Սերժ Սարգսյանը ՌԴ պետական տոնի առթիվ շնորհավորել է ՌԴ բարձրագույն ղեկավարությանը, այցելել նաև ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատուն
• 12-06-2015 12:56:13   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Ռուսաստանի Դաշնության պետական տոնի՝ Ռուսաստանի օրվա առթիվ այցելել է Հայաստանում ՌԴ դեսպանատուն և շնորհավորել դեսպան Իվան Վոլինկինին ու դեսպանատան աշխատակիցներին:
Հանրապետության Նախագահը տոնի առթիվ նաև շնորհավորական ուղերձներ է հղել ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և ՌԴ կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին:
Ռուսաստանի Նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ուղղված շնորհավորական ուղերձում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ այս նշանակալից ամսաթիվն անքակտելիորեն կապված է Ռուսաստանի քաղաքական, սոցիալ-մշակութային և հասարակական կյանքի խորքային փոխակերպումների հետ: Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ երկու երկրների ժողովուրդների փոխհարաբերությունների խորը արմատներն այսօր ապահովում են հայ-ռուսական դաշնակցային փոխգործակցության առաջընթաց զարգացումը՝ բարեկամության, եղբայրության և փոխադարձ աջակցության բազմադարյա ավանդույթների հիման վրա: Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ երկկողմ հարաբերությունների ամբողջ համալիրի զարգացմանն ուղղված համատեղ ջանքերը և տարածաշրջանային ինտեգրացիոն միավորումների՝ ՀԱՊԿ-ի, ԵԱՏՄ-ի, ԱՊՀ-ի գծով արդյունավետ փոխգործակցությունը, ինչպես նաև միջազգային օրակարգի հարցերի շուրջ խորացված կոորդինացիան ամբողջովին համապատասխանում են երկու երկրների և քաղաքացիների արմատական շահերին: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ռուսաստանի Նախագահին տոնի առթիվ մաղթել է քաջառողջություն, բարօրություն և նորանոր հաջողություններ իր պետական գործունեության մեջ, իսկ բոլոր ռուսաստանցիներին՝ երջանկություն և բարգավաճում:
ՌԴ կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին ուղղված շնորհավորական ուղերձում Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ տոնը կապված է Ռուսաստանի պետականության բոլոր ոլորտների համակարգային փոխակերպումների, միջազգային ասպարեզում Ռուսաստանի դերի և տեղի առավել ամրապնդման հետ: Սերժ Սարգսյանի խոսքով, այսօր հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերությունները հետևողականորեն զարգանում են՝ ներառելով փոխշահավետ համագործակցության նոր ոլորտներ:

Серж Саргсян по случаю государственного праздника РФ поздравил высшее руководство РФ, посетил также посольство РФ в РА
• 12-06-2015 12:56:13   | Армения  |  Пресс-релизы
Президент Серж Саргсян сегодня по случаю государственного праздника Российской Федерации – Дня России посетил посольство РФ в Армении и поздравил посла Ивана Волынкина и сотрудников посольства.
Президент Республики по случаю праздника также направил поздравительные послания Президенту РФ Владимиру Путину и Председателю Правительства РФ Дмитрию Медведеву.
В направленном Президенту России Владимиру Путину поздравительном послании Президент Серж Саргсян подчеркнул, что эта знаменатель¬ная дата неразрывно связана с глубинными преобразо¬ваниями в политической, социально-экономической и общественной жизни России. По словам Сержа Саргсяна, глубокие корни взаимоотношений народов двух стран сегодня обеспе¬чивают поступательное развитие армяно-российского союзнического взаимодействия на основе многовековых традиций дружбы, братства и взаимной под¬держки. Президент выразил уверенность, что совместные усилия по наращиванию всего комплекса двусто-ронних отношений и эффективное взаимодействие по линии региональных интеграционных объединений – ОДКБ, ЕАЭС, СНГ, а также углубление коор¬динации по вопросам международной повестки дня всецело отвечают коренным интересам двух стран и их граждан. Президент Серж Саргсян по случаю праздника пожелал Президенту России доброго здоровья, благополучия и новых успехов в его государственной деятельности, а всем россиянам – счастья и процветания.
В направленном Председателю Правительства РФ Дмитрию Медведеву поздравительном послании Президент Республики отметил, что праздник связан с системными преобразова¬ни¬ями во всех сферах российской государственности, еще большим упрочением роли и места России на международной арене. По словам Сержа Саргсяна, сегодня армяно-российские стратегические отношения последователь¬но развиваются, охватывая новые сферы взаимовыгодного сотрудничества.