Ճապոնիան մտադիր է ԱՄՆ-ի հետ պայքարել ահաբեկչության դեմ
Ճապոնիայի վարչապետ Սինդզո Աբեն հայտարարել է, որ Օրլանդոյի դեպքերից հետո երկիրը պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ պայքարել ահաբեկչության դեմ: gazeta.ru-ի փոխանցմամբ` Ճապոնիայի վարչապետը նաև իր ցավակցություններն է հայտնել ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամային Օրլանդո նահանգում գեյ ակումբում տեղի ունեցած կրակոցների զոհերի հետ կապված:
«Կիսում ենք ահաբեկչության դեմ պայքարելու ուժեղ վճռականությունը և կշարունակենք անդադար պայքարել ահաբեկչության դեմ ԱՄՆ-ի և միջազգային հանրության հետ համատեղ: Ահաբեկչությունը չի կարող արդարացվել ոչ մի կերպ, ուստի այն վճռականորեն դատապարտում ենք»,- հայտարարել է Աբեն:
Ավելի վաղ, թուրքական Yeni Akit պարբերականն Օրլանդոյի գեյ ակումբում կատարված ահաբեկչության հիսուն զոհվածներին անվանել էր «այլասերվածներ»:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 12-ին  Ֆլորիդա նահանգի Օրլանդո քաղաքում տեղակայված Pulse գեյ ակումբում կատարված ահաբեկչությանը զոհ էր գնացել 50 մարդ, ևս 50-ը` վիրավորվել էին:

Япония намерена бороться с терроризмом вместе с США после стрельбы в Орландо
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ заявил, что страна готова бороться с терроризмом вместе с США после инцидента в Орландо, сообщает РИА «Новости» со ссылкой на телеграмму Абэ.
Премьер также выразил соболезнования президенту США Бараку Обаме в связи с жертвами стрельбы в гей-клубе.
«Разделяем твердую решимость бороться с терроризмом и будем продолжать непрерывную борьбу с терроризмом во взаимодействии с США и международным сообществом. Терроризм не может быть оправдан никакими причинами, решительно его осуждаем», — заявил Абэ.
Ранее турецкая газета Yeni Akit назвала жертв теракта в гей-клубе в Орландо, где погибли 50 человек, «извращенцами».
12 июня в городе Орландо в штате Флорида жертвами стрельбы в гей-клубе Pulse стали 50 человек, еще более 50 получили ранения. Подозреваемый предварительно опознан как 29-летний гражданин США Омар Матин из семьи выходцев из Афганистана.