Միջոցառում ԱՄՆ Կոնգրեսում՝ նվիրված 1988-1990 թթ. Ադրբեջանում տեղի ունեցած հայկական ջարդերին
Փետրվարի 11-ին ԱՄՆ-ում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ  Ռոբերտ Ավետիսյանը մասնակցել  է ԱՄՆ Կոնգրեսում Վաշինգտոնի Հայ Դատի գրասենյակի կողմից կազմակերպված միջոցառմանը՝  նվիրված 1988-1990 թթ. Ադրբեջանում տեղի ունեցած հայկական ջարդերին, ինչպես նաև հետագայում անկախ Արցախի առջև ծառացած բազմաթիվ մարտահրավերներին սոցիալական, տնտեսական և այլ ոլորտներում:
«Լեռնային Ղարաբաղ: Հայկական ջարդերին հաջորդած սերունդը, խաղաղության հաստատման մարտահրավերն ու ժողովրդավարության զարգացումը»  վերնագրով միջոցառմանը  մասնակցել են նաև ՀՀ դեսպանության դիվանագետները, Վաշինգտոնի Հայ Դատի գրասենյակի ներկայացուցիչներ, ԱՄՆ Կոնգրեսական Ֆրենկ Փալլոնը, այլ կոնգրեսականների գրասենյակների ներկայացուցիչներ, Ադրբեջանից նախկին հայ փախստականներ, լրագրողներ, Ամերիկայի հայկական համայնքի անդամներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը: Հայկական հանձնախմբի համանախագահ, կոնգրեսական Ֆրենկ Փալլոնը իր ելույթում  դատապարտեց Ադրբեջանում հայ ազգաբնակչության ջարդերը, ընդգծեց ԼՂՀ անկախության ճանաչման անհրաժեշտությունը և Արցախին ամերիկյան օգնության շարունակական տրամադրման կարևորությունը:
Միջոցառման հիմնական բանախոսներն էին ամերիկահայ իրավաբան, նախկինում Բաքվից փախստական Աննա Աստվածատրյան-Տուրկոտը, ով անդրադարձավ Բաքվի հայերի ջարդերին ու հայ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ոճրագործություններին, ինչպես նաև Լոս-Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի հանրային առողջապահության դպրոցի դասախոս, դոկտոր Ալինա Դորյանը, որի  ելույթը նվիրված էր Արցախին տրամադրվող ամերիկյան օգնությանն ու ԼՂՀ  առողջապահության համակարգին վերաբերող մի շարք խնդիրներին: Կարճ ելույթներով հանդես եկան  նաև մի խումբ նախկին հայ փախստականներ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, միջոցառման ավարտին ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը  երախտագիտություն հայտնեց միջոցառման կազմակերպիչներին և մասնակիցներին՝ ընդգծելով ադրբեջանահայության նկատմամբ իրականացրած հանցագործության դատապարտման անհրաժեշտությունն ու Արցախի զարգացման կարևորությունը:

В Конгрессе США состоялось мероприятие, посвященное памяти жертв погромов армян в Азербайджане
11 февраля Постоянный представитель Нагорно-Карабахской Республики в США Роберт Аветисян  принял участие в мероприятии, организованном  вашингтонским офисом Ай Дата в Конгрессе США. Мероприятие было посвящено  памяти жертв погромов  армян в Азербайджане в 1988-1990 годах и социально-экономическим вызовам, с которыми столкнулся независимый Арцах.
В мероприятии  ”Нагорный Карабах.  Поколение, живущее после армянских погромов, необходимость установления мира и  демократического развития”  приняли участие также сотрудники посольства РА, представители вашингтонского офиса Ай Дата,  американский конгрессмен Френк Паллоун, представители  офисов других конгрессменов, бывшие беженцы из Азербайджана, журналисты, члены армянской общины Америки.
Со  вступительным словом выступил  исполнительный директор  офиса Американского комитета Ай Дат Арам Амбарян.
В своем выступлении сопредседатель комиссии по армянским вопросам  конгрессмен Френк Паллоун  осудил погромы армянского населения в Азербайджане,  отметил необходимость признания независимости НКР и важность   оказания Арцаху  долговременной помощи со стороны США.
Основными докладчиками на мероприятии были  американский  юрист армянского происхождения, бывшая беженка из Баку Анна Аствацатурян-Туркот, которая  коснулась темы погромов  армян в Баку и преступлений, совершенных Азербайджаном в отношении армянского населения, а также  преподаватель школы здравоохранения Калифорнийского университета Лос-Анджелеса доктор Алина Дорян,  чье выступление было посвящено американской  помощи, предоставляемой Арцаху, и некоторым вопросам, касающимся развития системы здравоохранения НКР.  С краткой речью выступили также  бывшие армянские беженцы из Азербайджана.
В конце мероприятия Постоянный представитель НКР Роберт Аветисян выразил благодарность  организаторам и участникам мероприятия, подчеркнув необходимость осуждения преступлений, совершенных в отношении армянского населения Азербайджана, и  важность развития Арцаха.