Թուրքիայում ընտրել են իշխող կուսակցության առաջնորդի և հավանական վարչապետի թեկնածուին
Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը երկրի տրանսպորտի նախարար Բինալի Յըլդըրիմին պաշտոնապես հայտարարել է նոր առաջնորդի թեկնածու: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` այդ որոշման մասին հայտարարել է «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության ներկայացուցիչ Էմեր Չելիկը:
«Ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ահմեդ Դավութօղլուին , ով այդ պաշտոնը ստանձնել էր կուսակցության հիմնադիր և առաջնորդ Ռեջեփ Թաիբ Էրդողանից»,- իր հերթին նշել էր Բ. Յըլդըրիմին:
Տեղեկացվում է, որ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության առաջնորդին պետք է ընտրեն կուսակցության արտահերթ նիստում, որը տեղի կունենա մայիսի 22-ին Անկարայում:
Միևնույն ժամանակ առաջնորդի պաշտոնում ամենայն հավանականությամբ կարող է հավակնել ընդամնեը մեկ թեկնածու, ինչպես դա եղել է նախորդ կուսակցական համագումարների ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ Ա. Դավութօղլուն «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության ներկայացուցիչ դարձել էր 2014 թվականի օգոստոսին տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններից անմիջապես հետո:
Իսկ այս տարվա մայիսի 5-ին Ա. Դավութօղլուն հայտարարել էր իր հրաժարականի մասին Թուրքիայի նախագահի հետ ունեցած տարաձայնությունների ֆոնին:

В Турции выбрали кандидатуру главы правящей партии и вероятного премьера
Правящая в Турции Партия справедливости и развития (ПСР) официально назвала министра транспорта Бинали Йылдырыма кандидатом на пост нового лидера, сообщает в четверг турецкое издание Hurriyet.
Об этом решении объявил представитель ПСР Эмер Челик.
"Я хотел бы поблагодарить премьер-министра (и председателя ПСР - ИФ) Ахмета Давутоглу, который принял этот пост от основателя и лидера партии (нынешнего президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана - ИФ)", - заявил в свою очередь Бинали.
Hurriyet отмечает, что нового лидера ПСР должны выбрать на чрезвычайном съезде партии, который пройдет 22 мая в Анкаре. При этом на пост лидера, скорее всего, будет  всего один кандидат, как это было на предыдущих партийных съездах.
Давутоглу стал председателем ПСР в августе 2014 года после первых прямых президентских выборов в Турции, на которых победил Эрдоган. После победы Эрдоган покинул пост премьера и председателя ПСР.
5 мая этого года Давутоглу объявил о своем уходе в отставку, на фоне слухов о его разногласиях с президентом Турции.