայ իրավաբան, նախկինում Բաքվից փախստական Աննա Աստվածատրյան-Տուրկոտը, ով անդրադարձավ Բաքվի հայերի ջարդերին ու հայ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ոճրագործություններին, ինչպես նաև Լոս-Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի հանրային առողջապահության դպրոցի դասախոս, դոկտոր Ալինա Դորյանը, որի  ելույթը նվիրված էր Արցախին տրամադրվող ամերիկյան օգնությանն ու ԼՂՀ  առողջապահության համակարգին վերաբերող մի շարք խնդիրներին: Կարճ ելույթներով հանդես եկան  նաև մի խումբ նախկին հայ փախստականներ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, միջոցառման ավարտին ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը  երախտագիտություն հայտնեց միջոցառման կազմակերպիչներին և մասնակիցներին՝ ընդգծելով ադրբեջանահայության նկատմամբ իրականացրած հանցագործության դատապարտման անհրաժեշտությունն ու Արցախի զարգացման կարևորությունը:

AN EVENT AT THE U.S. CONGRESS COMMEMORATING THE VICTIMS OF THE ARMENIAN POGROMS IN AZERBAIJAN
On February 11, Permanent Representative of the Nagorno Karabakh Republic to the USA Robert Avetisian participated in an event taken place at the USA Congress and organized by the Washington Office of the Armenian National Committee of America. The event was dedicated to the memory of the victims of the Armenian pogroms in Azerbaijan in 1988-1990, as well as the numerous challenges that independent Artsakh faced in the social, economic, and other spheres.
Diplomats of the RA Embassy to the USA, representatives of the ANCA Washington Office, U.S. Congressman Frank Pallone, representatives of other congressional offices, former Armenian refugees from Azerbaijan, journalists, and members of the Armenian community of America participated in the event on «Nagorno Karabakh. The generation following the Armenian pogroms, the challenge of establishing peace, and the democratic development».
Executive Director of the ANCA Washington Office Aram Hambaryan delivered an opening speech.
In his speech, Co-Chairman of the Congressional Caucus on Armenian Issues, Congressman Frank Pallone condemned the massacre of the Armenian population in Azerbaijan, stressed the necessity of recognizing the NKR independence and the importance of providing continuous U.S. assistance to Artsakh.
The keynote speakers were American Armenian lawyer and former refugee from Baku Anna Astvatsaturian-Turcotte, who touched upon the issues related to the Armenian massacre in Baku and Azerbaijan's crimes against the Armenian population, as well as lecturer of the School of Public Health of the University of California, Los Angeles, Dr. Alina Dorian, whose speech covered a range of issues related to the U.S. assistance to Artsakh and the NKR health care system. Short speeches were also delivered by a group of former Armenian refugees.
At the end of the event, NKR Permanent Representative to the USA Robert Avetisian expressed his gratitude to the organizers and participants of the event, stressed the necessity of condemning the crime committed against the Armenian population of Azerbaijan and the importance of the development of Artsakh.