Դեւեջյանները շարունակում են աջակցել Հայաստանի երեխաներին եւ պատանիներին
Երեւան, 29 ապրիլի, 2015թ.: Արգենտինահայ բարերար Դեւեջյան ընտանիքի նախաձեռնությամբ եւ ֆինանսավորմամբ «Հայաստան» հիմնադրամն ապրիլ-մայիս ամիսներին Տավուշի, Վայոց Ձորի, Գեղարքունիքի եւ Սյունիքի մարզերում իրականացնում է «5000 մարզահագուստ` սպորտդպրոցների սաներին» ծրագիրը:
Ծրագրի արդյունքում սպորտային համազգեստ կունենան վերոնշյալ մարզերում գործող 28 մարզադպրոցների 6-16 տարեկան 4927 սաները: Բարերարների ուշադրությունից դուրս չեն մնացել նաեւ Շիրակի մարզի Բավրա գյուղի հանրակրթական դպրոցի 73 աշակերտները, ովքեր ուսանում են Դեւեջյանների հովանավորությամբ կահավորված եւ համակարգչային դասասենյակով համալրված դպրոցում: Գյուղի նորակառույց համայնքային կենտրոնն` իր բուժկետով, գյուղապետարանով, գրադարանով, հանդիսասրահով, նույնպես բարերար ընտանիքի նվերն է Բավրայի բնակիչներին: Մեկ այլ համայնքային կենտրոն էլ Դեւեջյանների հովանավորությամբ /ԼՂՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ/ ներկայումս կառուցվում է ԼՂՀ Շուշիի շրջանի Քարին Տակ գյուղում:
«5000-ն ասես խորհրդանշական թիվ է Դեւեջյանների համար. մեկ տարի առաջ էլ նրանց հոգածությամբ 5000 ֆուտբոլի գնդակ նվիրաբերվեց Հայաստանի հանրակրթական դպրոցներին: Մնում է հուսալ, որ Դեւեջյանների յուրաքանչյուր այցը հայրենիք նորովի կոգեշնչի նրանց»,- ասում է Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը:

• 29-04-2015 14:47:53   | Armenia  |  Сharity
Yerevan, April 29, 2015 – With the initiative and financial support of the Devejian family of Argentina, the Hayastan All-Armenian Fund is implementing the “5,000 Athletic Outfits for Sports-school Students” project in Armenia’s Tavush, Vayots Dzor, Gegharkunik, and Syunik regions. The project, which was launched in Aprl, will be completed in May.
The athletic outfits will be distributed to the 4,927 students between the ages of six and 16 enrolled in the above-mentioned regions’ 28 sports schools. Beneficiaries of the Devejians’ generosity also include the 73 students of the school of Bavra, in Armenia’s Shirak Region, who study in a school that was furnished and provided with a computer classroom with the support of the family. Moreover, the youngsters’ lives have been enriched by the availability of a library, a health clinic, and an events halls at their community center, whose construction was likewise sponsored by the Devejians.
Two other projects in the homeland made possible by the Devejian family are the newly built community center of Karin Tak, a village in Artsakh’s Shushi Region, with the co-sponsorship of the government of Artsakh, as well as the community’s renovated school gym.
“Five thousand seems to be a symbolic number for the Devejian family,” said Ara Vardanyan, executive director of the Hayastan All-Armenian Fund. “About a year ago, the family donated 5,000 sports balls to schools throughout Armenia. We certainly hope that the Devejians go on to support as many projects in the homeland,” Vardanyan added jokingly.