Մայք Ուիթնի.Ռուսաստանը չի ուզում կռվել Թուրքիայի հետ
Ռուսաստանը չի ուզում կռվել Թուրքիայի հետ, դրա համար էլ ռուս գեներալները մշակել են Թուրքիայի կողմից ինչ-որ գործողություններ ձեռնարկելուն (որոնք կարող էին հանգեցնել բախման երկրների միջև) խոչընդոտելու պարզ, բայց արդյունավետ պլան։
Անցած շաբաթ ռուսական օդանավերը երկու անգամ ներխուժել են Թուրքիայի օդային տարածք։ Երկու միջադեպն էլ Անկարայում երկյուղ են առաջացրել և հարուցել Թուրքիայի ղեկավարների կատաղությունը։ Երկու դեպքում էլ պաշտոնական անձինք Մոսկվայում քաղաքավարությամբ ներողություն են խնդրել ներխուժումների համար՝ հայտարարելով, թե դրանք միտումնավոր չեն եղել («նավիգացիոն սխալ»), և որ նրանք կփորձեն ապագայում խուսափել նման ներխուժումներից։
Հետո եղավ երրորդ՝ ավելի լուրջ միջադեպը, դա արդեն սխալ չէր։ Այստեղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ազդանշան ուղարկելու ակնհայտ մտադրություն կար։ Ահա տեղի ունեցածի համառոտ ամփոփումը World Socialist Web Site-ի հոդվածից. «Թուրքական պաշտոնատար անձինք հայտարարել են երկուշաբթի օրվա երրորդ միջադեպի մասին, երբ չպարզված МиГ-29-ը չորսուկես րոպե նշանառության տակ էր պահում թուրքական ութ F-16, որոնք հսկում էին սահմանն իրենց կողմում՝ ակնհայտորեն պատրաստվելով կրակ բացել» («ԱՄՆ-ը, ՆԱՏՕ-ն ուժգնացնում են սպառնալիքները Ռուսաստանի հանդեպ Սիրիայի օդում», World Socialist Web Site)։
Ոչ մի սխալ։ Միակ պահը, երբ օդաչուն հետևում է նման արձանագրության, դա այն է, երբ նա ծրագրում է խփել թշնամական օդանավը։ Դա ազդանշան էր, և թեև այն կարող է անհայտ լինել քաղաքական գործիչներին և ԶԼՄ-ին, ես ձեզ հավաստիացնում եմ, որ Թուրքիայի Գլխավոր հրամանատարության յուրաքանչյուր գեներալ գիտե, թե ինչ է նշանակում դա։ Դա նախազգուշացում է։ Մոսկվան ցույց է տալիս, որ հիմա «քաղաքը նոր շերիֆ ունի», և որ արժե, որ Թուրքիան իրեն ավելի լավ պահի, թե չէ խնդիրներ կունենա։ Չի լինի ոչ մի անթռիչք ամերիկա-թուրքական գոտի Հյուսիսային Սիրիայի վրայով, ոչ մի օդային հարված էլ չի լինի սիրիական օբյեկտներին սահմանի թուրքական կողմից, և ակնհայտորեն չի լինի թուրքական զորքերի ոչ մի ցամաքային ներխուժում Սիրիա։ Ռուսական օդատիեզերական ուժերը հիմա վերահսկում են Սիրիայի օդային տարածքը, և նրանք վճռական են տրամադրված՝ պաշտպանելու Սիրիայի ինքնիշխան սահմանները։ Ուղերձն այսպիսին է։ Եվ վերջ։
Սա լավ օրինակ է այն բանի, թե ինչպես «զգուշացումը» կարող է իրականում խոչընդոտել կոնֆլիկտներին՝ դրանք սկսելու փոխարեն։ Թուրքիայի գլխից վերև կրակելով՝ Մոսկվան խախտել է Էրդողանի՝ Հյուսիսային Սիրիայի մի մասն անեքսիայի ենթարկելու և այն «անվտանգության» գոտի հայտարարելու պլանը։ Թուրքիան ստիպված է լինելու ջնջել այդ պլանը՝ հասկանալով, որ սիրիական տարածքը զավթելու և այն պահելու ցանկացած փորձ հարուցելու է Ռուսաստանի սրընթաց և հզոր պատասխանը։ Այս համատեքստում Ռուսաստանի ներխուժումը պատերազմի ընդլայնմանը խոչընդոտելու խիստ արդյունավետ միջոց է թվում՝ պարզապես պոտենցիալ մրցակիցներին փոխանցելով, թե ինչը հենց կարող են նրանք անել և ինչը չեն կարող։ Ավելի պարզ ասած՝ Պուտինը փոխել է խաղի կանոնները Սիրիայում, և Էրդողանն ավելի լավ է ենթարկվի, թե չէ... Ահա թե Թուրքիայի մասին ինչ է գրում նաև Պատրիկ Քոկբերնը Independent-ում. «Թուրքիայի ցամաքային ներխուժումը Սիրիա թեև դեռ հնարավոր է թվում, բայց հիմա անհամեմատ շատ ավելի ռիսկային կլինի, չէ՞ որ ռուսական ինքնաթիռները գործում են այն շրջաններում, որտեղ Թուրքիան առավել մեծ հավանականությամբ կսկսեր ներխուժումը։
Վտանգը Թուրքիայի համար այն է, որ հիմա երկու քրդական քվազիպետություն գոյություն ունի, մեկը՝ Սիրիայում և երկրորդը՝ Իրաքում, հենց հարավում։ Սա էլ քիչ է՝ սիրիա-քրդականը ղեկավարում է Դեմոկրատական միության կուսակցությունը (PYD), որը փաստորեն Քրդական բանվորական կուսակցության (PKK) սիրիական ճյուղն է, և որը պայքարում է թուրքական պետության դեմ 1984 թվականից։ PKK ցանկացած ապստամբություն Թուրքիայի հարավ-արևելքի քրդական շրջաններում ապագայում կարող է ուժեղացնել այն փաստը, որ PKK-ն դե-ֆակտո ինքնըստինքյան պետություն է։
Պարզվում է, որ Թուրքիայի քառամյա փորձերը՝ տապալել նախագահ Բաշար ալ-Ասադին, ձախողվել են։ Առայժմ պարզ չէ, թե դրա հետ ինչ կարող է անել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, քանի որ ՆԱՏՕ աջակցությունն այս փուլում զուտ հռետորական է։ Իսկ ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի հետ Թուրքիայի հարաբերություններին, ապա միստր Էրդողանն ասում է, թե Թուրքիայի վրա ցանկացած հարձակում հարձակում է ՆԱՏՕ-ի վրա, և որ «եթե Ռուսաստանը կորցնի այնպիսի ընկերոջ, ինչպիսին է Թուրքիան, որի հետ համագործակցում է շատ հարցերում, ապա շատ բան կկորցնի»։ Բայց Սիրիայում, առնվազն, պարզվում է, որ տանուլ է տալիս հենց Թուրքիան» («Ռուսաստանը Սիրիայում. ռուսական նշանառությունն ուղղված է թուրքական կործանիչների վրա», The Unz Review)։
Խեղճ Էրդողան։ Նա զառ է նետել և երկու է բերել («օձի աչքեր»)։ Նա հույս ուներ, թե կկարողանա ընդլայնել իր, իբր, Օտոմանյան կայսրությունն ի հաշիվ Հյուսիսային Սիրիայի, իսկ հիմա երազանքները հօդս են ցնդել։ Իր ռազմական ինքնաթիռներն ուղղի դեպի Հյուսիսային Սիրիա և բացահայտ մարտահրավե՞ր նետի ռուսական օդատիեզերական ուժերին։ Չէ՛, այդքան էլ հիմար չէ։ Նա կմնա սահմանի իր կողմում, մի ոտքից մյուսին կանցնի ու կհայհոյի «չար Պուտինին», բայց արդյունքում այդպես էլ ոչինչ չի ձեռնարկի։
Եվ Վաշինգտոնը նույնպես ոչինչ չի անի։ Այո, Հիլարին և Մակքեյնը կոչ են անում անթռիչք գոտի ստեղծել Սիրիայի վրա, բայց դա չի լինի։ Պուտինը թույլ չի տա, ինչպես և Անվտանգության խորհուրդը։ Եվ ինչի՞ համար։ Մի՞թե Օբաման իրականում պատրաստվում է անթռիչք գոտի պահանջել այն հիմնավորմամբ, թե Պուտինը սպանում է «չափավոր» ահաբեկիչներին՝ «ծայրահեղական» ահաբեկիչների հետ միասին։ Այնքան էլ համոզիչ փաստարկ չէ, անգամ ամերիկացիները նման բանը մեծ դժվարությամբ կուլ կտան։ Եթե Օբաման ինչ-որ բան ուզենա Պուտինից, ապա կնստի բանակցությունների սեղանի շուրջ և գործարք կքննարկի։ Առայժմ նա հրաժարվում է դրանից, քանի որ դեռևս կարծում է, թե ռեժիմը փոխելն իր ձեռքում է։ Դրա նշաններն ամենուրեք են, ինչպես ահա այս հոդվածն այսօրվա թուրքական Zaman-ում՝ «Ինջիրլիքի ռազմակայանն ընդլայնվում է, որպեսզի ընդունի 2250 մարդուց բաղկացած նոր անձնակազմ» վերնագրով. «Ինջիրլիքի վրանաքաղաքը վերակառուցվում է մինչև արդիական հավաքովի տնակների մակարդակի, որոնք կընդունեն ԱՄՆ զինվորական անձնակազմի 2250 մարդ,- ուրբաթ տեղեկացրել է Doğan գործակալությունը։ 1991թ. Ծոցում պատերազմի ժամանակ Հարմարության ապահովման գործողությունը սպասարկող զինվորական անձնակազմի կեցության համար վրանաքաղաք էր կառուցվել, իսկ գործողությունից հետո այն փակվել էր։
Օգոստոսի 20-ին սկսվեցին վրանաքաղաքի վերակառուցման աշխատանքները նոր՝ «Փեթրիոթ քաղաք» անվամբ։ Վերակառուցման ավարտից հետո Ինջիրլիքի ռազմակայանը կդառնա ԱՄՆ խոշորագույն ռազմակայանը Եվրոպայում...
Ինջիրլիք ռազմակայանի ընդլայնումը տեղի է ունենում մի ժամանակաշրջանում, երբ Ռուսաստանը շատ տասնամյակներ անց սկսել է խոշորագույն ինտերվենցիան Մերձավոր Արևելքում... Մոսկվայի ինտերվենցիան նշանակում է, որ կոնֆլիկտը Սիրիայում անցում է կատարում ուրիշի ձեռքերով պատերազմի վիճակից... միջազգային հակամարտության, որտեղ աշխարհի հիմնական ռազմական տերությունները... անմիջականորեն մասնակցություն են ունենում ճակատամարտերում» («Ինջիրլիք ռազմակայանն ընդլայնվում է, որպեսզի ընդունի 2250 մարդուց բաղկացած նոր անձնակազմ», Today’s Zaman)։
Այս հոդվածը հագեցած է Մերձավոր Արևելքում ամերիկյան հավակնություններով։ Ինչպես հստակ կարող է տեսնել ընթերցողը, Վաշինգտոնն ուղղություն է վերցնում դեպի ևս մեկ պատերազմ, այնպես, ինչպես արեց 1991թ.։ Եվ ԱՄՆ օդային պատերազմը կսկսվի Ինջիրլիքի «Փեթրիոթ քաղաքից», ինչպես մենք կանխատեսում էինք հուլիսին, երբ կնքվեց համաձայնագիրը։ Ահա մի հատված Hurriyet-ի հոդվածից. «ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության օդային ուժերը տեղեկացրել են, որ սկսվել է որոնողական և փրկարար ուղղաթիռների և օդաչուների գործադրումը հարավարևելյան Թուրքիայում, Դիարբեքիրի ռազմակայանում՝ օգնություն ցուցաբերելու համար հարևան Իրաքում և Սիրիայում վերականգնողական գործողություններին...
Եվրոպայում ՆԱՏՕ միավորված զինված ուժերի Գլխավոր հրամանատարության և ԱՄՆ ԶՈւ Եվրոպական հրամանատարության հրամանատար, գեներալ Ֆիլիպ Բրիդլավն ասել է, որ առաքելությունը կլինի ժամանակավոր։ «Մենք կլինենք Թուրքիայի կառավարության հյուրերը Դիարբեքիրի օդային ռազմակայանում։ Այստեղ ԱՄՆ մշտական ներկայության ոչ մի պլան չկա... Դա նշանակում է ևս մեկ հաջող համագործակցություն Թուրքիայի և ԱՄՆ զինվորականների միջև»,- ասել է Բրիդլավը» («ԱՄՆ-ը ինքնաթիռներ է ուղարկում Թուրքիայի հարավ-արևելք», Hurriyet)։
«ԱՄՆ որոնողական և փրկարար ուղղաթիռները գտնվում են Թուրքիայի հարավարևելյան սահմանից ընդամենը երկու մղոն հեռավորության վրա՞»։
Չէ՛, հա՜։ Այլ խոսքով, եթե ինչ-որ տեղ Սիրիայի օդային տարածքում F-16 խփվի՝ անօրինական անթռիչք գոտի մտցնել փորձելիս, ապա՝ հո՜պ, որոնողական և փրկարար ուղղաթիռներն ընդամենը 20 րոպեի հեռավորության վրա են։
Ի՜նչ էլ հարմար է։
Եվ այսպես, տեսնո՞ւմ եք՝ անգամ եթե Պուտինը խափանել էլ է պլանները, Օբամայի թիմը դեռևս առաջ է տանում իր «Ասադին տապալելու» պլանը։ Ոչինչ չի փոխվել, ռուսական ինտերվենցիան լոկ մի փոքր ավելի անորոշ է դարձրել ապագան, դրա համար էլ նեղսրտած աշխարհաքաղաքագետ-ստրատեգները, ինչպես Զբիգնև Բժեզինսկին է, սկսել են վեր-վեր թռչել կարծիք-հոդվածներով առաջատար թերթերում՝ նզովելով Պուտինին տարածաշրջանային հեգեմոնիայի իրենց պլանները խափանելու համար։ Արժե նշել, որ Բժեզինսկին՝ իսլամական ծայրահեղականության կնքահայրը, մեկն է, որը հույս ուներ առավելագույնն օգտագործել կրոնախևերին հիստերիկա առաջացնելու և ողջ աշխարհում ԱՄՆ աշխարհաքաղաքական նպատակներին հասնելու համար։ Այսպիսով, ընդամենը բնական է, որ Բժեզինսկին կուզենար առաջարկել իր խորհուրդը՝ ձախողումների և անպատվության ժառանգությունը կանխելու հուսահատ փորձի առումով։ Տեսեք, թե ինչ է գրված Politico-ի այս հատվածում. «ԱՄՆ-ը պետք է սպառնա պատասխան միջոցառումներով, եթե Ռուսաստանը չդադարի գրոհել Սիրիայում ամերիկյան ակտիվների վրա,- գրել է ազգային անվտանգության գծով նախկին խորհրդական Զբիգնև Բժեզինսկին կիրակի օրը Financial Times-ում՝ «ռազմավարական խիզախությամբ» նախազգուշացնելով, որ Մերձավոր Արևելքում և ընդհանրապես տարածաշրջանում խաղադրույքը դրված է Ամերիկայի հանդեպ հավատի վրա... Իսկ եթե Ռուսաստանը շարունակի հետապնեդլ ոչ-ԻԼԻՊ նպատակներ, ապա ԱՄՆ-ը պետք է պատասխանի»,- հավելել է նա։
«Այս արագ փոփոխվող հանգամանքներում ԱՄՆ-ը միայն մեկ իրական շանս ունի, եթե, առհասարակ այդ շանսն ունի. պաշտպանել իր դրույքները տարածաշրջանում. Մոսկվային ներկայացնել պահանջներ, որպեսզի դադարեցնի և ձեռնպահ մնա ռազմական գործողություններից, որոնք անմիջականորեն ազդում են ամերիկյան ակտիվների վրա»,- ասել է նա» («Բժեզինսկի. Օբաման պետք է պատասխանի, եթե Ռուսաստանը չդադարի հարձակվել ԱՄՆ ակտիվների վրա», Politico)։
Մարդիկ, որոնց Բժեզինսկին հեշտությամբ անվանում է «ամերիկյան ակտիվներ» Սիրիայում, ահաբեկիչներն են։ Սա շատ պարզ է։ Պուտինը տարբերություն չի դնում «չափավոր» ահաբեկիչների և «արմատական» ահաբեկիչների միջև, նրա համար չկան լավ և վատ ահաբեկիչներ։ Դա կատակ է։ Նրանք բոլորն էլ նույն կարգի են, և նրանց նույն ճակատագիրն է սպասվում։ Նրանց բոլորին պետք է արմատախիլ անել, բռնել կամ սպանել։ Եվ վերջ։
Ահաբեկչության դեմ պատերազմի սրբագրումն այնպես, որպեսզի ոմանց պաշտպանեն, ոմանց էլ դատապարտեն, Օբամայի վարչակազմին գաղափարական փակուղի է մտցրել, որից ելք չկա։ Այն, ինչ նրանք անում են, ճիշտ չէ, և նրանք դա գիտեն։ Եվ դրա համար էլ այնքան դժվար է լինելու պատերազմի համար առիթ ստեղծելը։ Պուտինն իր վերջերս տված՝ «դիտելու համար պարտադիր» հարցազրույցում Օբամային բռնացրել էր հենց դրա վրա։ Ահա թե ինչ ասաց նա. «Նախագահ Օբաման հաճախ է հիշատակում ԻԼԻՊ սպառնալիքը։ Իսկ ո՞վ է, գրողը տանի, սպառազինել նրանց։ Եվ ո՞վ է ստեղծել այնպիսի քաղաքական մթնոլորտ, որն օժանդակել է ներկայիս իրավիճակի ստեղծմանը։ Ո՞վ է զենք մատակարարել։ Դուք ի՞նչ է, իսկապե՞ս չգիտեք, թե ով է կռվում Սիրիայում։ Հիմնականում վարձկաններ։ Նրանց վճարում են դրա համար։ Վարձկաններն աշխատում են ցանկացած կողմի համար, ով ավելի շատ է վճարում։ Մենք անգամ գիտենք, թե որքան են նրանց վճարում։ Մենք գիտենք, որ նրանք կռվում են որոշ ժամանակ, իսկ հետո տեսնում են, որ ինչ-որ մեկն ավելի շատ է վճարում, և դրա համար գնում են այնտեղ...
ԱՄՆ-ը ասում է. «Մենք պետք է աջակցենք Սիրիայի քաղաքակիրթ, դեմոկրատական ընդդիմությանը»։ Եվ այդպես պաշտպանում է նրանց, զինում, իսկ հետո նրանք գնում են ԻԼԻՊ։ Ի՞նչ է, ԱՄՆ-ի համար անհնա՞ր է գոնե մի քայլ առաջ մտածել։ Մենք ոչ մի կերպ չենք պաշտպանում նման քաղաքականությունը։ Մենք այն սխալ ենք համարում» («Պուտինը բացատրում է, թե ով է սկսել ԻԼԻՊ-ը», you tube, 1:38 to 4:03)։
Տեսնո՞ւմ եք։ Բոլորը գիտեն, թե ինչ է տեղի ունենում։ Բարաք Օբաման չի պատրաստվում Ռուսաստանի հետ առճակատում սկսել հանուն ԿՀՎ հիմնարար անբարո ծրագրի պաշտպանության, որը ձախողվել է։ Սակայն նա կանի այն, ինչը միշտ անում է ԱՄՆ-ը, երբ գործ է ունենում մի հակառակորդի հետ, որն իրականում կարող է իրեն պաշտպանել։ Նա խրատներ կկարդա, զահլա կտանի, կսպառնա, կստորացնի, կդեմոնացնի, ձեռք կառնի և խաթրին կկպչի։ Նա կարող է ռուբլու դեմ ևս մեկ գրոհ նախաձեռնել կամ խարդախություն անել նավթի գնի հետ կապված, կամ էլ ավելի շատ տնտեսական պատժամիջոցներ կմտցնի։ Բայց պատերազմ չի սկսի Ռուսաստանի դեմ, դա պարզապես չի լինի։
Բայց հույսներդ մի կորցրեք, ի վերջո այս ֆիասկոյի միջից լույսի նշույլ է երևում, և բոլոր հիմնական խաղացողները հաստատ գիտեն, թե դա ինչ է։
Դա կոչվում է Ժնև։ Ժնև. ահա հանգուցալուծումը։
Ժնև. ահա ԱՄՆ աջակցությունը վայելող ճանապարհային քարտեզը Սիրիայում պատերազմն ավարտելու համար։ Դրա դրույթները թույլ են տալիս «ստեղծել անցողիկ կառավարություններ», «բոլոր խմբերի մասնակցությամբ... բովանդակալից ազգային երկխոսությամբ» և անցկացնել «ազատ և արդար բազմակուսակցական ընտրություններ»։
Համաձայնությունը պարզ է և ոչ հակասական։ Միակ գայթաքարն այն է լինելու, թե արդյոք Ասադին թույլ կտրվի լինել անցողիկ կառավարության մասնակից, թե ոչ։
Պուտինն ասում է՝ «Այո»։ Օբաման ասում է՝ «Ոչ»։
Պուտինը կշահի այս մարտը։ Արդյունքում՝ վարչակազմը կզիջի և կհանի իր պահանջները, որպեսզի Ասադը հեռանա։ Ջիհադական խամաճիկների օգնությամբ ռեժիմը փոխելու նրանց պլանները կձախողվեն, իսկ Պուտինը Մերձավոր Արևելքը մեկ քայլով էլ կմոտեցնի երկար սպասված խաղաղությանը և իսկական անվտանգությանը։

PUTIN’S “ENDGAME” IN SYRIA
Russia doesn’t want to fight a war with Turkey, so Russian generals devised a simple, but effective plan to discourage Turkey from taking any action that could lead to a clash between the two nations.
Last week, Russian warplanes intruded into Turkish airspace twice. Both incidents caused consternation in Ankara and send Turkish leaders into a furor. On both occasions, officials in Moscow politely apologized for the incursions claiming they were unintentional (“navigational errors”) and that they would try to avoid similar intrusions in the future.
Then there was a third incident, a more serious incident, that was not a mistake. It was clearly intended to send a message to Turkish President Recep Tayyip Erdogan. Here’s a short summary of what happened from an article at the World Socialist Web Site:
“Turkish officials claimed a third incident on Monday, when an unidentified MiG-29 fighter jet locked its radar for four and a half minutes on eight Turkish F-16 jets that were on patrol on their side of the border, in apparent preparation to open fire.” (“US, NATO step up threats to Russia over Syria“, World Socialist Web Site)
This was no mistake. The only time a fighter pilot adopts these protocols is when he plans to take down an enemy plane. This was a message, and while it might have been over-the-heads of the politicians and the media but, I assure you, every general in the Turkish High-Command knows what’s it means. This is a wake-up call. Moscow is indicating that there’s a new sheriff in town and that Turkey had better behave itself or there’s going to be trouble. There’s not going to be any US-Turkey no-fly zone over North Syria, there’s not going to be any aerial attacks on Syrian sites from the Turkish side of the border, and there certainly is not going to be any ground invasion of Turkish troops into Syria. The Russian Aerospace Defence Forces now control the skies over Syria and they are determined to defend Syria’s sovereign borders. That’s the message. Period.
This is a good example of how “preemption” can actually prevent conflicts rather than starting them. By firing a shot over Turkey’s bow, Moscow has dampened Erdogan’s plan to annex part of N. Syria and declare it a “safe zone”. Turkey will have to scrap that plan now realizing that any attempt to seize-and-hold Syrian territory will trigger a swift and powerful Russian retaliation. Seen in this light, Russia’s incursion looks like an extremely effective way to prevent a broader war by simply telegraphing to potential adversaries what they can and can’t do. Simply put: Putin has rewritten the rules of the game in Syria and Erdogan had better comply or else. Here’s more on Turkey from Patrick Cockburn in The Independent:
“A Turkish ground invasion into Syria, though still a possibility, would now be riskier with Russian aircraft operating in areas where Turkey would be most likely to launch an incursion.
The danger for the Turks is that they now have two Kurdish quasi-states, one in Syria and one in Iraq, immediately to the south. Worse, the Syrian-Kurdish one…is run by the Democratic Union Party (PYD) which is effectively the Syrian branch of the Kurdistan Workers Party (PKK) which has been fighting the Turkish state since 1984. Any insurgency by the PKK in Kurdish areas in south-east Turkey in future will be strengthened by the fact that the PKK has a de facto state of its own.
It appears that Turkey’s four-year attempt to overthrow President Bashar al-Assad has failed. It is unclear what Turkish President Recep Tayyip Erdogan can do about this since support from Nato is at this stage purely rhetorical. As for Turkey’s relations with Russia, Mr Erdogan says that any attack on Turkey is an attack on Nato and that “if Russia loses a friend like Turkey with whom it has co-operated on many issues, it will lose a lot.” But in Syria, at least, it appears that it is Turkey that is the loser.” (“Russia in Syria: Russian Radar Locks on to Turkish Fighter Jets“, The Unz Review)
Poor Erdogan. He rolled the dice and came up snake-eyes. He figured he could expand his would-be Ottoman Empire into Northern Syria, and now his dream is in a shambles. Should he deploy his warplanes to N Syria and openly challenge the Russian airforce? No, he’s not that foolish. He’s going to stay on his side of the border, stomp his feet, and lash out at “evil Putin”, but at the end of the day, he’ll do nothing.
And Washington’s not going to do anything either. Yes, Hillary and McCain have been calling for a no-fly zone over Syria, but that’s not going to happen. Putin won’t allow it and neither will the Security Council. And, on what pretext anyway? Is Obama really going to request a no-fly zone on the basis that Putin is killing “moderate” terrorists along with the “extreme” terrorists? That’s not a very compelling argument, in fact, even the American people are having a hard time swallowing that one. If Obama wants something from Putin, he’s going to have sit-down at a bargaining table and hash out a deal. So far, he has refused to do that, because he still thinks regime change is within his grasp. There are signs of this everywhere like this article in Turkey’s Today’s Zaman titled “İncirlik base to increase capacity by 2,250 to accommodate new personnel”:
“A tent city within İncirlik has been undergoing reconstruction for modern prefabricated houses, which will host 2,250 US military personnel, the Doğan news agency reported on Friday. During the Gulf War of 1991, a tent city was established to accommodate military personnel serving with Operation Provide Comfort (OPC) and was shut down with the end of the OPC.
On Aug. 20, work began to transform the site of the tent city into a new area named “Patriot Town.” After construction is completed, the İncirlik base will have the largest capacity among the US bases in Europe…
The expansion of the İncirlik base’s capacity comes at a time when Russia has launched the biggest intervention in the Middle East in decades….Moscow’s intervention means the conflict in Syria has been transformed from a proxy war.. into an international conflict in which the world’s main military powers… are directly involved in fighting.” (“İncirlik base to increase capacity by 2,250 to accommodate new personnel“, Today’s Zaman)
This article smacks of US ambitions in the Middle East. As readers can plainly see, Washington is gearing up for another war just like it did in 1991. And the US air war is going to be launched from “Patriot Town” at Incirlik just like we’ve been predicting since July when the deal was finalized. Here’s more background from an article at Hurriyet:
“U.S. Air Force Central Command has started deploying search and rescue helicopters and airmen at Turkey’s southeastern Diyarbakır Air Base in order to help with recovery operations in neighboring Iraq and Syria, it has announced….
NATO’s Supreme Allied Commander in Europe and the commander of U.S. European Command, Gen. Phillip Breedlove, has said the mission will be temporary.
“We will be guests of the government of Turkey at Diyarbakir Air Base. There are no plans for a permanent U.S. presence at this location … This marks yet another successful cooperative effort between the Turkish and U.S. militaries,” Breedlove said.” (“US deploys recovery aircraft in Turkey’s southeast“, Hurriyet)
“US Search and rescue helicopters” just a couple miles from Turkey’s southeastern border?
Yep. In other words, if an F-16 is shot down somewhere over Syria while trying to impose an illegal no-fly zone, then– Presto– the search and rescue helicopters are just 20 minutes away.
How convenient.
So you can see that– even though Putin has thrown a wrench in the works– the Obama team is still moving ahead with its “Topple Assad” plan. Nothing has changed, the Russian intervention just makes the future much more uncertain which is why frustrated geopolitical strategists, like Zbigniew Brzezinski, have begun to pop-up in the op-ed pages of leading newspapers blasting Putin for sabotaging their plans for regional hegemony. It’s worth noting that Brzezinski is the spiritual godfather of Islamic extremism, the man who figured out how religious nutcases could be used to foment hysteria and advance US geopolitical objectives around the world. Thus, it’s only natural that Brzezinski would want to offer his advice now in a desperate effort to avoid a legacy of failure and disgrace. Check out this clip from Politico:
“The United States should threaten to retaliate if Russia does not stop attacking U.S. assets in Syria, former national security adviser Zbigniew Brzezinski wrote in a Financial Times op-ed published Sunday, urging “strategic boldness,” with American credibility in the Middle East and the region itself at stake….And if Russia continues to pursue non-ISIL targets, the U.S. should retaliate, he added.
“In these rapidly unfolding circumstances the U.S. has only one real option if it is to protect its wider stakes in the region: to convey to Moscow the demand that it cease and desist from military actions that directly affect American assets,” he said.” (“Brzezinski: Obama should retaliate if Russia doesn’t stop attacking U.S. assets“, Politico)
The people who Brzezinski breezily refers to as “American assets” in Syria are terrorists. It’s that simple. Putin doesn’t distinguish between the “moderate” terrorists and the “radical” terrorists, the good terrorists and the bad terrorists. It’s a joke. They’re all in the same pool and they’re all going to meet the same fate. They all have to be rooted out, apprehended or killed. End of story.
By tweaking the war on terror narrative in a way that supports some, but condemns others, the Obama administration has backed themselves into an ideological cul de sac from which there is no way out. What they are doing is wrong and they know it is wrong. And that’s why it’s going to be so difficult to make the case for war. In a recent “must see” interview, Putin called out Obama on this very point. Here’s what he said:
“President Obama frequently mentions the threat of ISIS. Well, who on earth armed them? And who created the political climate that facilitated the current situation? Who delivered arms to the area? Do you really not know who is fighting in Syria? They’re mercenaries mostly. They are paid money. Mercenaries work for whatever side pays more. We even know how much they are paid. We know they fight for awhile and then see that someone else pays a little more, so they go there…..
The US says “We must support the civilized, democratic opposition in Syria”. So they support them, arm them, and then they join ISIS. Is it impossible for the US to think one step ahead? We do not support this kind of policy at all. We think it’s wrong.” (Putin explains who started ISIS, you tube, 1:38 to 4:03)
See? Everyone knows what’s going on. Barack Obama is not going to initiate a confrontation with Russia to defend a fundamentally immoral CIA program that has gone south. He will, however, do what the US always does when dealing with an adversary that can actually defend itself. He’s going to hector, harass, threaten, demean, demonize, ridicule, and bully. He might launch another attack on the ruble, or fiddle with oil prices or impose more economic sanctions. But he’s not going to start a war with Russia, that’s just not going to happen.
But don’t give up hope just yet, after all, there is a silver lining to this fiasco, and all of the main players know exactly what it is.
It’s called Geneva. Geneva is the endgame.
Geneva is the UN-backed road map for ending the war in Syria. Its provisions allow for the “establishment of a transitional governing body”, the “participation of all groups… in a meaningful national dialogue,” and “free and fair multi-party elections.”
The treaty is straightforward and uncontroversial. The one sticking point, is whether Assad will be allowed to participate in the transitional government or not.
Putin says “Yes”. Obama says “No”.
Putin is going to win this battle. Eventually, the administration will cave in and withdraw their demand that Assad step down. Their plans for regime change through the use of jihadi-proxies will have failed, and Putin will have moved the Middle East one step closer to a lasting peace and genuine security.