Գերմանիայի արտգործնախարարն առաջարկել է միավորել Սիրիայի հարցով Ֆրանսիայի և ՌԴ-ի բանաձևերը
Գերմանիայի արտգործնախարարն առաջարկում է միավորել Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի ֆրանսիական և ռուսական բանաձևերը, որպեսզի վերջ դրվի Հալեպի շրջակայքում ընթացող մարտերին:
Tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին երկուշաբթի հայտարարել է գերմանական արտաքին գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալ Զավսան Շեբլին:
Նրա խոսքերով` կարևոր է գտնել երկու նախագծերը մեկտեղող հնարավորություն, որը հավանության կարժանանա ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի կողմից և իրենք վերջապես կկարողանան վերջ դնել Սիրիայում ստեղծված դժողքին:
Խոսելով այն մասին, թե ինչ տեսք կունենա փոխզիջումային տարբերակը, Շելբին հայտարարել է, որ Գերմիանիայի արտգործնախարարությունն առայժմ նման որոշում չունի. «Եթե ես ունենայի նման բաղադրատոմս, ապա մարտեր չէին լինի»:
Գերատեսչության ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանը չի աջակցում Հալեպի շրջանում ոչ թռիչքային գոտի ստեղծելուն այն դեպքում, երբ Գերմանիան հակառակը, այն անհրաժեշտ պայման է համարում: Նա նաև հավելել է, որ Բեռլինն արդեն Մոսկվային կոչ է արել ազդել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի վրա մարդասիրական իրադրությունը բարելավելու նպատակով:

МИД ФРГ предлагает объединить проекты резолюций Франции и РФ по Сирии
МИД ФРГ предлагает объединить французский и российский проекты резолюций СБ ООН по Сирии, чтобы положить конец боям вокруг Алеппо.
Об этом заявила в понедельник заместитель официального представителя германского внешнеполитического ведомства Завсан Шебли.
"Речь идет о том, чтобы найти возможность оба проекта поженить, сделать один, который бы нашел поддержку в СБ ООН, и мы, наконец, смогли положить конец аду в Сирии", - сказала она.
Говоря о том, как может выглядеть компромиссный вариант, Шебли заявила, что у МИД ФРГ такого решения нет. "Если бы у меня был готовый рецепт, то боев бы не было, но такого рецепта нет", - пояснила она.
Представитель ведомства напомнила, что РФ не поддерживает создание в районе Алеппо бесполетной зоны, тогда как Германия, наоборот, считает это необходимым условием. Она также добавила, что Берлин уже указывал Москве на необходимость повлиять на президента Сирии Башара Асада в целях улучшения гуманитарной обстановки.