Հայաստանը մի շարք աֆրիկյան երկրների հետ փաստաթղթեր է ստորագրել
Երևանում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարական համաժողովի շրջանակներում ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը աֆրիկյան վեց երկրների արտգործնախարարների հետ ստորագրեց հարաբերությունների զարգացմանը միտված յոթ փաստաթուղթ։
Սենեգալի Հանրապետության հետ ստորագրվեց երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացման մասին փոխըմբռնման հուշագիր:
Հայաստանի և Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության միջև ստորագրվեց արձանագրություն դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ։
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Մադագասկարի Հանրապետության կառավարության միջև ստորագրվեց մշակութային համագործակցության մասին հուշագիր, նաև հուշագիր արտաքին գործերի նախարարությունների համագործակցության մասին:
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Կոմորյան կղզիների միության Հանրապետության արտաքին գործերի, համագործակցության հարցերով նախարարության միջև ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր։
Համագործակցության հուշագիր ստորագրվեց նաև Հայաստանի ԱԳՆ և Տոգոյի արտաքին գործերի, համագործակցության և աֆրիկյան ինտեգրման հարցերով նախարարության միջև։
Հայաստանի արտգործնախարարության և Կոտ դ’Իվուարի արտաքին գործերի նախարարության միջև ստորագրվեց երկկողմ քաղաքական խորհրդակցությունների մասին փոխըմբռնման հուշագիր։

Армения подписала документы с рядом африканских стран
В рамках состоявшейся в Ереване Министерской конференции Франкофонии министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян с 6 главами МИД стран Африки подписал 7 документов, направленных на развитие отношений.
С Республикой Сенегал был подписан меморандум о взаимопонимании о проведении консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран.
Между Арменией и Демократической Республикой Конго был подписан протокол об установлении дипломатических отношений.
Между правительствами Республики Армения и Республики Мадагаскар был подписан меморандум о культурном сотрудничестве, а также меморандум о сотрудничестве между министерствами иностранных дел.
Между МИД Армении и министерством иностранных дел и по делам сотрудничества Союза Коморских островов был подписан меморандум о сотрудниченстве.
Меморандум о сотрудниченстве был также подписан между МИД Армении и министерством иностранных дел и по делам сотрудничества и африканской интеграции Того.
Между министерствами иностранных дел Армении и Кот-д’Ивуар был подписан меморандум о взаимопонимании о проведении двусторонних политических консультаций.