Ռուսաստանի ազգայնականության դինամիկան և Հարավային Կովկասը
Քաղաքակիրթ հասարակությունների համար ազգայնականությունն իր ծայրահեղ և բացասական դրսևորումներով ամենաքննադատվող գաղափարախոսություններից է, հատկապես Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո:
Ժողովրդավարական երկրների քաղաքական կառուցվածքը և կառավարման համակարգերը հղկվել և հնարավորինս դարձել են այնպիսին, որ իրականացվող քաղաքականությունը և կիրառվող հայեցակարգերը մերժեն և սահմանափակեն ազգայնականությունը, քանի որ հայտնի են դրանց աղետալի հետևանքները թե՛ այդ գաղափարախոսությունը դավանող երկրի և հասարակության, թե՛ այն երկրների համար, որոնց դեմ այն ուղղվում է:
Ժամանակակից պետությունները պայքարում են այդ գաղափարախոսության տարածման դեմ և չեն հանդուրժում նաև ծայրահեղ ձախական կամ աջական գաղափարների և դրանց հովանավորողների մուտքը որոշումների կայացման դաշտ:
Այլ է պատկերը հետխորհրդային տարածքի նորանկախ պետություններից շատերի պարագայում, որտեղ ազգայնականությունը չի դադարել պահպանել իր կենսունակությունն ու արդիականությունը և՛ միջնաժամկետ, և՛ երկարաժամկետ կտրվածքով, չի դադարում նաև վտանգներ պարունակել թե՛ երկրի ներսում՝ ծայրահեղականության աճի առումով, թե՛ արտաքին փոխազդեցությունների մասով:
Այդ երկրների, այդ թվում` Ռուսաստանի ներսում ազգայնականությունը դեռևս այն գործիքներից է, որի հմուտ կիրառումը քաղաքական վերնախավի կողմից առաջացնում է տարբեր շահաբաժիններ, նպաստում է իշխանությունը պահելուն և կեղծ-հայրենասիրական միֆերի կենսականությունն ապահովելուն, օգնում է լուծել ռազմավարական և մարտավարական տարբեր խնդիրներ, հնարավորություն է տալիս գործել առավել անկաշկանդ,
ապահովում է ներքին լեգիտիմություն: Այն ստեղծում և ամրապնդում է նաև արտաքին թշնամու հաճախ հրեշացված կերպարը, որի դեմ էլ պայքարի է լծվում հանրության մնացած այն հատվածը, որը հանգիստ ենթարկվում էր քաղաքական մանիպուլյացիաներին:
Վիճակագրական տարբեր տվյալները և ուսումնասիրությունները, ինչպես նաև հռետորաբանության մեջ շեշտադրումների փոփոխությունները, դասագրքերում տեղ գտած կողմնակալ տեղեկությունները, վերաշարադրված պատմությունները, քաղաքական իրադարձությունների միակողմանի լուսաբանումը և այլն փաստում են Ռուսաստանում ազգայնականության աճի տեմպերի մասին:
Ազգայնականությունն ամրապնդելու և սնուցելու համար օգտագործվում են ԶԼՄ-ները, սոցիալական ցանցերը, բլոգները, համացանցային այլ ռեսուրսները, հասարակական կազմակերպությունները, միությունները, քաղաքական և հասարակական գործիչների ուժերը և հնարավոր բոլոր միջոցները:
Բարենպաստ պայմանների առկայության դեպքում ազգայնականությունը խոր արմատներ է թողնում հասարակության գիտակցության մեջ, երբ վերջինիս մեծ մասը չունի քննադատական մտածողություն, այլ աղբյուրներից օգտվելու համար չի տիրապետում օտար լեզուների, որպես միակ ճշմարտություն հեշտությամբ ընդունում է պետական քարոզչությունը և հակված է իրերն ու երևույթները ճանաչել և հասկանալ առավելապես ազգակենտրոն պրիզմայի միջով:
Մյուս կողմից, Ռուսաստանում քիչ են անկախ վերլուծական կենտրոնները. ԶԼՄ-ները, վիճակագրական տվյալների հենքը և համացանցը վերահսկվում են, համալսարաններում և գիտական այլ հաստատություններում նվազել է ներքին ժողովրդավարությունը, գիտնականները, քաղաքական և հասարակական գործիչները կարող են պատժվել ընդհանուր գաղափարախոսությանը դեմ կարծիք հայտնելու համար, և ավելի է լայնացել քարոզչական տեխնոլոգիաների կիրառման աշխարհագրությունը:
Ազգակենտրոնությունն աստիճանաբար դառնում է նաև Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության շարժիչ ուժերից մեկը, որն արտահայտվում է ազդեցության նախկին ոլորտների պահպանման ցանկությամբ և ներկայացվում որպես ազգային և պետական անբեկանելի շահ, որը հաճախ հակադրության և հակասության մեջ է մտնում այլ պետությունների շահերի հետ:
Ռուսաստանի քաղաքական վերնախավը փորձում է ձևավորել քաղաքական նոր օրակարգ, որտեղ մեծ տեղ է տրված նրա միջազգային դերակատարության բարձրացմանը և շահերի հետ պարտադիր հաշվի նստելու անհրաժեշտությանը՝ գլոբալ անվտանգության ապահովման համատեքստում:
Արևմուտքն անվտանգության մասով չի կարող անտեսել Ռուսաստանի մտահոգությունները, սակայն չի էլ կարող համաձայնել դրանց անխոչընդոտ իրականացմանը, եթե դրանք արվում են ի հաշիվ այլոց անվտանգության, հատկապես Վրաստանի և Ուկրաինայի մասով, որտեղ
Ռուսաստանի քաղաքական ջղաձգումները հանգեցրին կոշտ ուժի կիրառմանը, ինչպես Հայաստանի պարագայում՝ 90-ականների սկզբին:
Սակայն կոշտ ուժի կիրառումը չի կարող հաճախակի, այն էլ տեսանելի բնույթ կրել, ուստի հարավկովկասյան պետություններում «ռուսական աշխարհի» ներկայությունն ապահովելու և իր շահերը հետապնդելու համար Ռուսաստանն օգտագործում է այլ գործիքներ և կիրառում այլ լծակներ:
Հայաստանի պարագայում դրանք տարբեր ենթակառուցվածքների սեփականատեր դառնալու միջոցով ձեռք բերված տնտեսական և ռազմա-քաղաքական լծակներն են, որոնք առավել ազդեցիկ և անբեկանելի են դառնում, երբ Հայաստանի քաղաքական վերնախավը և պետական քարոզչամեքենան անվտանգության և այլ կարևոր մարտահրավերների մասին խոսելիս անպայման շեշտում են, որ «գլոբալ առումով Հայաստանը չի կարող լուծել իր խնդիրներն առանց Ռուսաստանի», և «եթե չլինի Ռուսաստանը, Հայաստանը կկորչի»:
Հայաստանին ԵԱՏՄ անդամ դարձնելը հնարավորություն տվեց Ռուսաստանին ավելի մեծ վերահսկողություն սահմանել նրա վրա և սահմանափակել վերջինիս առանց այն էլ սահմանափակ խուսանավումների դաշտը՝ քաղաքական և տնտեսական տարբեր ուժագծերով, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ, ԵՄ և Իրան առանցքներով, ի հակառակ հայկական և եվրոպական կողմերի այն պնդումների, թե այստեղ սահմանափակում չկա, խնդիրը պարզ ընտրության մեջ է:
Այս լծակներին գումարվում են ներքին ռեսուրսները՝ քաղաքական և հասարակական գործիչներ, հասարակական կազմակերպություններ, միություններ և այլն, որոնք տարբեր խողովակների միջոցով փորձում են ընդգծել Ռուսաստանից Հայաստանի կախվածության առավելությունները:
Ռուսաստանը փորձում է Հայաստանին ներքաշել նաև Արևմուտքի հետ «արժեքների պատերազմ»-ում, որում վերջինս ներկայացված է որպես այլասերված, իսկ Ռուսաստանը միակ քաղաքակրթությունը, որն իր ուղղափառությամբ կարող է հաղթել Արևմուտքի չարիքը: Շարունակվում է նաև Հայաստանի քաղաքացիներին ռուսական քաղաքացիություն շնորհելու դինամիկան:
Ադրբեջանում այդ լծակներն այլ են: Փորձ է արվում վերջինիս ներքաշել Ռուսաստանի եվրասիական նախագծերի մեջ (ՇՕՍ, ԵԱՏՄ և այլն)՝ դրա դիմաց տալով տարբեր խոստումներ, այդ թվում՝ զենքի վաճառքի, ադրբեջանական նավթի և գազի տարանցիկության հետ կապված խնդիրներին աջակցություն, իսկ Կասպից ծովին առնչվող խնդիրներում` առավել զիջողականություն: Սրանց գումարվում է աջակցության այն խոստումը, որը հնարավորություն կտա Ալիևին պահպանել իշխանությունը:
Շրջանառության մեջ է դրվել Ադրբեջանում 2017թ. ռուսական նոր ռադիոլոկացիոն կայանի կառուցման հարցը: Տարբեր ծրագրերին կարելի է ավելացնել նաև պատժամիջոցների
հնարավոր վերացումից հետո Իրանի դերակատարության բարձրացումը, որից Ռուսաստանը կփորձի օգտվել Ադրբեջանի միջոցով:
Վերջապես, Վրաստանում Ռուսաստանի գերխնդիրներն այլ են, քանի որ ռուսական տարբեր նախաձեռնություններ և ծրագրեր չիրականացան Վրաստանի հետ 2008թ. ունեցած ռազմական բախման պատճառով: Հարավային Օսիան և Աբխազիան ճանաչելուց հետո Ռուսաստանը նպատակ է հետապնդում լրջորեն վերականգնել Վրաստանի վրա իր կորցրած ազդեցությունը և լծակները` թե՛ փափուկ, թե ՛ավելի կոշտ մեթոդներով:
Եթե Սաակաշվիլիի հեռանալուց հետո Ռուսաստանը հույս ուներ «հետ բերել» Վրաստանը նոր իշխանությունների օգնությամբ, ապա ուկրաինական ճգնաժամի խորապատկերին Արևմուտքի հետ աճող լարվածության պայմաններում Ռուսաստանը պետք է այլ միջոցներ և տեխնոլոգիաներ կիրառի իր դիրքերը Վրաստանում վերջնականապես չզիջելու համար: Այս խնդիրը լուծելու համար Ռուսաստանը փորձելու է Վրաստանին ներքաշել իր տեղակատվական դաշտը, ինչպես նաև վիզաների արգելքը վերացնելու հաշվին փորձելու է օգտագործել Ռուսաստանում վրացական սփյուռքի գործոնը:

Dynamics in Russia’s nationalism and the South Caucasus
The nationalism, along with its moderate and radical modifications, has been one of the most criticized and targeted ideologies for civilized societies especially after the Second World War.
The political structure and systems of governance of democratic states have been developed in a way that the implemented policies reject and limit the nationalism given its disastrous consequences both for the society and the country which practice such ideologies and for countries which become targets for nationalist approaches.
Modern states are fighting against the spread of that ideology by showing a zero tolerance towards radical rightist ideas and limiting access of the sponsors of such ideas to the decision-making processes.
In case of many post-Soviet countries the picture is different, where the nationalist ideologies still keep their vitality and importance both in short and long terms. Neither does it stop to contain threats inside the countries in terms of rise of radicalism and the country’s interactions with other countries and nations.
The nationalism in those countries, including Russia, remains one of the ideologies that the political elite instrumentalizes to gain dividends. It helps keep the power, contributes to reaching strategic and tactic objectives, allows to act more freely and provides internal legitimacy. Nationalist ideology also creates and reinforces the demonized picture of an outside enemy against whom the rest of the easily-manipulated society starts fighting. A politics of us versus them is radically nourished under nationalist approaches.
Numerous statistical data and research as well as changes in rhetoric, one-sided and biased information in class-books, edited stories, and one-sided coverage of political events argue in favor of the growing dynamics in the Russian nationalism.
To reinforce and nurture the nationalism there a number of tools are used: media, social networks, blogs, other online resources, non-governmental organizations, unions, political and public figure, and all other possible means.
In case of a positive dynamics, the nationalism finds deep root in the society’s consciousness when it lacks critical thinking, does not speak foreign languages to resort to other resources, easily considers the state-sponsored propaganda as the only source of truth and is more likely to understand and explain things and events mainly through a nation-centered prism.
On the other hand, Russia lacks independent analytical centers, think-tanks, free media and journalists, independent statistical centers. The main media outlets, universities and other research and scientific institutions, statistical data and the internet are under control. There are instances where scientists, political and public figures can be punished if they express opinions and ideas going against the common and general ideology. The geography of the use of propaganda tools has gone further.
The nation-centrism is also transforming into one of the driving forces in Russia’s foreign policy. It is expressed in a vivid wish to keep control over former spheres of influence and is presented as national and state indeniable interest which is sometimes in contradiction with those of other states.
Russia’s political elite strives to form a new political agenda where an importance is given to the rise of Russia’s role on the international level and the necessity for others to take into account Russia’s interests in the context of global security.
The West cannot ignore Russia’s concerns for security, neither can it easily agree on Russia’s policies aiming to respond to those concerns in case it is done at the expense of others’ security, especially in the Georgian and Ukrainian contexts where Russia’s discontent pushed it to resort to hard force.
Since the hard force cannot be used regularly, Russia uses other tools and leverage of pressure to make sure to keep the presence of the “Russian world” in the South Caucasian states and to push its interests there.
In Armenia, Russia’s geo-political aspirations are being materialized through economic and political leverage and pressures that Russia acquired through appropriating Armenia’s various politico-economic infrastructures and due to Russia-Armenia historical strong ties. Those tools and leverage become even more powerful when Armenia’s political elite and its state-sponsored propaganda do not stop pointing out “Armenia’s incapacity to solve its problems without Russia”, and that “Armenia will be lost without Russia”.
Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union (EEU) allowed Russia to exert even more control over coupled with larger legal framework to act freely. Through the Russia-led EEU, it wants to limit Armenia’s political and economic maneuverability and aspirations, including NATO, the EU/US and Iran, contrary to assertions by both Armenian and European parties that there are constraints and this is just a matter of choice.
A number of local resources including political and public figures, NGOs, civic initiatives, and unions maximize the use of those leverages and make efforts to pinpoint the benefits of Armenia’s dependence on Russia.
Russia tries to involve Armenia into “War of values” with the West, where the West is presented as perverse, while Russia is the only civilization whose orthodoxy is capable to fight against the evil of the West. A number of Armenians buy this approach especially those who had good memories with Russia from the Soviet period. There is also a growing active dynamics of giving Russian citizenship to the Armenian citizens.
Tools and leverage used for Azerbaijan are different. Russia makes attempts to entrap Azerbaijan in its Eurasian projects such as Shanghai Cooperation Organization, Eurasian Economic Union, etc., by giving various promises including the arms’ sale, and support in oil and gas transit, as well as by becoming more flexible in the Caspian Sea issues. Another dimension of mutual interests between Azerbaijan and Russia is the latter’s commitment to help the Aliyev regime to keep power.
According to some sources, Russia intends to set up a new radar station in Azerbaijan by 2017. Russia will also look for using Azerbaijan once sanctions are possibly lifted from Iran and Iran maximizes its presence in the region. In the context of Russia’s involvement in Syria, Azerbaijan can become an important partner for Russia.
As for Russia’s policies on Georgia, priorities are different here as a number if not all Russian projects and initiatives failed in Georgia because of Russia-Georgia 5-day military clash in 2008. After having recognized South Ossetia and Abkhazia, Russia indents to seriously reset its lost influence and leverage on Georgia by resorting both to soft and even more rigid methods, if needed.
Russia hoped to “regain” Georgia with the support of the new Georgian government once Saakashvili left the office, but in the context of Ukrainian crisis and worsening of relations with the West, Russia is testing other options, tools and technology to avoid definitely losing its positions in Georgia. To do so, Russia will try to offer some new carrots and entrap Georgia into propaganda battle over values and to win minds and hearts of local more moderate Georgians. By lifting visa restrictions and economic sanctions it will also use the potential of the Georgian diaspora in Russia.