Ռալֆ Յիրիկյանը հյուրընկալվել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Բիզնեսի կառավարման ֆակուլտետում
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հրավիրվել էր Ամերիկյան համալսարան՝ Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության հիմնահարցերի վերաբերյալ դասախոսություն կարդալու՝ Բիզնեսի կառավարման ֆակուլտետի ուսանողների համար: Իր փորձառությունը և գիտելիքներն ապագա ղեկավարներին և ձեռներեցներին փոխանցելու կամավոր նախաձեռնության շրջանակում՝ Ռալֆ Յիրիկյանը բազմաթիվ դասախոսություններ է ունեցել Հայաստանի և արտերկրի մի շարք կրթական հաստատություններում ու համաժողովներում՝ օգնելու համար ուսանողներին գտնել բիզնեսում հաջողության հասնելու և ժամանակակից բիզնես կառուցվածքներն արդյունավետորեն կառավարելու իրենց բանաձևը, ինչպես նաև՝ գործնական նորարարական գիտելիքներ տալու նպատակով, ինչը կօգնի երիտասարդներին երկիրը մրցունակ դարձնել միջազգային շուկայում:
Նախքան կորպորատիվ պատասխանատվության գաղափարին և Հայաստանի համատեքստում ԿՍՊ-ի կիրառմանն անդրադառնալը՝ Ռալֆ Յիրիկյանը Բիզնեսի կառավարման մագիստրոսական ծրագրի ուսանողներին ներկայացրել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, որպես սոցիալապես պատասխանատու ընկերության՝ շահառուների նկատմամբ որդեգրած քաղաքականությունը: Ելնելով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի փորձառությունից՝ նա ապագա ղեկավարներին և առաջնորդներին կոչ է արել բիզնես-ռազմավարության հիմքում ներառել ԿՍՊ սկզբունքները, ինչպես նաև կազմակերպական կարևորագույն որոշումների ընդունման գործընթացում մշտապես հաշվի առնել նպատակներ և շահեր ունեցող թե՛ ներքին և թե՛ արտաքին խմբերին:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենը խոսել է շահառուների ղեկավարման սկզբունքների, այդ թվում՝ մշտադիտարկման, նույնականացման, լսելու, վերլուծելու և հաղորդակցվելու սկզբունքների մասին:
«Գերազանց կատարողականի ձգտող կորպորատիվ ղեկավարը չպետք է թերագնահատի գլխավոր շահառուների մտահոգությունները ռազմավարական տեսանկյունից դիտարկելու, նրանց արժեքները և ուժերը պարզորոշ  գծագրելու կարևորությունը: Կորպորատիվ ղեկավարները պետք է կարողանան ընդունել ճիշտ որոշումներ, որոնք կապահովեն և կամրապնդեն կազմակերպական ռազմավարության համապատասխանությունը խոշոր բաժնետերերի շահերին: Կոմերցիոն կազմակերպությունները մեկուսացած չեն արտաքին աշխարհից: Դրանք բարոյական պարտավորություններ ունեն իրենց շահառուների, այդ թվում՝ սպառողների, հաճախորդների, կարգավորող մարմինների, մատակարարների, բաժնետերերի, շրջակա միջավայրի և հասարակության անդամների նկատմամբ»,- նշել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ռալֆ Յիրիկյանն ուսանողներին ներկայացրել է պատասխանատու կառավարման սկզբունքների կարևորությունը՝ նշելով վերջինիս և կառավարման ավանդական համակարգի տարբերությունները: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը համոզված է, որ երկարաժամկետ կայուն ռազմավարություն մշակելուն և զարգացնելուն զուգահեռ ընկերությունները պետք է փորձեն հետադարձ արձագանք ստանալ շահառուներից՝ փոխըմբռնման հասնելու նպատակով:
10 տարուց պակաս ժամանակահատվածում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աչքի է ընկել ոչ միայն որպես հեռահաղորդակցության առաջատար՝ շուկայի ամենախոշոր մասնաբաժնով, այլև՝ որպես նորարարությունների առաջամարտիկ: Ընկերությունը հեռահաղորդակցության առաջին և միակ օպերատորն է, որն առաջարկել է ծառայություններ 4G ցանցում, ինչպես նաև՝ ներմուծել և զարգացրել է կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության՝ կորպորատիվ գործունեության կարևորագույն մասը հանդիսանալու գաղափարը: Միաժամանակ՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն իրականացրել է սոցիալական ներդրումներ ամենատարբեր ոլորտներում՝ նպաստելով այդ ոլորտների կայուն զարգացմանը և երկրի տնտեսական աճի ապահովմանը: Ընկերությունը զգալի ներդրումներ է կատարում՝ առողջապահության, մշակույթի, գիտության, երեխաներին առնչվող, շրջակա միջավայրի պահպանման, կրթության և գյուղական ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտներում նորարարական ծրագրերի իրականացման համար:
Համեցե՛ք ՎիվաՍել-ՄՏՍ ցանց՝ Ձեր հեռախոսահամարով:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը (Ղ-Տելեկոմ ՓԲԸ) Հայաստանի շարժական կապի առաջատար օպերատորն է, որն ունի ամենահզոր 2G/3.75G/4G ցանցը և տրամադրում է ձայնային և տվյալների փոխանցման ծառայությունների բազմազան տեսականի` Հայաստանի ամբողջ տարածքում: Գործունեության հիմք ընդունելով իր բաժանորդների շահերին լավագույնս ծառայելը, հիմնադրման օրվանից` 2005թ. հուլիսի 1-ից, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարճ ժամանակամիջոցում կարողացել է ստեղծել համահանրապետական ցանց և բաժանորդների մեծ բազա: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նորարարությունների առաջատարն է և հետամուտ է ոլորտի բոլոր զարգացումներին` ի շահ երկրի շարժական հեռահաղորդակցության շուկայի: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն իր գործունեության մեջ առաջնորդվում է ISO 26000 (Սոցիալական պատասխանատվության միջազգային ստանդարտ) և ISO/IEC 27001:2013 (Տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգ) ստանդարտներով: Հավելյալ տեղեկություններ ստանալու համար այցելեք www.mts.am

Ralph Yirikian hosted by the School of Business Management, American University of Armenia
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian was invited to the American University of Armenia as a guest speaker to lecture on the contemporary issues of Corporate Social Responsibility for the students of the School of Business Administration. Ralph Yirikian has delivered numerous lectures at different educational institutions and forums in Armenia and abroad, as part of his voluntary commitment to share his experience and knowledge with future managers and entrepreneurs, in order to enable them find the formula of success in business and effectively manage modern-day business structures, to give them innovative practical knowledge for them to be able to make the country competitive on international markets.
Prior to touching upon the concept of corporate responsibility and its application in the Armenian context, Ralph Yirikian introduced to MBA students the stakeholder approach employed by VivaCell-MTS as a socially responsible company. Based on the experience of VivaCell-MTS, he encouraged future managers and executives to keep integrated the principles of CSR into the core of their business strategies, to  always take into consideration interests of   stakeholders during day to day operation and in managerial decision-making processes.
VivaCell-MTS General Manager presented the importance and the principles of responsible management. He introduced the difference between traditional management and responsible management, as well as the importance of stakeholder engagement and its analysis
“A corporate executive striving for excellent performance can’t underestimate the importance of thinking strategically about key stakeholders’ concerns, mapping out their values and power bases. Corporate executives should be able to make right decisions to support and strengthen the alignment of organizational strategies with the most influential stakeholders. Commercial organizations don’t live isolated. They are bound by moral obligations to their stakeholders, including consumers, customers, regulators, suppliers, shareholders, the natural environment and communities,” Ralph Yirikian commented.
Ralph Yirikian provided the students with special frameworks helping decision-makers to address a diverse set of stakeholders with different goals, interests and values. VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian is sure that in developing and implementing sound long-term strategy, companies should seek feedback from stakeholders toward the goal of mutual understanding.
In less than 10 years, VivaCell-MTS has become popular not only as the leader in telecommunications, with the largest market share, but also in innovations. The Company was not only the first and only telecommunications operator to offer 4G services, but also the first to introduce and promote the concept of CSR as an essential part of corporate behavior. At the same time VivaCell-MTS has implemented numerous of social investment projects in a broad range of spheres, contributing to the sustainability of these spheres and the country’s economic development. The Company makes considerable investments into the implementation of innovative projects in the spheres of healthcare, culture, science, children, environmental protection, education, and rural infrastructure.
VivaCell-MTS (K-Telecom CJSC) is Armenia’s leading telecommunications operator, having the widest 2G/3.75G/4G network reach and spreading a wide range of Voice and Data services all across Armenia. Having the best of the Armenian people interest at heart since its launch on 1st July 2005 and in a short period of time VivaCell-MTS has managed to build a nationwide network and a considerable customer base. VivaCell-MTS drives innovation and aims at always being at the forefront of any development serving the Armenian mobile communications market. The company follows the guidance provided by ISO 26000 (International Standard of Social Responsibility) and ISO/IEC 27001:2013 (Information Security Management System). For more information, visit www.mts.am