Հակաօդային անկախությունը հանձնվում է Ռուսաստանին
Ուրբաթ օրը Ազգային Ժողովի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում դրական եզրակացություն ստացավ «ՀՀ և ՌԴ միջև Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու մասին» համաձայնագիրը, որն արդեն առաջիկա օրերին կքննարկվի ԱԺ լիագումար նիստում:
Թեև պաշտոնատար անձինք հայտարարում են, որ այդ համաձայնագրով Հայաստանի անվտանգությունը միմիայն կշահի և Զինված ուժերը չեն կորցնի իրենց անկախությունը, սակայն համաձայնագրով այլ բան է ամրագրված:
ՀՕՊ-ի միավորում
Ինչպես հայտնի է, Գյումրիում տեղակայված ռուսաստանյան 102-րդ ռազմական կայանի հակաօդային ստորաբաժանումները ու Երեւանի «Էրեբունի» օդանավակայանում տեղակայված ռուսական ավիախումբը ՀԱՊԿ-ի սահմաններում կրում են Հայաստանի օդային տարածքի պաշտպանության պարտականությունը (համաձայն «ՀՀ տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի մասին 1995 թվականի պայմանագրի  3-րդ հոդվածի):
Իսկ ահա նոր համաձայնագով նախատեսվում է, որ պատերազմական, ինչպես նաև «ռազմաքաղաքական» վտանգի ժամանակ Հայաստանի տարածքում տեղակայված Հայաստանի և Ռուսաստանի դաշնության հակաօդային պաշտպանության զորքերը պետք է գործեն միասին և չեն կարող ինքնուրույն գործողություններ կատարել:
Ընդ որում, որպեսզի հանկարծ կողմերից «մեկը» չկատարի հակաօդային զենքերի «չարտոնված» օգտագործում, պայմանագրի հավելվածով նախատեսվում է նման դեպքերը կանխող «գործողությունների» կազմակերպում:
Ավելին, անգամ խաղաղ ժամանակ ՀՕՊ զորքերը ամբողջական ինքնուրույնություն են պահպանում միմիայն «ամենօրյա» գործունեության կազմակերպման հարցում (մյուս հարցերում ինքնուրույնությունը բավականին նվազեցված է):
Եվ եթե խաղաղ ժամանակ կողմերը կարող են մասնակիորեն ինքնուրույն ղեկավարել յուր ՀՕՊ ուժերը, ապա պատերազմի, կամ, ինչպես նշված է պայմանագրում «ռազմաքաղաքական» վտանգի ժամանակ կողմերն զրկվում են այդ անկախությունից… Ավելի ճիշտ, կողմերից մեկն է զրկվում այդ անկախությունից և այդ մեկ կողմը, բնականաբար, հայկական կողմն է:
ՌԴ հրամանատարության ներքո
Բանն այն է, համաձայնագրի 6-րդ հոդվածն ամրագրում է Հայաստանում տեղակայված Հայաստանի և Ռուսաստանի հակաօդային  պաշտպանության զորքերի համատեղ գործողությունների ղեկավարման հիերարխիան: Ըստ նշված հիերարխիայի, համատեղ գործողույթունների ընդհանուր համակարգումը իրականացնելու է Ռուսաստանի Դաշնության օդատիեզերական պաշտպանության զորքերի հրամանատարը, գործողությունների ընդհանուր ղեկավարում իրականացնելու է Ռուսաստանի հարավային ռազմական շրջանի զորքերի հրամանատարը, և միայն գործողությունների անմիջական ղեկավարումն է, որ ընկնելու է հայկական կողմի վրա՝ ի դեմս հակաօդային պաշտպանության զորքերի հրամանատարի:
Այսինքն, Հայաստանի հակաօդային պաշտպանության ուժերի վերադաս հրամանատարությունը (ընդհանուր համակարգումն ու ղեկավարումը) անցնում են Ռուսաստանի Դաշնությանը:
Այլ կերպ ասած, պատերազմի կամ «ռազմաքաղաքական» վտանգի ժամանակ Հայաստանի հակաօդային պաշտպանության ղեկավարությունը ստանձնելու է Ռուսաստանը:
Հետևապես ցավով պետք է արձանագրենք, որ համաձայնագիրը ինչ-որ չափով Հայաստանը նմանեցնում է Հարավային Օսեթիային ու Աբխազիային, որոնց ուժային կառույցների մի մասը պաշտոնապես դարձել են Ռուսաստանի ուժայինների ֆիլիալներ (ստորաբաժանումներ):

Противовоздушная независимость передается России
В пятницу, постоянный комитет по иностранным делам НС, дал положительную резолюцию по соглашению «О создании единой региональной системы коллективной безопасности ПВО на Кавказе между РФ и РА», которое в ближайшие дни будет обсуждаться на пленарном заседании НС.
Хотя должностные лица заявляют, что соглашение пойдет безопасности Армении только на пользу, а вооруженные силы РА не потеряют свою независимость, тем не менее по договору закреплено другое.
Под командованием РФ
Как известно, противовоздушные подразделения, расположенной в Гюмри российской военной базы 102, и российская авиагруппа, расположенная в ереванском аэропорту «Эребуни», несут ответственность за защиту воздушного пространство Армении в рамках ОДКБ (в соответствии с 3 статьей договора от 1995 года о "российской военной базе на территории РА").
А вот новым соглашением предписано, что в случае военной угрозы, так же, как и угрозы "военно-политической", расположенные на территории Армении войска ПВО РА и РФ, должны действовать сплоченно и не могут совершать самовольные действия.
В то же время, для того, чтобы не было "несанкционированного" использования зенитных орудий со стороны "одной" из сторон, в соглашении дополнительно прописаны "операции" по предотвращению подобных случаев.
Более того, даже в мирное время, войска ПВО поддерживают полную автономность только в вопросе организации "повседневной" деятельности (в остальных вопросах автономность довольно снижена).
И если в мирное время стороны могут частично самостоятельно контролировать свои собственные силы ПВО, то во время военной, или, как указано в соглашении, "военно-политической" угрозы- стороны лишены этой независимости ... Точнее, одна из сторон лишается автономности, и эта одна из сторон, естественно армянская.
Союз ПВО
Дело в том, что 6 статья, устанавливает иерархию управления совместными действиями, дислоцированных в Армении войск ПВО РА и РФ . Согласно указанной иерархии, общую координацию совместной деятельности будет осуществлять командующий ВВКО РФ, общее руководство действиями будет осуществлять командующий войсками ЮВО, и только непосредственное руководства действиями, выпадет армянской стороне- в лице командующего ВС ПВО.
То есть, вышестоящее командование сил ПВО Армении (общая координация и управление) передается РФ.
Другими словами, во время военной или "военно-политической" угрозы, управление ПВО Армении будет в руках России.
Следовательно, с болью должны признать, что соглашение, в какой-то степени делает Армению похожей на Южную Осетию и Абхазию, некоторая часть силовых структур которых, официально стала филиалами (подразделениями) российских силовых структур.