Վրաստանում վերացրել են պարտադիր զորակոչը բանակ
Վրաստանի պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելիի հրամանով վերացվել է բանակ զորակոչվելու պարտադիր պայմանը:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` Խիդաշելին նշել է, որ օրենսդիր մարմնին չի հաջողվել ընդունել համապատասխան օրենքը, սակայն ինքը գտել է ճանապարհը, որը նրան հնարավորություն կտա ընդունել համապատասխան որոշումը և հանդես գալ անհատական հրամանով:
«Ես այստեղ ձեր ներկայությամբ ստորագրում են պարտադիր զորակոչի վերացման մասին կարգադրությունը, հետևաբար այս որոշումն արդեն ուժի մեջ է»,- ասել է նախարարը:
Ավելի վաղ, Խիդաշելին գտնում էր, որ պարտադիր զորակոչի վերացման մասին որոշումն ուժի մեջ կմտնի 2017 թվականին:
Ավելի վաղ, վրացի զինվորականները չէին մասնակցել ՆԱՏՕ-ի հետ համատեղ զորավարժություններին ջրծաղիկի պատճառով:

• 27-06-2016 15:27:12   | Грузия  |  Общество
Глава Минобороны Грузии Танатин Хидашвили указом отменила обязательный призыв в армию, передают РИА Новости.
Хидашели отметила, что законодательному органу не удалось принять соответствующий закон, однако она нашла такой путь, который даст ей возможность самой принять решение и издать личный указ.
"Я здесь же перед вами подписываю указ об отмене обязательного призыва в армию, следовательно, решение вступило в силу", - сказала министр.
Ранее Хидашели считала, что решение об отмене обязательного призыва в армию вступит в силу в 2017 году.