«Արցախյան հակամարտությունը Ղրիմի հետ որևէ նմանություն չունի».Դանիել Իոաննիսյան
Օրերս Ռիգայում կայացավ Արևելյան Գործընկերության երկրների գագաթնաժողովը, որի արդյունքներով ընդունված հայտարարության շուրջ եղան բազմաթիվ քննարկումներ և տարաձայնություններ:
Մասնավորապես, հիմնական տարաձայնությունները եղան Լեռնային Ղարաբաղի մասի վերաբերյալ, ուր ընդդիմացողը Ադրբեջանն էր և Ղրիմի վերաբերյալ, ուր ընդդիմացողը Հայաստանն ու Բելառուսն էին:
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանն առաջին անգամ չէ, որ ընդդիմանում է Ռուսաստանի Ղրիմի բռնակցումը դատապարտող հայտարարություններին (դա սկսվեց ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբելայում քվերակությունից):
Սա, թերևս զարմանալի չէ, քանի որ Հայաստանում և Արցախում շատերին Ղրիմի խնդիրը հոգեհարազատ է թվում: Մարդիկ այն նույնացնում են ԼՂՀ հիմնախնդրի հետ:
Բաքուն ու Ստեփանակերտը նույն կարծիքի՞ են
Ղրիմի և Ղարաբաղի խնդիրներն ամենաշատը նույնականացնում է պաշտոնական Բաքուն, որի պաշտոնական կարծիքն այն է, որ եթե չլիներ Արցախի անջատումը Ադրբեջանից, չէր լինի նաև Ղրիմի անջատումը Ուկրաինայից:
Եվ Ադրբեջանին այդ նույնացումը չափազանց ձեռնատու է, քանի որ Ղրիմի բռնակցման դեմ ամբողջ արևմուտքն է դուրս եկել, իսկ Արցախի անկախացման դեմ՝ ոչ:
Այս ֆոնին խիստ զարմանալի է դառնում այն, որ Արցախում տոնակատարություններ էին իրականացվում Ղրիմի անկախության հռչակման կապակցությամբ և բազմաթիվ պաշտոնյաներ հայտարարում էին, որ դա նախադեպ է Լեռնային Ղարաբաղի համար:  Սակայն եկեք հասկանանք, թե ինչ նախադեպի մասին է խոսքը և որքանով են Ղրիմի ու Արցախի խնդիրները համեմատելի:
Անհամեմատելիությունը
Բոլորս հիշում ենք, թե ինչպես էր զարգանում Արցախյան հակամարտությունը: Որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին ԼՂԻՄ և Շահումյանի շրջանի պատգամավորների համատեղ որոշմամբ՝ հռչակվեց ԼՂՀ անկախությունը, որը հաստատվեց դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեով:
Սակայն Սովետական Միությունը և ապա Ադրբեջանը, ում տարածքից անկախանում էր ԼՂՀ-ն, չհարգեցին արցախցիների ինքնորոշման իրավունքը և փորձեցին հարցը լուծել ուժով ու զենքով: Հայերս էլ ստիպված էինք զենքով պաշտպանել Արցախի իրավունքները:
Ի տարբերություն Արցախի՝ Ղրիմում ամեն ինչ սկսվեց ոչ թե ժողովրդի կամարտահայտամամբ, այլ ռուսական զորքերի ներխուժմամբ, որից հետո Ղրիմում փոխվեցին տեղական իշխանությունները և հայտարարեցին անկախության հանրաքվե անցկացնելու մասին, որից երկու շաբաթ հետո ռուսական զորքերի ներկայությամբ կայացավ այդ հանրաքվեն և Ղրիմը հռչակվեց Ռուսաստանի մաս:
Ի հեճուկս Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը սատարող Ղրիմի բնակիչների զգալի մասի (առավելապես 12 տոկոս թաթարների, 30 տոկոս ուկրաինացիների և ռուսների մի մասի) բոյկոտի, հանրաքվեն արձանագրեց 83 տոկոս մասնակցություն: Ընդ որում՝ որոշ քաղաքներ այնքան էին ուզում ինտեգրվել ՌԴ-ին, որ որոշ դեպքերում արձանագրում էին ավելի քան 120 տոկոս մասնակցություն:
Եվ զարմանալի չէ, որ ռուսական ավտոմատների փողի տակ նման արդյունքներ են արձանագրվում, քանի որ նույն ոգով անցնում են ներպետական ընտրությունները նույն Ռուսաստանում (այդ թվում` մինչև 146 տոկոս «Պուտինին կողմ» ձայների արդյունքներով):
Ի տարբերություն Արցախում հայկական ստորաբաժանումների՝ Ղրիմում ռուսական զորքերը հայտնվեցին հանրաքվեից առաջ (անգամ հանրաքվեի մասին որոշումից առաջ) և  այդ իսկ պատճառով արևմուտքը համարում է, որ տեղի ունեցածը սովորական օկուպացիա է և որևէ աղերս չունի ժողովրդի կամարտահայտման հետ:
Իսկ մեզ այդպիսի նախադեպ պե՞տք է
Ղրիմը եվրոպական ինտեգրացիայի ճանապարհը բռնած և առավել ժողովրդավար Ուկրաինայից անցավ սակավ ժողովրդավար և ազգային հողի վրա սպանություններով լի Ռուսաստանին: Գործընթացի արդյունքում Ռուսաստանը հայտնվեց միջազգային ճնշումների տակ, կորցրեց իր տեղը «Մեծ ութնյակում», ընկավ պատժամիջոցների տակ և քաղաքականապես մեկուսացվեց:
Ղրիմի անկախությունը ճանաչեցին միայն Ռուսաստանը, Հյուսիսային Կորեան, Վենեսուելան ու Սիրիան: Միաժամանակ, թվով ավելի քան 45 պետություններ հայտարարեցին, որ չեն ճանաչում Ղրիմի հանրաքվեն, այդ թվում` ամբողջ Եվրոպան, ԱՄՆ-ն, Կանադան, Չինաստանը, «Մեծ ութնյակի» բոլոր անդամները՝ բացի ՌԴ-ից և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամները՝ բացի ՌԴ-ից:
Իսկ ահա Արևմուտքը պատժամիջոցներ կիրառեց Ռուսաստանի դեմ, ինչը չափազանց բացասական ազդեց ՌԴ տնտեսության վրա:
Հազիվ թե մենք ցանկանանք, որ քաղաքակիրթ աշխարհի մեծ մասը մի օր հայտարարի, որ սատարում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, պատժամիջոցներ կիրառի Հայաստանի դեմ, Արցախն էլ համարի բռնակցված:
Դատելով Եվրոպացի ու Ամերիկացի պաշտոնյաների հայտարարություններից, դա տեղի չի ունենում, քանի որ վերջիններս հստակ հասկանում են Ղրիմի ու Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրների տարբերությունները:
Տրամաբանական կլիներ, որ Ղրիմի բռնակցումը պաշտպանելու փոխարեն Հայաստանի ԱԳՆ-ն միջոցներ ձեռնարկեր, որ համաշխարհային հանրությունը հստակ հասկանար, որ Արցախյան հակամարտությունը Ղրիմի հետ որևէ նմանություն չունի:

• 02-06-2015 16:30:01   |   |  Politics
Recently the Eastern Partnership Summit took place in Riga, and a statement was adopted based on its results. There were numerous discussions and disagreements regarding the statement.
The main disagreements were related to Nagorno Karabagh, where the opposer was Azerbaijan, as well as Crimea, where the opposers were Armenia and Belarus.
As we know, it is not the first time for Armenia to oppose the statements about condemning the annexation of Crimea by Russia (it began with the vote at the UN General Assembly).
In fact, this is not surprising as the problem seems familiar to many people in Armenia and in Artsakh. People identify it with the Nagorno Karabagh issue.
Do Baku and Stepanakert Share the Same Opinion?
It is mostly Baku who views the Crimea and Karabagh issues as identical ones. Azerbaijan’s official position consists in that “if Artsakh had not been annexed from Azerbaijan, the annexation of Crimea from Ukraine wouldn’t have taken place either”.
And this identification is extremely advantageous to Azerbaijan as the whole West stands against the annexation of Crimea, while we cannot say the same about the independence of Artsakh.
In light of this situation, it is utterly surprising that festivities related to declaration of independence of Crimea took place in Artsakh and many officials announced that it was a precedent for Nagorno Karabagh. Let’s see what precedent they are referring to and to what extent Crimea and Artsakh issues are comparable.
Incomparability
We all remember how the Artsakh conflict was developing. It is not a secret that the independence of the Republic of Nagorno Karabagh was declared on September 2, 1991 by the joint decision of Members of Parliament of Nagorno Karabagh Autonomous Oblast and Shahumyan region. It was later confirmed by the referendum of December 10.
However, the Soviet Union, and later Azerbaijan, from which the Republic of Nagorno Karabagh seceded, did not respect the right of self-determination of the Artsakh people and tried to solve the issue by means of force and arms. We Armenians had to take up arms and defend the rights of Artsakh people.
In contrast to Artsakh, the Crimea issue began with the intrusion of Russian troops, rather than the expression of will of the people there. After that, the local authorities changed in Crimea and announced about their intention to carry out an independence referendum. Two weeks after this announcement, the referendum took place with the presence of Russian troops, and Crimea was declared part of Russia.
Despite the boycott of the considerable portion of the population of Crimea (namely, Tatars-12%, Ukranians-30% and part of the Russians), the referendum recorded 83% of turnout. Moreover, some cities were so “willing” to be integrated to Russia that in some cases they recorded more than 120% of turnout.
And it is not surprising that such results are recorded under the Russian gunpoints because the same goes for national elections in Russia (including up to 146% of votes for Putin).
In contrast to the Armenian subdivisions in Artsakh, the Russian troops appeared in Crimea before the referendum (even before the decision on the referendum) and that is why the West considers that the events in Crimea are a simple example of occupation and do not have anything to do with the expression of will of the population.
Do We Need Such a Precedent?
Crimea passed from a more democratic Ukraine, which is on the way of European integration, to a less democratic Russia, where murders on ethnic grounds are abundant. As a result of this process, Russia was subjected to international pressure, it lost its place in the “G8”, fell under sanctions and was politically isolated.
Only Russia, North Korea, Venezuela and Syria recognized the independence of Crimea. Meanwhile, more than 45 countries declared that they do not recognize the referendum in Crimea. These countries include but are not limited to all the EU countries, USA, Canada, China, all the members of G8 except for Russia and all the members of the UN Security Council except for Russia.
The West applied sanctions against Russia, which had an extremely bad effect on the Russian economy.
We would hardly ever wish that the civilized world one day announced that it supports the territorial integrity of Azerbaijan, applied sanctions against Armenia and considered Artsakh as an annexed territory.
Judging from the statements of European and American officials, the aforementioned does not take place because they clearly realize the differences that exist between the issues of Crimea and Nagorno Karabagh.
It would be logical if the RA Ministry of Foreign Affairs took all the possible measures to make the international community clearly understand that the Artsakh conflict does not have any similarity with that of Crimea, instead of defending the annexation of Crimea.