Հայաստանը մի շարք աֆրիկյան երկրների հետ փաստաթղթեր է ստորագրել
Երևանում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարական համաժողովի շրջանակներում ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը աֆրիկյան վեց երկրների արտգործնախարարների հետ ստորագրեց հարաբերությունների զարգացմանը միտված յոթ փաստաթուղթ։
Սենեգալի Հանրապետության հետ ստորագրվեց երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացման մասին փոխըմբռնման հուշագիր:
Հայաստանի և Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության միջև ստորագրվեց արձանագրություն դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ։
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Մադագասկարի Հանրապետության կառավարության միջև ստորագրվեց մշակութային համագործակցության մասին հուշագիր, նաև հուշագիր արտաքին գործերի նախարարությունների համագործակցության մասին:
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Կոմորյան կղզիների միության Հանրապետության արտաքին գործերի, համագործակցության հարցերով նախարարության միջև ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր։
Համագործակցության հուշագիր ստորագրվեց նաև Հայաստանի ԱԳՆ և Տոգոյի արտաքին գործերի, համագործակցության և աֆրիկյան ինտեգրման հարցերով նախարարության միջև։
Հայաստանի արտգործնախարարության և Կոտ դ’Իվուարի արտաքին գործերի նախարարության միջև ստորագրվեց երկկողմ քաղաքական խորհրդակցությունների մասին փոխըմբռնման հուշագիր։

Armenia signed documents with a number of African countries
On the sidelines of the 31st session of the Conference of Ministers of Foreign Affairs of the International Organization of La Francophonie, Edward Nalbandian, Foreign Minister of Armenia, signed seven documents on the development of relations with the Foreign Ministers of six African states.
Memorandum of Understanding on Consultations between the Ministries of Foreign Affairs of two states was signed with the Republic of Senegal.
Protocol on the Establishment of Diplomatic Relations was signed between the Republic of Armenia and Democratic Republic of Congo.
Memorandum on Cultural Cooperation and Memorandum on Cooperation between the Ministries of Foreign Affairs were signed between Armenia and the Republic of Madagascar.
Memorandum on Cooperation was signed between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and Ministry of External Relations and Cooperation of the Comoro Islands.
Memorandum on Cooperation was also signed between the Ministry of Foreign Affairs of Armenia and Ministry of Foreign Affairs, Cooperation and African Integration of Togo.
Memorandum of Understanding on Bilateral Political Consultations was signed between the Ministries of Foreign Affairs of Armenia and Côte d'Ivoire.