Ավստրալիայի արևմուտքում բախումներ են տեղի ունեցել ոստիկանության և բնիկների միջև
Կալգուրլի քաղաքում 55-ամյա Մարկ Ուիլյամ Դոնելիի նկատմամբ ընթացող դատական գործընթացն ընդհատվել է բնիկների զանգվածային բողոքի ցույցերի պատճառով: tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հաղորդել է ABC հեռուստաալիքը:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` Մ. Դոնելին մեղադրվում է 14-ամյա անչափահասի ոչ կանխամտածված սպանության մեջ: Բնիկները կարծում են, որ հանցագործությունը կատարվել է ռասայական հողի վրա:
Զայրացած բնիկները հարձակվել են դատարանի շենքի վրա` փորձելով բռնել նրանց, սակայն ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ է օգտագործել: Բախումների ընթացքում մի քանի ցուցարարներ և առնվազն մեկ ոստիկան ստացել են մարմնական վնասվածքներ:
Արևմտյան Ավստրալիայի ոստիկանության ներկայացուցիչը հաղորդել է, որ դատական գործընթացը տեղափոխվելու է Պերտ և վերսկսվելու է չորեքշաբթի:

• 30-08-2016 12:20:30   | Австралия  |  Общество
Судебный процесс над 55-летним Марком Уильямом Доннелли, проходивший в городке Калгурли (штат Западная Австралия), был прерван из-за массовых протестов аборигенов. Об этом сообщила телекомпания ABC.
Доннелли обвиняется в непредумышленном убийстве 14-летнего подростка. Коренные жители считают, что это преступление было совершено на расовой почве.
Разъяренные аборигены атаковали здание суда, пытаясь их сдержать, полиция применила слезоточивый газ. В ходе столкновений несколько протестующих и по меньшей мере один полицейский получили ранения.
Представитель полиции штата Западная Австралия сообщил, что судебный процесс будет перенесен в Перт и возобновится в среду.