ՀԲԸՄ 88-րդ Ընդհանուր ժողովի շրջանակում տեղի կունենան «ՀԲԸՄ զրույցներ» խորագրով քննարկումներ
ՀԲԸՄ 88-րդ Ընդհանուր ժողովի շրջանակում տեղի կունենան «ՀԲԸՄ զրույցներ» խորագրով քննարկումներ՝ հեղինակավոր բանախոսների մասնակցությամբ
«ՀԲԸՄ զրույցներ»-ը կմեկնարկեն ապրիլի 1-ին Երևանի «Այբ» դպրոցում
#AGBUtalks՝ «ՀԲԸՄ զրույցներ»-ը 88-րդ Ընդհանուր ժողովի կարևոր միջոցառումներից են: «ՀԲԸՄ զրույցներ»-ի նպատակն է ստեղծել ընդհանուր քննարկման հարթակ, որը մասնակիցներին կոգեշնչի և կներգրավի ազգի զարգացման շուրջ գաղափարներ և ծրագրեր առաջարկելու ու դրանց իրագործման ուղիներ մշակելու մեջ: «ՀԲԸՄ զրույցներ»-ի ընթացքում ելույթ կունենան Հայաստանի և արտասահմանի խոշոր կրթական հաստատությունների, հիմնադրամների, պետական ու միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
«ՀԲԸՄ զրույցներ»-ի բազմաբովանդակ և ինտերակտիվ քննարկումներին կարող են միանալ ՀԲԸՄ Ընդհանուր ժողովի մասնակիցներն ու նախապես գրանցված հայաստանաբնակ հետաքրքրված ու շահագրգիռ անձինք:
Քննարկումների թեմաներն են՝ «Մարդկային ներուժը Հայաստանում և Սփյուռքում», «Հայկական պետականության կերտման մարտահրավերները» և «Հայության միջազգային դիրքերի ամրապնդում»: «ՀԲԸՄ զրույցներ»-ը կոչված են խթանելու մասնակիցների ներգրավվածությունը երկրի կարևորագույն մարտահրավերների հաղթահարման գործում և ստեղծելու ակտիվ երիտասարդների ու փորձագետների առավել միասնական ցանց:
«Մարդկային ներուժը Հայաստանում և Սփյուռքում» թեմայով առաջին քննարկման ընթացքում մասնակիցներն ու բանախոսները կանդրադառնան առկա խնդիրներին ու համահայկական ներուժի զարգացման հեռանկարներին: Որպես գիտելիքի և փորձի փոխանակման հարթակ՝ քննարկումը նոր հնարավորություններ կստեղծի տեղացի ու սփյուռքահայ մասնակիցների համար՝ ամրապնդելով կապը հայրենիքի հետ: Այս միջոցառումով ՀԲԸՄ-ն կարևորում է կրթության դերը ու Միության կողմից իրականացված բազմաթիվ կրթական ծրագրերը՝ ավելի հզոր ու մրցունակ մարդկային ներուժ ձևավորելու գործում:
Առաջին քննարկման բանախոսներն են «Այբ» կրթական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Հայր Մեսրոպ քհն. Արամյանը, ՀԲԸՄ փոխնախագահ, «Սիմոնյան» կրթական հիմնադրամի և Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հիմնադիր Սեմ Սիմոնյանը, ՀԱՀ նախագահ Արմեն Տեր Կյուրեղյանը, Հայաստանում «Նեյշնլ ինսթրումենթս»-ի գլխավոր տնօրեն Արամ Սալաթյանը և Հայաստանում Microsoft-ին երկայացուցչության տնօրեն Եվա Հյուսյանը:
ՀԲԸՄ-ն շարունակաբար փորձագիտական և ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում կրթության զարգացմանը Հայաստանում՝ նպաստելով ժամանակակից ու արդիական կրթական հաստատությունների և այլընտրանքային ուսումնական միջավայրերի ստեղծմանը: Իր գործունեության ընթացքում ՀԲԸՄ-ն օժանդակել է բազմաթիվ կրթական ծրագրերի իրականացմանը՝ երիտասարդ սերնդին տրամադրելով գիտելիք ու հմտություններ և հզորացնելով աշխատուժը Հայաստանում ու Արցախում:
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ) (www.agbu.org) սփյուռքի հնագույն, համաժողովրդականև համահայկական կազմակերպությունն է: ՀԲԸՄ-ն իր կրթական, մշակութային ու մարդասիրական գործունեությամբ նպաստում է հայկական ինքնության ու ժառանգության պահպանմանն ու զարգացմանը: Այդ գործունեության շնորհիվ տարեկան շուրջ 500 հազար հայեր առնչվում են միության ծրագրերին:
ՀԲԸՄ ծրագրերի վերաբերյալ հավելյալ տեղեկությունների համար այցելեք www.agbu.org.
88-րդ Ընդհանուր ժողովի միջոցառումների վերաբերյալ մանրամասն տեղեկությունների համար խնդրում ենք դիմել Տաթևիկ Ավետիսյանին [email protected] էլ-փոստի հասցեով կամ 055 992 245 հեռախոսահամարով:
Հավելյալ տեղեկություններ ստանալու համար դիմել ՀԲԸՄ Հայաստանի ներկայացուցչություն՝ [email protected]/ +374 (0) 10 512 251 / www.agbu.am.

AGBU 88th General Assembly to Feature #AGBUtalks with Keynote Speakers
#AGBUtalks is one of the landmark events of this year’s 88th General Assembly. It aims to create a common discussion platform to inspire and engage the participants to develop ideas and roadmaps for strengthening the nation. #AGBUtalks features keynote speakers from major educational institutions, synergic hubs, foundations, state and international organizations operating in Armenia and abroad. #AGBUtalks panels are open to all AGBU General Assembly participants and registered members of the public.
The panels focus on human capital in Armenia and the diaspora, challenges of Armenian state-building and ways to boost Armenia’s international standing. They aim to motivate participants to intensify youth engagement in tackling the country’s biggest challenges and create a more unified network of active youth and professionals.
The first panel is entitled “Human Capital in Armenia and the Diaspora.” The panelists and participantswill discuss the existing problems and prospects for developing pan-Armenian potential. Serving as a platform for exchange, it aims to unveil new opportunities for local and diasporan Armenian participants and allows for stronger bonds with the homeland. The event highlights the importance of education and the various educational initiatives taken by AGBU as a key to ensuring stronger and more competitive human capital.
The panel’s keynote speakers include Father Mesrop Aramyan, chairman of the Board of Trustees of Ayb Educational Foundation; Sam Simonian, AGBU vice president and founder of the Simonian Educational Foundation and the Tumo Center for Creative Technologies; Armen Der Kiureghian,AUA president; Aram Salatian, general director of National Instruments Armenia; and Yeva Hyusyan, country director of Microsoft Armenia.
Education is one of the pivotal spheres where AGBU brings both expertise and financial contribution to supporting Armenia with developing state-of-the-art education facilities, institutions and alternative ambience for learning. Throughout its existence, AGBU has offered consistent support to various educational programs aimed at enriching the knowledge and skills of the younger generation and strengthening the workforce in Armenia and Nagorno-Karabakh.
Established in 1906, AGBU (www.agbu.org) is the world’s largest non-profit Armenian organization. Headquartered in New York City, AGBU preserves and promotes the Armenian identity and heritage through educational, cultural and humanitarian programs, annually touching the lives of some 500,000 Armenians around the world.
For more information about AGBU and its worldwide programs, please visit www.agbu.org.
For media inquiries and more information about the 88th General Assembly, please contact Tatevik Avetisyan at 055 992 245 [email protected].