Իրանը խոստացել է պատասխանել ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցներին
Իրանը դատապարտել է թևավոր հրթիռային փորձարկումներից  հետո ԱՄՆ-ի կողմից իր քաղաքացիների և որոշ կազմակերպությունների նկատմամբ սահմանած պատժամիջոցները: korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` իրանական կառավարության ներկայացուցիչ, Իրանի Արտաքին գործերի նախարար Հուսեյն Ջաբեր Անսարը հայտարարել է, որ թևավոր հրթիռի փորձարկման ծրագիրը երբևէ նախատեսված չի եղել միջուկային զենքի մշակման համար անհրաժեշտ միջոցների  մատակարարման համար: Իրանցի պաշտոնյայի կարծիքով` ԱՄՆ-ի նպատակային պատժամիջոցներն անօրինական են:
«Իրանի Իսլամական հանրապետությունը վճռականորեն կպատասխանի թևավոր զենքի օրինական մշակման արագացված  ծրագրի հետ կապված քարոզչական հարձակումներին և սեփական պաշտպանիչ կարողությունների հրահրմանը:
Նշենք, որ երկուշաբթի առավոտյան պարզ է դարձել , որ ԱՄՆ-ն նոր պատժամիջոցներ է  սահմանել իրանական ընկերությունների և անհատների նկատմամբ` ի պատասխան 2015 թվականի աշնանը թևավոր հրթիռի փորձակման: Նոր պատժամիջոցներն արգելում են իրանական հրթիռային ծրագրի հետ կապված 11 ընկերությունների և քաղաքացիներիօգտագործել ամերիկյան բանկային համակարգը:

Иран пообещал ответить на новые санкции США
Иран осудил санкции США против его граждан и компаний, введенные после проведения Исламской республикой испытаний баллистических ракет.
"Программа по разработке баллистических ракет никогда не была предназначена для разработки средств доставки ядерного оружия", - заявил официальный представитель иранского МИД Хуссейн Джабер Ансари в интервью местному новостному агентству ISNA.
По мнению иранского МИД, целевые санкции США нелегитимны.
"Исламская республика Иран [...] решительно ответит на эти пропагандистские выпады ускорением программы по разработке легального баллистического оружия и наращиванием своих защитных мощностей", - сказал Ансари.
В понедельник утром стало известно, что США ввели новые санкции в отношении иранских компаний и частных лиц в ответ на проведение испытаний баллистических ракет осенью 2015 года.
Новые санкции запрещают 11 компаниям и гражданам, связанным с иранской ракетной программой, использовать американскую банковскую систему.
Это решение было принято на следующий день после отмены международных санкций в отношении Ирана. Они были официально сняты в воскресенье, после того как Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) объявило о выполнении Тегераном всех условий, касающихся свёртывания ядерной программы.