Ֆրանսիան խնդրելու է դադարեցնել առևտրի գոտու շուրջ ԱՄՆ-ի հետ ընթացող բանակցությունները
Եվրամիության և ԱՄՆ-ի միջև ազատ առևտի անդրատլանտյան գոտու մասին ընթացող բանակցությունները պետք է դադարեցվեն: korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի առևտրի նախարար Մաթիաս Ֆեկլը:
Նրա խոսքերով` Բրատիսլավայում սեպտեմբերի վերջին նախատեսված առևտրի նախարարների հանդիպմանը ինքը Ֆրանսիայի անունից խնդրելու է դադարեցնել ԵՄ-ԱՄՆ բանակցությունները:
Մ. Ֆեկելի փոխանցմամբ` անհրաժեշտ է սկսել բանակցությունների նոր փուլ լավ հիմքի վրա:
Իսկ Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը հայտարարել է, որ Եվրամիության և ԱՄՆ-ի միջև ազատ առևտի անդրատլանտյան գոտու մասին ընթացող բանակցությունները երեք տարի հետո էլ շարունակում են ոչ պարզ մնալ: Գլխավոր պատճառներից մեկը նա համարել է ԱՄՆ-ի նախագահի թեկանծուներ Հիլարի Քլինթոնի և Դոնալդ Թրամփի` կողմերին արված զգուշության կոչերն են:

• 30-08-2016 13:47:02   | Франция  |  Международные новости
Текущий раунд переговоров между ЕС и США о создании Трансатлантической зоны свободной торговли (TTIP) должен быть приостановлен. Об этом заявил министр торговли Франции Маттиас Фекль в интервью радиостанции RMC.
"В конце сентября на встрече министров торговли в Братиславе... я буду просить от имени Франции об окончании переговоров по TTIP", – сказал Фекль.
По его словам, необходимо начать новый раунд переговоров на "хорошей основе".
Министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер заявил во вторник, что перспективы переговоров по TTIP после трех лет переговоров остаются неясными. Одной из главных причин этого он назвал призывы к осторожности со стороны кандидатов в президенты США Хиллари Клинтон и Дональда Трампа.