Իրաքը ռազմական գործողություններ է սկսել Ֆաջուլլան ազատագրելու համար
Իրաքի վարչապետ Հայդեր Ալ Աբդալին հայտարարել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներից Ֆաջուլլա քաղաքի ազատագրման ուղղությամբ սկսված ռազմական գործողությունների մասին: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` Ալ Աբդալին կիրակի երեկոյան հեռուստաուղերձում նշել է, որ Իրաքի զինված ուժերը «մոտեցնում են ԻՊ-ի նկատմամբ մեծ հաղթանակ տանելու րոպեները»:
Նշենք, որ Ֆալլուջան գտնվում է Բաղդադից 65 կիլոմետր դեպի արևմուտք ընկած հեռավորության վրա: ԻՊ-ը շարունակում է վերահսկել Իրաքի հյուսիսային և արևմտյան տարածքների զգալի մասը, այդ թվում նաև Մոսուլը, որը մեծությամբ երկրի երկրորդ քաղաքն  է:
Ֆալլուջան ԻՊ ահաբեկիչների կողմից գրավվել էր 2014 թվականի սկզբին, այդ օրվանից կառավարական զորքերը բազմիցս փորձել են ազատագրել քաղաքը:

Ирак начал военную операцию по освобождению Фаллуджи
Премьер-министр Ирака Хайдер Аль-Абади объявил о начале военной операции по освобождению города Фаллуджа от боевиков террористической группировки "Исламское государство", сообщило в понедельник агентство Associated Press.
Аль-Абади в телеобращении в воскресенье вечером заявил, что вооруженные силы Ирака "приближают момент великой победы" над ИГ.
Фаллуджа находится в 65 километрах к западу от Багдада.
ИГ по-прежнему контролирует значительные территории на севере и западе Ирака, включая Мосул, второй по величине город страны
Фаллуджа была захвачена боевиками в начале 2014 года. С тех пор правительственные войска неоднократно пытались отбить город.