Ռուսաստանի ազգայնականության դինամիկան և Հարավային Կովկասը
Քաղաքակիրթ հասարակությունների համար ազգայնականությունն իր ծայրահեղ և բացասական դրսևորումներով ամենաքննադատվող գաղափարախոսություններից է, հատկապես Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո:
Ժողովրդավարական երկրների քաղաքական կառուցվածքը և կառավարման համակարգերը հղկվել և հնարավորինս դարձել են այնպիսին, որ իրականացվող քաղաքականությունը և կիրառվող հայեցակարգերը մերժեն և սահմանափակեն ազգայնականությունը, քանի որ հայտնի են դրանց աղետալի հետևանքները թե՛ այդ գաղափարախոսությունը դավանող երկրի և հասարակության, թե՛ այն երկրների համար, որոնց դեմ այն ուղղվում է:
Ժամանակակից պետությունները պայքարում են այդ գաղափարախոսության տարածման դեմ և չեն հանդուրժում նաև ծայրահեղ ձախական կամ աջական գաղափարների և դրանց հովանավորողների մուտքը որոշումների կայացման դաշտ:
Այլ է պատկերը հետխորհրդային տարածքի նորանկախ պետություններից շատերի պարագայում, որտեղ ազգայնականությունը չի դադարել պահպանել իր կենսունակությունն ու արդիականությունը և՛ միջնաժամկետ, և՛ երկարաժամկետ կտրվածքով, չի դադարում նաև վտանգներ պարունակել թե՛ երկրի ներսում՝ ծայրահեղականության աճի առումով, թե՛ արտաքին փոխազդեցությունների մասով:
Այդ երկրների, այդ թվում` Ռուսաստանի ներսում ազգայնականությունը դեռևս այն գործիքներից է, որի հմուտ կիրառումը քաղաքական վերնախավի կողմից առաջացնում է տարբեր շահաբաժիններ, նպաստում է իշխանությունը պահելուն և կեղծ-հայրենասիրական միֆերի կենսականությունն ապահովելուն, օգնում է լուծել ռազմավարական և մարտավարական տարբեր խնդիրներ, հնարավորություն է տալիս գործել առավել անկաշկանդ,
ապահովում է ներքին լեգիտիմություն: Այն ստեղծում և ամրապնդում է նաև արտաքին թշնամու հաճախ հրեշացված կերպարը, որի դեմ էլ պայքարի է լծվում հանրության մնացած այն հատվածը, որը հանգիստ ենթարկվում էր քաղաքական մանիպուլյացիաներին:
Վիճակագրական տարբեր տվյալները և ուսումնասիրությունները, ինչպես նաև հռետորաբանության մեջ շեշտադրումների փոփոխությունները, դասագրքերում տեղ գտած կողմնակալ տեղեկությունները, վերաշարադրված պատմությունները, քաղաքական իրադարձությունների միակողմանի լուսաբանումը և այլն փաստում են Ռուսաստանում ազգայնականության աճի տեմպերի մասին:
Ազգայնականությունն ամրապնդելու և սնուցելու համար օգտագործվում են ԶԼՄ-ները, սոցիալական ցանցերը, բլոգները, համացանցային այլ ռեսուրսները, հասարակական կազմակերպությունները, միությունները, քաղաքական և հասարակական գործիչների ուժերը և հնարավոր բոլոր միջոցները:
Բարենպաստ պայմանների առկայության դեպքում ազգայնականությունը խոր արմատներ է թողնում հասարակության գիտակցության մեջ, երբ վերջինիս մեծ մասը չունի քննադատական մտածողություն, այլ աղբյուրներից օգտվելու համար չի տիրապետում օտար լեզուների, որպես միակ ճշմարտություն հեշտությամբ ընդունում է պետական քարոզչությունը և հակված է իրերն ու երևույթները ճանաչել և հասկանալ առավելապես ազգակենտրոն պրիզմայի միջով:
Մյուս կողմից, Ռուսաստանում քիչ են անկախ վերլուծական կենտրոնները. ԶԼՄ-ները, վիճակագրական տվյալների հենքը և համացանցը վերահսկվում են, համալսարաններում և գիտական այլ հաստատություններում նվազել է ներքին ժողովրդավարությունը, գիտնականները, քաղաքական և հասարակական գործիչները կարող են պատժվել ընդհանուր գաղափարախոսությանը դեմ կարծիք հայտնելու համար, և ավելի է լայնացել քարոզչական տեխնոլոգիաների կիրառման աշխարհագրությունը:
Ազգակենտրոնությունն աստիճանաբար դառնում է նաև Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության շարժիչ ուժերից մեկը, որն արտահայտվում է ազդեցության նախկին ոլորտների պահպանման ցանկությամբ և ներկայացվում որպես ազգային և պետական անբեկանելի շահ, որը հաճախ հակադրության և հակասության մեջ է մտնում այլ պետությունների շահերի հետ:
Ռուսաստանի քաղաքական վերնախավը փորձում է ձևավորել քաղաքական նոր օրակարգ, որտեղ մեծ տեղ է տրված նրա միջազգային դերակատարության բարձրացմանը և շահերի հետ պարտադիր հաշվի նստելու անհրաժեշտությանը՝ գլոբալ անվտանգության ապահովման համատեքստում:
Արևմուտքն անվտանգության մասով չի կարող անտեսել Ռուսաստանի մտահոգությունները, սակայն չի էլ կարող համաձայնել դրանց անխոչընդոտ իրականացմանը, եթե դրանք արվում են ի հաշիվ այլոց անվտանգության, հատկապես Վրաստանի և Ուկրաինայի մասով, որտեղ
Ռուսաստանի քաղաքական ջղաձգումները հանգեցրին կոշտ ուժի կիրառմանը, ինչպես Հայաստանի պարագայում՝ 90-ականների սկզբին:
Սակայն կոշտ ուժի կիրառումը չի կարող հաճախակի, այն էլ տեսանելի բնույթ կրել, ուստի հարավկովկասյան պետություններում «ռուսական աշխարհի» ներկայությունն ապահովելու և իր շահերը հետապնդելու համար Ռուսաստանն օգտագործում է այլ գործիքներ և կիրառում այլ լծակներ:
Հայաստանի պարագայում դրանք տարբեր ենթակառուցվածքների սեփականատեր դառնալու միջոցով ձեռք բերված տնտեսական և ռազմա-քաղաքական լծակներն են, որոնք առավել ազդեցիկ և անբեկանելի են դառնում, երբ Հայաստանի քաղաքական վերնախավը և պետական քարոզչամեքենան անվտանգության և այլ կարևոր մարտահրավերների մասին խոսելիս անպայման շեշտում են, որ «գլոբալ առումով Հայաստանը չի կարող լուծել իր խնդիրներն առանց Ռուսաստանի», և «եթե չլինի Ռուսաստանը, Հայաստանը կկորչի»:
Հայաստանին ԵԱՏՄ անդամ դարձնելը հնարավորություն տվեց Ռուսաստանին ավելի մեծ վերահսկողություն սահմանել նրա վրա և սահմանափակել վերջինիս առանց այն էլ սահմանափակ խուսանավումների դաշտը՝ քաղաքական և տնտեսական տարբեր ուժագծերով, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ, ԵՄ և Իրան առանցքներով, ի հակառակ հայկական և եվրոպական կողմերի այն պնդումների, թե այստեղ սահմանափակում չկա, խնդիրը պարզ ընտրության մեջ է:
Այս լծակներին գումարվում են ներքին ռեսուրսները՝ քաղաքական և հասարակական գործիչներ, հասարակական կազմակերպություններ, միություններ և այլն, որոնք տարբեր խողովակների միջոցով փորձում են ընդգծել Ռուսաստանից Հայաստանի կախվածության առավելությունները:
Ռուսաստանը փորձում է Հայաստանին ներքաշել նաև Արևմուտքի հետ «արժեքների պատերազմ»-ում, որում վերջինս ներկայացված է որպես այլասերված, իսկ Ռուսաստանը միակ քաղաքակրթությունը, որն իր ուղղափառությամբ կարող է հաղթել Արևմուտքի չարիքը: Շարունակվում է նաև Հայաստանի քաղաքացիներին ռուսական քաղաքացիություն շնորհելու դինամիկան:
Ադրբեջանում այդ լծակներն այլ են: Փորձ է արվում վերջինիս ներքաշել Ռուսաստանի եվրասիական նախագծերի մեջ (ՇՕՍ, ԵԱՏՄ և այլն)՝ դրա դիմաց տալով տարբեր խոստումներ, այդ թվում՝ զենքի վաճառքի, ադրբեջանական նավթի և գազի տարանցիկության հետ կապված խնդիրներին աջակցություն, իսկ Կասպից ծովին առնչվող խնդիրներում` առավել զիջողականություն: Սրանց գումարվում է աջակցության այն խոստումը, որը հնարավորություն կտա Ալիևին պահպանել իշխանությունը:
Շրջանառության մեջ է դրվել Ադրբեջանում 2017թ. ռուսական նոր ռադիոլոկացիոն կայանի կառուցման հարցը: Տարբեր ծրագրերին կարելի է ավելացնել նաև պատժամիջոցների
հնարավոր վերացումից հետո Իրանի դերակատարության բարձրացումը, որից Ռուսաստանը կփորձի օգտվել Ադրբեջանի միջոցով:
Վերջապես, Վրաստանում Ռուսաստանի գերխնդիրներն այլ են, քանի որ ռուսական տարբեր նախաձեռնություններ և ծրագրեր չիրականացան Վրաստանի հետ 2008թ. ունեցած ռազմական բախման պատճառով: Հարավային Օսիան և Աբխազիան ճանաչելուց հետո Ռուսաստանը նպատակ է հետապնդում լրջորեն վերականգնել Վրաստանի վրա իր կորցրած ազդեցությունը և լծակները` թե՛ փափուկ, թե ՛ավելի կոշտ մեթոդներով:
Եթե Սաակաշվիլիի հեռանալուց հետո Ռուսաստանը հույս ուներ «հետ բերել» Վրաստանը նոր իշխանությունների օգնությամբ, ապա ուկրաինական ճգնաժամի խորապատկերին Արևմուտքի հետ աճող լարվածության պայմաններում Ռուսաստանը պետք է այլ միջոցներ և տեխնոլոգիաներ կիրառի իր դիրքերը Վրաստանում վերջնականապես չզիջելու համար: Այս խնդիրը լուծելու համար Ռուսաստանը փորձելու է Վրաստանին ներքաշել իր տեղակատվական դաշտը, ինչպես նաև վիզաների արգելքը վերացնելու հաշվին փորձելու է օգտագործել Ռուսաստանում վրացական սփյուռքի գործոնը:

Динамика национализма в России и Южный Кавказ
Национализм в своих крайних и негативных проявлениях – одна из самых критикуемых идеологий в цивилизованных обществах, особенно после окончания Второй мировой войны.
Политическая структура и система управления демократических стран усовершенствовались и по возможности стали такими, чтобы осуществляемая политика и применяемые концепции отвергали и ограничивали национализм, поскольку известны его катастрофические последствия как для страны и общества, которые являются носителями этой идеологии, так и для стран, против которых она направлена.
Современные государства борются против распространения этой идеологии и нетерпимы в отношении доступа к процессу принятия решений сторонников крайне левых или правых идеологий и их покровителей.
Иная картина в случае многих новых суверенных государств на постсоветской территории, где национализм не прекратил свою жизнеспособность и актуальность как в среднесрочной, так и в краткосрочной перспективе, не прекращает содержать угрозу как внутри страны – в плане роста экстремизма, так и с точки зрения внешних взаимодействий.
В этих странах, в том числе внутри России национализм все еще является тем инструментом, чье умелое применение со стороны политической элиты приносит новые дивиденды, способствует сохранению власти и поддержанию псевдо-патриотических мифов, помогает решать разные стратегические и тактические задачи, дает возможность действовать более непринужденно, обеспечивает внутреннюю легитимность. Он также создает и поддерживает часто демонизированный образ внешнего врага, в борьбу против которого и вовлекается та остальная часть общества, которая спокойно подвергается политическим манипуляциям.
Различные статистические данные и исследования, также как и изменения акцентов в риторике, предвзятая информация в учебниках, переписанные истории, одностороннее освещение политических событий и др. свидетельствуют о темпе роста национализма в России.
Для закрепления и подпитки национализма используются СМИ, социальные сети, блоги, другие сетевые ресурсы, общественные организации, объединения, силы политических и общественных деятелей и все возможные методы.
В случае наличия благоприятных условий национализм оставляет глубокие корни в сознании общества, когда у большей части последнего нет критического мышления, не владеет иностранными языкями для пользования другими источниками, легко принимает правительственную пропаганду как единственную правду и склонно вещи и явления признавать и понимать преимущественно через нациоцентричную призму.
С другой стороны, в России мало независимых аналитических центров: СМИ, статистическая база и интернет контролируются, в университетах и других научных учреждениях уменьшилась внутренняя демократия, деятели науки, политические и общественные деятели могут быть наказаны за высказывание мнения против общепринятой идеологии, и еще более расширилась география применения пропагандистских технологий.
Нациоцентризм постепенно становится одной из движущих сил внешней политики России, который выражается в желании сохранения влияния прежних сфер и представляется как неоспоримый национальный и государственных интерес, который часто вступает в конфликт и противовес интересам других стран.
Политическая верхушка России пытается сформировать новую политическую повестку, в которой большое место уделено повышению ее международной роли и необходимости обязательно считаться с ее интересами, в контексте обеспечения глобальной безопасности.
Запад по части безопасности не может игнорировать беспокойства России, хотя и не может согласиться с их беспрепятственной реализацией, если это происходит за счет безопасностей других, особенно по части Грузии и Украины, где политические конвульсии России привели к применению жесткой силы, как в случае с Арменией в начале 90-х.
Хотя применение жесткой силы не может нести частый, еще и видимый характер, поэтому для сохранение присутствия "русского мира" в южнокавказских государствах и для преследования своих интересов Россия использует другие инструменты и применяет другие рычаги.
В случае Армении - это приобретенные путем скупки в качестве владельца разных инфраструктур экономические и военно-политические рычаги, которые становятся более влиятельными и неоспоримыми, когда политическая элита Армении и государственная пропагандистская машина, говоря о безопасности и других важных вызовах, обязательно акцентируют, что "в глобальном смысле Армения не может решить свои проблемы без России" и "если не будет России, Армения пропадет".
Превращение Армении в члена ЕАЭС дало России возможность осуществить еще больший контроль над ней и ограничить и без этого ограниченное поле маневрирования Армении по различным политическим и экономическим векторам, в том числе осям НАТО, ЕС и Иран,
вопреки утверждениям армянских и европейских сторон, что здесь нет ограничений, задача в простом выборе.
К этим рычагам прибавляются внутренние ресурсы – политические и общественные деятели, общественные организации, объединения и другие, которые через разные каналы пытаются подчеркнуть преимущества зависимости Армении от России.
Россия пытается втянуть Армению в "войну ценностей" с Западом, в которой тот представлен как развратный, а Россия – как единственная цивилизация, которая со своим православием может победить зло Запада. Продолжается также динамика присвоения гражданам Армении российского гражданства.
В Азербайджане эти рычаги другие. Делаются попытки втянуть его в евразийские проекты России (ШОС, ЕАЭС и др.), давая против этого разные обещания, в том числе по продаже оружия, поддержке в вопросах, связанных с транзитом азербайджанской нефти и газа, а в проблемах, связанных с Каспийским морем – максимальную уступчивость. К этим прибавляется обещание поддержки, которая даст возможность Алиеву сохранить власть.
В перспективе поставлен вопрос строительства новой российской радиолокационной станции в Азербайджане в 2017-м году. К разным программам можно также добавить повышение роли Ирана после возможной отмены санкций, чем Россия попытается воспользоваться с помощью Азербайджана.
Наконец, в Грузии сверхзадачи России иные, поскольку различные российские проекты и планы не осуществились из-за военного столкновения России с Грузией в 2008-м году. После признания Южной Осетии и Абхазии Россия преследует цель серьезно восстановить утерянные над Грузией контроль и рычаги как мягкими, так и более жесткими методами.
Если после ухода Саакашвили Россия надеялась "вернуть" Грузию с помощью новых властей, то в условиях растущей напряженности с Западом на фоне украинского кризиса Россия должна применить другие методы и технологии для того, чтобы не уступить окончательно свои позиции в Грузии. Для решения этой задачи Россия попытается втянуть Грузию в свое информационное поле, также как и за счет отмены виз попытается использовать в России фактор грузинской диаспоры.