Եվրահանձնաժողովը հաստատել է փախստականներին 100 մլն եվրո հումանիտար օգնության տրամադրումը
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները 2016 թվականի բյուջեի հաստատման քվերակության առաջին փուլում կողմ են քվեարկել ԵՄ-ի տարծքում գտնվող փախստականներին 100 մլն եվրոյի չափով արտակարգ օգնություն ցուցաբերելուն: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ, բացի այդ խորհրադարանում կողմ են քվեարկել նաև նոր  Ահաբեկչության դեմ պայքարի Եվրոպական կենտրոնի աշխատակիցներին լրացուցիչ 2 մլն եվրոյի տրամադրմանը:
Միգրացիոն ճգնաժամը լուծելու համար Եվրահանձնաժողովի կողմից մարտի 2-ի որոշմամբ տրամադրվող 700 մլն եվրոյի չափով արտակարգ օգնության առաջին մասը` 100 մլն եվրոն կտրամադրվի ընթացիկ միգրացիոն հոսքին` որպես հումանիտար օգնություն:
Այդ միջոցները հնարավոր կլինի օգտագործել մթերքի և ջրի, սանիտարահիգիենիկ պարագանների ձեռք բերման, անհետաձգելի բժշկական օգնություն ցուցաբերելու և բնակարանային, անվտանգության ու կրթության տրամադրման համար:
Նշենք, որ Ահաբեկչության դեմ պայքարի Եվրոպական կենտրոնը ստեղծվել է հունվարի 1-ին, որը համարվում է ԵՄ ահաբեկչության դեմ պայքարի գլխավոր հաստատություն:

• 13-04-2016 19:32:09   |   |  Общество
Депутаты Европарламента, голосуя по первым поправкам к бюджету 2016 года, дали "зеленый свет" оказанию чрезвычайной помощи в размере 100 млн евро беженцам, находящимся на территории ЕС.
Кроме того, парламентарии проголосовали за выделение 2 млн евро для найма дополнительных работников в новый Европейский центр по борьбе с терроризмом (ЕЦБТ).
Дополнительные 100 млн евро на гуманитарную помощь с учетом нынешнего потока мигрантов станут первой частью из запланированных 700 млн евро в рамках предложенного Еврокомиссией 2 марта инструмента чрезвычайной помощи в решении миграционного кризиса. Эти средства можно будет использовать на приобретение продуктов и воды, предметов санитарии и гигиены, оказание неотложной медпомощи, предоставления жилья, охраны и образования.