WADA-ն զեկուցել է ռուս թեթևատլետների կողմից դոպինգ օգտագործելու մասին
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն ցնցված է Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալության (WADA) անկախ հանձնաժողովի զեկուցից, ըստ որի` Ռուսաստանի թեթև ատլետները դոպինգ են օգտագործում:
Այս մասին գրում է gazeta.ru-ն` վկայակոչելով ՄՕԿ-ի պաշտոնական կայքին:
«Զեկույցը խորապես ապշեցնող է, և շատ տխուր համաշխարհային սպորտի համար: ՄՕԿ-ը հուսով է, որ թեթև ատլետների միջազգային ֆեդերացիայի (IAAF) նոր կազմը Սեբաստիան Կոուի գլխավորությամբ կանի բոլոր անհրաժեշտ եզրակացությունները: ՄՕԿ-ը ողջունում է IAAF-ի մտադրությունը` անել ամեն հնարավորը մարզիկներին դոպինգից հեռու պահելու և սպորտի նկատմամբ վստահությունը վերականգնելու համար»,- ասված է ՄՕԿ-ի պաշտոնական կայքում:
Տեղեկացվում է նաև, որ ՄՕԿ-ը շատ ուշադիր կերպով ուսումնասիրում է Օլիմպիական խաղերին վերաբերող զեկույցը: Եթե հակադոպինգային կանոնների ինչ-որ խախտումներ նկատվեն սպորտսմենների կամ նրանց մերձավորների կողմից, այդ ժամանակ ՄՕԿ-ը համապատասխան քայլեր կձեռնարկի և ոչ մի զիջումների չի գնա:

Международный олимпийский комитет шокирован отчетом независимой комиссии WADA
Международный олимпийский комитет (МОК) шокирован отчетом независимой комиссии WADA по поводу применения допинга российскими легкоатлетами, передает gazeta.ru.
«Доклад глубоко шокирует, и это очень печально для мира спорта. МОК надеется, что новое руководство IAAF во главе с президентом Себастьяном Коу сделает все необходимые выводы. МОК приветствует намерение IAAF делать все возможное, чтобы защитить чистых от допинга спортсменов и восстановить доверие к нашему спорту.
МОК также тщательно изучит доклад относительно Олимпийских игр. Если будут установлены какие-либо нарушения антидопинговых правил со стороны спортсменов и их окружения, МОК будет реагировать, применяя политику нулевой терпимости», — говорится в заявлении на официальном сайте МОК.