Վենեսուելայում սննդի պակասի պատճառով առաջացած անկարգությունների արդյունքում ձերբակալվել է 400 մարդ
Վենեսուելական զինվորականները Կումանա քաղաքում ձերբակալել են 400-ից ավելի մարդու այն բանից հետո, երբ սննդի պակասի պատճառով երկրում բռնկվել է փողոցային բռնությունների և խանութների թալանի ալիք: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` անկարգությունների ընթացքում մի քանի մարդ է զոհվել:
«Ձերբակալվել է 400 մարդ, իսկ զոհվածները կապ չունեն թալանների հետ»,- ասել է տեղական կառավարման ղեկավար Լուիս Ակունան, ով թալանի պատասխանատվությունը դրել է ընդդիմության վրա:
Նրա կարծիքով` կողոպտիչները կաշառված են եղել ընդդիմադիր ուժերի կողմից:
Շրջանային իշխանությունները հայտարարել են, որ երկրում վայրագությունները սանձահարել է ընդդիմադիր աջ ծայրահեղական թևը:
Վերջին տարիներին Վենեսուելայում բռնկված տնտեսական ճգնաժամը կապված է էներգետիկ ոլորտում առկա խնդիրներով: Երկարատև երաշտի հետևանքով հիդրոէլեկտրակայանները չեն կարողանում աշխատել ամբողջ հզորությամբ: Տնտեսական ճգնաժամը երկրում ուղեկցվում է բարձր գնաճով, գործազրկությամբ և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների պակասով:
Տնտեսական պահանջներով պայմանավորված բողոքի ակցիաներն արդեն ձեռք են բերել քաղաքական բնույթ: Ցուցարարները պահանջում են երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի հրաժարականը, ով երկրում արտակարգ դրության ռեժիմ է մտցրել:

В Венесуэле арестовали 400 человек после беспорядков из-за дефицита еды
Венесуэльские военные в городе Кумана на севере страны задержали свыше 400 человек после вспышек уличного насилия и грабежей торговых точек из-за нехватки продовольствия, сообщает в четверг местное телевидение.
По его данным, в ходе беспорядков погибли несколько человек.
"Было арестовано лишь 400 человек, а гибель людей не связана с грабежами", - заявил глава местной администрации Луис Акуна, который возложил ответственность за грабежи на оппозицию. По его мнению, грабители были поддержаны и подкуплены оппозиционными силами.
Региональные власти заявили, что акты вандализма спровоцировало ультраправое крыло оппозиции.
Экономический кризис, охвативший Венесуэлу в последние годы, вызван проблемами в энергетике. Из-за длительной засухи гидроэлектростанции не могут работать на полную мощность. Кризис сопровождается сильной инфляцией, безработицей и нехваткой товаров, в том числе и первой необходимости.
Протесты, вызванные экономическими требованиями, уже приобрели и политический характер. Участники выступлений требуют отставки президента страны Николаса Мадуро, который ранее ввел в стране режим чрезвычайного положения.