ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան ուժեղացնելու են ԻՊ-ի դեմ ուղղված ռմբակոծությունները
ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի իշխանությունները մտադիր են համատեղ ակտիվացնել Սիրիայում և Իրաքում  «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորման  դիրքերին ուղղված օդային հարվածները: Ինչպես տեղեկացնում է lenta.ru-ն` վկայակոչելով Անթալիայում կայացած Մեծ քսանյակի գագաթնաժողովում  ԱՄՆ-ի  Ազգային անվտանգության հարցերով նախագահի խորհրդականի տեղակալ Բեն Ռոդսի հայտարարությանը, ԻՊ-ի  ահաբեկիչները  առաջիկայում հասկանալու են, որ նրանց համար անվտանգ ապաստարան չի մնացել:
Նա  նշել է, որ ԱՄՆ-ն Ֆրանսիայի հետ ուս ուսի տված պայքարելու է ահաբեկչությունների դեմ:
Հիշեցնենք, որ  Փարիզում և Սեն-Դենի արվարձանում նոյեմբերի 14-ին մի շարք ահաբեկչական հարձակումներ էին տեղի ունեցել, որոնց արդյունքում զոհվել էր 129-ը, վիրավորվել` 352 մարդ:
Ահաբեկչական  հարձակումների պատասխանատվությունն իր վրա է վերցրել «Իսլամական պետություն» խմբավորումը:
Ֆրանսիան, որպես միջազգային կոալիցիայի անդամ,  ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ նախորդ  տարվանից ավիահարվածներ է հասցնում Իրաքում «ԻՊ»-ի դրիքերի վրա, իսկ այս տարվանից` Սիրիայում:
Նշենք նաև, որ «Իսլամական պետությունը» 2014 թվականի ամռանը գրավել է Սիրիայի և Իրաքի զգալի մասը և այնտեղ խալիֆայություն հռչակել:
Ի լրումն 59 երկրից բաղկացած միջազգային կոալիցիայի , ահաբեկիչների դեմ պայքար են մղում  արաբական երկու երկրների պետական իշխանությունները, սիրիական ընդդիմությունը, քրդական ոստիկանությունը և ռուսական ավիացիան:

США и Франция усилят бомбежки позиций ИГ в Сирии и Ираке
Власти США вместе с Францией намерены активизировать воздушные удары по позициям «Исламского государства» в Сирии и Ираке. Об этом заявил на саммите G20 в Анталье заместитель советника президента США по национальной безопасности Бен Родс. Он добавил, что боевики ИГ в ближайшее время поймут, что у них не осталось безопасного убежища. Его слова приводит lenta.ru.
«Мы будем (сражаться) с французами плечом к плечу.
В Париже и пригороде Сен-Дени в ночь на 14 ноября произошла серия терактов. В концертном зале «Батаклан» боевики взяли заложников, а у футбольного стадиона «Стад де Франс» прозвучали три взрыва. Прокуратура Парижа подтвердил гибель 129 человек,  и 352 пострадали. Ответственность за вылазки террористов взяло на себя ИГ.
Франция в составе международной коалиции во главе с США с прошлого года наносит удары по позициям боевиков ИГ в Ираке, в этом году ВВС страны стали атаковать ИГ в Сирии.
«Исламское государство» летом 2014 года захватила значительную часть Сирии и Ирака и провозгласила там халифат. Помимо международной коалиция из 59 государств, борьбу с террористами ведут официальные власти двух арабских стран, сирийская оппозиция, курдское ополчение и российская авиация.