Հարութ Սասունյան. Թալեաթի անձնական զեկույցը հայկական կոտորածների մասին
Նախորդ շաբաթվա իմ հոդվածում տեղեկացրել էի, որ Թալեաթ փաշան՝ Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչը, 1921 թվականին բրիտանացի հետախույզ Օբրի Հերբերտին տված հարցազրույցում ասել էր, որ «հուշագիր էր գրել հայկական կոտորածների մասին»:
Այժմ կցանկանայի ներկայացնել համառոտ հատվածներ Թալեաթի ծավալուն զեկույցից, որը 1921 թ. նոյեմբերին հրապարակվել է «Նյու Յորք Թայմս»-ի կողմից հրատարակվող «Քարընթ հիսթըրի» (Current History) ամսագրում՝ «Թալեաթ փաշայի հետմահու հուշերը» վերնագրով, և հետևյալ ենթավերնագրով. «Նախկին Մեծ վեզիրի անձնական զեկույցը՝ գրված նրա սպանությունից կարճ ժամանակ առաջ, թե ինչու և ինչպես Թուրքիան մտավ պատերազմի մեջ.  Գաղտնի դաշինք, որը նախորդեց հակամարտությանը. Հայկական կոտորածների պատճառները՝ ներկայացված դրանք պատվիրած մարդու կողմից»:
«Քարընթ հիսթըրի»-ի խմբագիրները ներածական ծանոթության մեջ բացատրում են, թե ինչպես են ձեռք բերել այս բացահայտող զեկույցի օրինակը. «... Թալեաթի մահվանից հետո, այս ձեռագիրը անցավ Գերմանիայում մնացած նրա կնոջը. նա դեռ չէր հրապարակել ամբողջական զեկույցը, սակայն նրա ամուսնուն գնդակահարողի ազատ արձակումից հետո, նա թույլատրեց Կոստանդնուպոլսում հրապարակվող լիբերալ թուրքական «Վաքիթ» թերթի Փարիզի թղթակցին հրատարակել դրա առավել հետաքրքիր հատվածները: «Քարընթ հիսթըրի»-ի համար դրանք թուրքերենից  թարգմանեց բնիկ պոլսեցի Մ. Զեքերիան: Դրանք մոտ հիսուն էջեր էին բնօրինակ ձեռագրից, որի առաջին նախադասությունը՝ «Ես չեմ ասում ամբողջ ճշմարտությունը, սակայն այն ամենը, ինչ ասում եմ՝ ճշմարիտ է», մեծ ցնցում առաջացրեց Թուրքիայում»:
Թալեաթը, իր հուշերում, ինչպես Օբրի Հերբերտի հետ հարցազրույցում, փորձում է արդարացնել իրեն՝ Հայոց ցեղասպանության համար մեղադրելով բոլորին՝ հայերին, ռուսներին, նույնիսկ թուրքերին: Նա չի ժխտում «հայերի, իսկ որոշ բնակավայրերում նաև հույների և Սիրիայում որոշ արաբների տեղահանությունները», սակայն պնդում է, որ դրանց մասին հաղորդումները «խիստ չափազանցված էին»: Ապա Թալեաթը հավելում է. «Սա ասելով, ես ամենևին էլ միտք չունեմ ժխտելու փաստերը: Միայն ցանկանում եմ վերացնել չափազանցությունները և փաստերը շարադրել այնպես, ինչպես դրանք տեղի են ունեցել»:
Նախկին Մեծ վեզիրը խոստովանում է. «Ես ընդունում եմ, որ մենք բազմաթիվ հայերի տեղահանել ենք մեր արևելյան նահանգներից, բայց այս հարցում մենք երբեք չենք գործել նախապես մշակված ծրագրով: Այս գործողությունների պատասխանատվությունը ընկնում է առաջին հերթին հենց տեղահանված ժողովրդի վրա: Մեր արևելյան շրջանները ձեռք գցելու նպատակով, Ռուսաստանը զինեց այս շրջանների հայ բնակչությանը և նշված տարածքում կազմակերպեց ուժեղ հայկական հրոսակային ուժեր»:
Փորձելով վերականգնել իր արատավորված անունը՝ Թալեաթն ընդունում է թուրքական բռնություններն ընդդեմ հայերի. «Ես ընդունում եմ, որ տեղահանությունը ամենուր օրինական կարգով չի իրականացվել: Որոշ տեղերում անօրինական արարքներ են կատարվել.... Մի շարք պաշտոնյաներ չարաշահել են իրենց լիազորությունները, և շատ տեղերում մարդիկ իրենց ձեռքն են վերցրել կանխարգելիչ միջոցառումները և հալածել անմեղ մարդկանց: Խոստովանում եմ»:
Շարունակելով իր դեմքը փրկելու հռետորությունը՝ Թալեաթը զիջում է. «Խոստովանում եմ նաև, որ կառավարության պարտականությունն էր կանխել այս բռնություններն ու վայրագությունները, կամ առնվազն բռնել և խստորեն պատժել մեղավորներին: Շատ տեղերում, որտեղ տեղահանված մարդկանց գույքը և ունեցվածքը թալանված էր, իսկ հայերը՝ հալածված, մենք ձերբակալեցինք մեղավորներին և պատժեցինք ըստ օրենքի: Խոստովանում եմ, սակայն, որ պետք է ավելի խստորեն վարվեինք, իրականացնեինք  ընդհանուր հետաքննություն՝ բոլոր սադրիչներին ու թալանչիներին բացահայտելու և խստորեն պատժելու համար: Բայց չէինք կարող այդպես անել: Չնայած շատ մեղավորների պատժեցինք, սակայն նրանց մեծ մասը մնաց անպատիժ»:
Թալեաթը շարունակում է արդարացումներ գտնել հայկական կոտորածների համար հետապնդման չենթարկված ոճրագործների համար, որոնք «անհեռատես և մոլեռանդ էին, սակայն անկեղծ էին իրենց համոզմունքների մեջ: Հասարակությունը խրախուսում էր նրանց, և նրանք իրենց հետևում ունեին աջակիցների մի ստվար բանակ: Նրանք մեծաթիվ էին և ուժեղ: Նրանց բացահայտ և անհապաղ պատիժը կարող էր դժգոհության մեծ ալիք առաջացնել մարդկանց շրջանում, որոնք հավանություն էին տալիս նրանց գործողություններին: Այս բոլոր սադրիչներին ձերբակալելու և պատժելու փորձը կարող էր անիշխանության պատճառ դառնալ Անատոլիայում հենց այն ժամանակ, երբ մենք միասնության խիստ կարիք ունեինք»:
Հանուն ճշմարտության պետք է նշել, որ Թալեաթի պնդումները, թե իբր հայերը Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին թիկունքից հարվածել են Թուրքիային, լիովին կեղծ են: Թուրքիայի ռազմական նախարար, օսմանյան զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար Էնվեր փաշան, Կոնիայի եպիսկոպոսին հղած նամակում, բարձր է գնահատել թուրքահայ զինվորների քաջությունը ռուսական բանակի դեմ պայքարում 1914-1915 թթ. ձմռանը:
Պետք չէ զարմանալ, որ Թալեաթի այն պնդումը, թե իր կառավարությունը դաժան գործողություններ կձեռնարկեր հայերի դեմ նույնիսկ «խաղաղության ժամանակ», վերահաստատում է թուրքական վաղեմի ցեղասպանական գործելակերպը, ինչպես նախկինում կիրառվել է համիդյան և Ադանայի հայկական ջարդերի ժամանակ, երբ պատերազմներ չկային:

Арут Сасунян.Личный рапорт Талаата о резне армян
В своей статье на прошлой неделе я проинформировал о том, что Таллат паша – главный зачинщик геноцида армян – в интервью британскому разведчику Обри Герберту в 1921 году заявил, что «подготовил мемуары о резне армян».
Хотел бы представить краткие фрагменты из обширного доклада Талаата, который в ноябре 1921 года был опубликован в журнале «Каррент истори» (Current History), издававшемся «Нью-Йорк таймс», под заглавием «Посмертные записки Талаат паши» и со следующим подзаголовком: «Личный рапорт бывшего великого везиря, написанный незадолго до смерти, о том, как и почему Турция вступила в войну: тайный альянс, который последовал за конфликтом: причины армянских погромов, представленные человеком, считающимся их зачинщиком».
Во вступительном редакционном слове указывается, как был получен разоблачающий доклад: «… После смерти Талаата эта рукопись досталась оставшейся в Германии его супруге: она пока не опубликовала рапорт полностью, но после освобождения лица, расстрелявшего ее супруга, она позволила опубликовать парижскому корреспонденту издававшейся в Константинополе либеральной турецкой газеты «Вакит» его наиболее интересные фрагменты. С турецкого для Current History их перевел коренной житель Константинополя М. Зекериан. Это примерно 50 страниц рукописного оригинала, первое предложение которого «Я не говорю всю правду, но все, о чем я буду говорить, правда» вызвало большие потрясения в Турции.
Талаат в своих мемуарах, как и в беседе с Обри Гербертом, пытается оправдать себя, обвиняя в геноциде армян всех – армян, русских, даже турок. Он не отрицает «депортацию армян, а в определенных местах греков и арабов в Сирии», но заверяет, что информации о них крайне преувеличены. Затем Талаат добавляет: «Заявляя это, я вовсе не собираюсь отрицать факты. Хочу только снять преувеличения и изложить факты так, как они имели место».
Бывший великий визирь признает: «Я признаю, что мы депортировали множество армян из восточных провинций, но мы не действовали по заранее определенному плану. Ответственность за эти действия возлагается прежде всего на депортированный народ. Чтобы прибрать к рукам наши восточные провинции, Россия вооружила армянское население этих районов и организовала там армянские отряды ополченцев».
Пытаясь восстановить опороченное имя, Талаат признает насилие турок в отношении армян. «Я признаю, что депортация не всегда совершалась в законном порядке. Кое-где совершались беззакония… Ряд чиновников злоупотребили своим служебным положением, и во многих местах в качестве профилактических мер были репрессированы невинные люди. Признаю».
Продолжая риторику по спасению собственного лица, Талаат кается: «Признаю также, что в обязанности правительства входило пресечение этих насильственных действий и варварства, хотя бы поимка и наказание виновных. Во многих местах, где разворовывались имущество депортированных людей, а армяне подвергались гонениям, мы арестовывали виновных и наказали их по закону. Признаю, однако, что нужно было быть более строгими, нужно было провести общее расследование с целью выявить всех провокаторов и мародеров и жестоко наказать их. Но мы не могли этого сделать. Хотя виновные были наказаны, но большинство их осталось безнаказанными».
Талаат продолжает искать оправданий для тех, кого не наказали за армянские погромы, заявляя, что хотя они были «недальновидны и фанатичны, но искренни в своих убеждениях». Общество поощряло их, и они за собой ощущали целую армию тех, кто их поддерживал. Они были сильны, и их было много. Массовое наказание их могло вызвать волну недовольств в среде людей, которые одобряли их действия. Попытки арестовать и наказать провокаторов могли стать причиной безвластия в Анатолии тогда, когда мы остро нуждались в консолидации».
Справедливости ради следует заметить, что утверждения Талаата о том, что во время Первой мировой войны армяне, якобы, нанесли туркам удар с тыла, абсолютно ложны. Военный министр Турции, главнокомандующий вооруженными силами Турции Энвер паша, в письме епископу Коньи высоко оценивает храбрость турецких армян-военных в борьбе с российской армией зимой 1914-15 гг..
Не стоит удивляться тому, что утверждение Талаата о том, что его правительство предприняло бы жестокие меры против армян даже «в мирное время», подтверждают геноцидальную политику Турции, которая ранее применялась во время гамидовских и погромов и резни в Адане, когда войны не было.