ՒՊ-ը ստանձնել է Օռլանդոյում կատարված ահաբեկչության պատասխանատվությունը
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը ստանձնել է ամերիկյան Օռլանդո քաղաքի գիշերային ակումբում նախօրեին կատարված ահաբեկչության պատասխանատվությունը:
Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` ԻՊ-ի ուղերձում նշված է, որ Աստվածը թույլ է տվել Օմար Մատինին` Ամերիկայում Խալիֆաթի զինվորներից մեկին, Օռլանդոյում սպանել  և վիրավորել է 100-ից ավելի մարդու:
Նշենք, որ հունիսի 12-ի գիշերը ծագումով աֆղան և ԱՄՆ-ի քաղաքացի Օմար Մատինն Օռլանդոյի գիշերային ակումբում սպանել էր 50 մարդու և ևս 50-ին վիրավորել: Հանցագործը ոչնչացվել էր ոստիկանության գործողությունների ընթացքում:
Հանցագործության իրականցումից ոչ շատ ուշ նա զանգահարել էր ոստիկանություն և հայտարարել, որ կապ ունի ԻՊ խմբավորման հետ:

ИГ взяло на себя ответственность за нападение на ночной клуб в Орландо
Группировка "Исламское государство" (ИГ, запрещена в России) объявила в понедельник о своей ответственности за нападение на гей-клуб в американском городе Орландо, штат Флорида, которое произошло накануне, сообщают западные СМИ.
"Господь позволил Омару Матину, одному из солдат Халифата в Америке, совершить атаку (. . .) в Орландо во Флориде, убив и ранив более 100 из них", - приводят СМИ слова послания ИГ, переданного по радио.
В ночь на 12 июня гражданин США афганского происхождения Омар Матин убил в гей-клубе города Орландо, штат Флорида, 50 человек и 53 человека ранил. Сам стрелок был ликвидирован во время полицейской операции.
Незадолго до совершения преступления он позвонил в полицию и заявил о своей связи с группировкой ИГ.
Нападение в Орландо уже называют самым кровавым инцидентом с применением огнестрельного оружия одним человеком в США.