ՀՀԿ-ն ու արևմտյան գրանտները.Դանիել Իոաննիսյան
Օրերս ՀՀ Ազգային ժողովի «Հանրապետական» խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը, խոսելով Հայաստանին աջակցություն ցուցաբերող միջազգային դոնորների մասին, նրանց հասցեին լուրջ քննադատություն է հնչեցրել:
Բաղդասարյանը, մասնավորապես ասել է. «…Այդ դոնոր կազմակերպությունները իմ ազգային արժեքները այլասերելու համար գումարներ կգտնեն, կրթական համակարգը ժամանակին, տարիներ առաջ, ամեն ինչ ներդնեն, որ կայացած կրթական համակարգը քայքայելու համար գումարներ կլինեին… ժողովրդավարությունը զարգացնելու համար գումարներ չի՞ լինի»:
Մի կողմ թողնելով այն, որ արժանապատիվ երկիրն ինքը պետք է ապահովի արդար ընտրությունների անցկացումը, փորձենք հասկանալ, թե միջազգային դոնորների այդ ո՞ր աջակցությունից է դժգոհ ՀՀԿ խմբակցությունը:
Մշակույթ
Այսպիսով, արժեքների (այդ թվում՝ ազգային արժեքների) հետ կապ ունեցող ոլորտին՝ Մշակույթի նախարարությանը վերջին 10 տարում ամենաշատը գրանտներ են տվել Եվրոպան (ԵՄ-ն և ԵՄ անդամ պետությունեը), ԱՄՆ-ն և Ուկրաինան (գումարային՝ 3,4 միլիոն ԱՄՆ դոլար): Այդ գումարներով ոչ միայն ինչ-որ չափով պահպանվել է ազգային կինոմատոգրաֆիան, այլև նկարահանվել են «Փարաջանով», «Արահետ», «Կաթնեղբայր», «Բարի գնալուստ» ու բազմաթիվ այլ հայտնի ֆիլմեր:
Այդ նույն դոնորներից գումարներ են ստացել նաև բազմաթիվ թատրոններ, ֆիլhարմոնիկ նվագախումբը, Ազգային պատկերասրահը, Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնը, Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայությունը, ինչպես նաև բազմաթիվ մարզային թանգարաններ:
Եվրոպական ու Ամերիկյան գումարներով վերականգնվել (ռեստավրացվել) են նաև պատմամշակույթային բազում հուշարձաններ:
Կրթություն
Համապատասխան Կրթության և Գիտության նախարարությունից ստացված տվյալների, այդ ոլորտին արևմտյան երկրներն ու կազմակերպությունները ցուցաբերել են ահռելի և բազմակողմանի աջակցություն:
Հիմնական ծավալի աջակցությունը եղել է «Տեմպուս» ծրագրի շրջանակներում, որի շնորհիվ բազմաթիվ երիտասարդներ անվճար կրթություն են ստացել Եվրոպական լավագույն ԲՈՒՀ-երում: Բացի այդ, ավելի քան 1.2 միլիոն դոլար ստացել է ԵՊՀ-ն, կես միլիոն դոլարից ավել ստացել է Բժշկական համալսարանը, հարյուր հազարավոր դոլարներ ստացել են այլ պետական ԲՈւՀ-եր: Բավականին էական աջակցություն է տրվել ծնողազուրկ և զարգացման հետ կապված խնդիրներով երեխաների կրթության համար: Ծավալուն գրանտներ են տրվել նաև մարզային արհեստի դպրոցներին:
Միջին մասնագիտական և արհեստագործության կրթական հիմնարկներին, վերջին 10 տարում Եվրոպական Միությունը տրամադրել է 35 միլիոն եվրո:
Այս բոլոր դրամաշնորհները տրվել են Կրթության և Գիտության նախարարությանը (կամ դրա միջոցով)՝ Հայաստանում Հանրապետական կուսակցության իշխանության օրոք: Հետևապես, եթե Բաղդասարյանը համարում է, որ այդ գրանտներով այլասերվում են ազգային արժեքները, ապա, դա, առաջին հերթին մեղադրանք է հենց իր գործընկերների հասցեին:
Այլ ոլորտներ
Դժվար է ասել, թե ի՞նչ է պարոն Բաղդասարյանը նկատի ունեցել ասելով «ազգային արժեքների այլասերում», սակայն հավելենք, որ թե՛ Եվրոպական երկրներն ու կառույցները և թե՛ ԱՄՆ-ն բավականին մեծ աջակցություն են ցուցաբերում ոստիկանությանը, Պաշտպանության նախարարությանը ու Քննչական Կոմիտեին: Միայն Երևանում ԱՄՆ դեսպանատունը արդարադատության և անվտանգության համար տարեկան տրամադրում է 3 միլիոն դոլար:
Հնարավոր է, որ Բաղդասարյանի ընկալած «ազգային արժեքների» մեջ չի մտնում ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքներն ու արդարադատությունը, որոնց համար, թե՛ պետական մարմիններին և թե՛ հասարակական կազմակերպություններին տրամադրվում են արևմտյան դրամաշնորհների մեծ մասը:
Բայց արևմուտքը դրամաշնորհներ է տալիս նաև այլ որորտներին, ինչպիսին են Բնապահպանության նախարարությունը, Էներգետիկան, Առողջապահության համակարգերը և անգամ փողոցային լուսավորությունն ու ճանապարհաշինությունը, իսկ ահա Արտակարգ իրավիճակների նախարարության համարյա ամբողջ փրկարարական գույքը (սկսած հրշեջ մեքենաներից և ավարտած սովորական մուրճերից) ստացված է դրամաշնորհներով… Եվ այս ցանկը շատ ավելի երկար է:
Ոլորտներ, որոնք, կարծես, «ազգային արժեքների» հետ կապ չունեն, եթե, իհարկե, վատ առողջապահությունը, մութ ու քանդված փողոցները, աղտոտված բնությունն ու անզեն փրկարարները ազգային արժեք չեն:

РПА и зарубежные гранты. Даниель Иоаннисян
Недавно, лидер «Республиканской» фракции НС Ваграм Багдасарян, подверг серьезной критике международных доноров, оказывающих поддержку Армении.
В частности Багдасарян сказал: «Эти донорские компании найдут деньги для извращения моих национальных ценностей, для разрушения установленной  системы образования ... а для развития демократии денег не найдут?».
Оставляя в стороне тот факт, что достойная страна сама должна обеспечить проведение справедливых выборов, попробуем понять, какой именно поддержкой международных доноров недовольна Республиканская партия.
Культура
Таким образом, в сфере ценностей (в том числе национальных), за последние 10 лет, больше всего грантов Министерству культуры выделили- Европа (ЕС и страны-члены ЕС), США и Украина (всего $ 3,4 млн.). Благодаря этим средства, не только в какой-то степени сохранился национальный кинематограф, но и были сняты фильмы ***.
От этих же доноров средства получили также многочисленные театры, филармонический оркестр, Национальная галерея, Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия, культурно-исторические музеи-заповедники, службы по охране исторической среды и многие областные музеи.
На европейские и американские деньги восстановились (реставрировались) многочисленные исторические памятники.
Образование
В соответствии с данными Министерства образования и науки, западные страны и организации, оказали культурной сфере огромную, всестороннюю поддержку.
Основной объем поддержки был в рамках программы «Темпус», благодаря которой многие молодые люди получили бесплатное образование в лучших европейских университетах. Кроме того, более $ 1,2 млн. получил ЕГУ, более полумиллиона Медицинский университет и $ сотни тысяч получили многие другие госуниверситеты. Это была довольно существенная поддержка в проблеме, связанной с образованием детей-сирот и детей с трудностями развития. Обширные гранты были выделены областным школам ремесел.
Средне-профессиональным и ремесленным училищам за последние 10 лет ЕС выделил € 35 млн.
Эти гранты были переданы Министерству образования и науки (или через него), во время правления Республиканской партии в Армении. Следовательно, если Багдасарян считает, что эти гранты являются извращением национальных ценностей, то, в первую очередь это обвинение в адрес своих коллег.
Сектор безопасности
Трудно сказать, что г-н Багдасарян имел в виду под "извращением национальных ценностей", но добавим, что и европейские страны и организации, и США, оказывают огромную поддержку полиции, Министерству обороны, Следственному комитету и МЧС.
Только в Ереване, посольство США ежегодно выделяет $ 3 млн. на безопасность и правосудие.
Вполне возможно, что в понятие «национальные ценности» в восприятии Багдасаряна, не входят демократия, права человека и правосудие, для которых государственные органы и общественные организации получают большую часть зарубежных грантов.
Но запад выделяет гранты и для других сфер тоже, таких, как Министерство охраны природы, Энергетика, Здравоохранение и даже для уличного освещения и строительства дорог. Между тем, все спасательное оборудование МЧС (от пожарных машин до простого молотка) приобретено на эти гранты... И этот список гораздо длиннее.
Это сферы, которые вроде бы не имеют ничего общего с "национальными ценностями", если, конечно, плохое Здравоохранение, неосвещенные и разрушенные дороги, загрязненная среда и спасатели без оборудования не являются национальными ценностями.