ԱՄՆ նորընտիր նախագահը հրաժարվել է աշխատավարձից. նա տարեկան ստանալու է 1 դոլար
Դոնալդ Թրամպը, ընտրվելով ԱՄՆ նախագահ, հայտարարել է, որ հրաժարվում է նախագահական աշխատավարձից, որը տարեկան կազմում է 400 հազար դոլար և ստանալու է ընդամենը 1դոլար:
Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` Թրամպը հիշեցրել է, որ այդ մասին ինքը խոսել է դեռ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ:
«Կարծում եմ, որ ըստ օրենքի` տարեկան կստանամ 1 դոլար»,- ասել է նա:
Թրամպի հայտարարության մասին բարձրաձայնվել է բողոքի ակցիաների ֆոնին, որոնք երկրում ընթանում են նոյեմբերի 8-ից, երբ հայտնի դարձան ընտրությունների արդյունքները:  Մի շարք խոշոր քաղաքներում մարդիկ դուրս են եկել փողոց` ընտրված նախագահին մեղադրելով ռասիզմի, սեքսիզմի, հոմոֆոբիայի, քսենոֆոբիայի և միլիտարիզմի մեջ:
Միևնույն ժամանակ Դ. Թրամպի դեմոկրատ մրցակից Հիլարի Քլինթոնն ընդունել է իր պարտությունը:
Ցույցերի հետ կապված Թրամպը դիմել է փողոց դուրս եկած մարդկանց` կոչ անելով վերջիններիս չվախենալ իրենից:  Նա նշել է, որ քաղաքական արենայում իրեն լավ կդրսևորի:

• 14-11-2016 13:00:39   | США  |  Общество
Дональд Трамп, избранный президентом США, заявил, что откажется от президентской зарплаты в $400 тысяч в год и будет получать только $1.
"Я не собираюсь получать зарплату, я ее не беру", - заявил Трамп в интервью телеканалу CBS. Он напомнил, что говорил об этом еще в ходе предвыборной кампании. "Думаю, что буду по закону получать $1 в год", - сказал Трамп.
Заявление Трампа прозвучало на фоне акций протеста, продолжающихся с момента оглашения итогов голосования на президентских выборах, прошедших 8 ноября. В ряде крупных городов люди выходят на улицы, обвиняя избранного президента в расизме, сексизме, гомофобии, ксенофобии и милитаризме. При этом соперница Дональда Трампа, кандидат от Демократической партии Хиллари Клинтон, признала свое поражение.
В связи с протестами Трамп обратился к вышедшим на улицы с призывом не бояться его. Он сказал, что на политической арене будет вести себя в хорошей манере.