Թուրքիայում ՌԴ դեսպանին սպանողը երկու անգամ հրաժարվել է հանձնվել ոստիկանությանը
Թուրք ոստիկան Մևլութ Մերթ Ալթինթաշը, ով օրերս Անկարայում սպանել է Թուրքիայում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Անդրեյ Կառլովին, հանցագործությունից հետո հրաժարվել է հանձնվել ոստիկանությանը, գրում է Interfax-ը:
Կառլովը սպանվել է 22-ամյա ահաբեկչի կողմից, դեկտեմբերի 19-ին կայացած «Ռուսաստանը թուրքերի աչքերով» լուսանկարչական ցուցահանդեսի բացման ժամանակ: Հանցագործը մի քանի կրակոցով սպանել է դեսպանին, իր դժգոհությունը արտահայտելով Սիրիայում Ռուսաստանի վարած քաղաքականությունից:
Թուրքական ԶԼՄ-ների տվյալներով, հանցագործին վնասազերծելու նպատակով առաջինը դեպքի վայր է ժամանել մոտակայքում գտնվող ճանապարհային երկու ոստիկան: Վերջիններս Ալթինթաշին առաջարկել են հանձնվել, սակայն նա հրաժարվել է: Ահաբեկիչը նաև հրաժարվել է բանակցությունների մեջ մտնել ավելի ուշ ժամանած հատուկ ուժերի հետ, ինչն էլ պատճառ է հանդիսացել, որպեսզի ոստիկանությունը կրակ բացի հանցագործի ուղղությամբ:
Վիրավորվելով ոտքից, մարդասպանը վայր է ընկել, սակայն շարունակել է կրակել: Ալթինթաշին սպանել են այն ժամանակ, երբ նա փորձել է ձեռքը գրպանը տանել, ինչն էլ իրավապահների մոտ մտավախություն է առաջցրել, որ հանցագործը դեպքի վայրում գտնվողներին ոչնչացնելու համար ցանկանում է իր վրա տեղադրված ռումբը պայթեցնել:
Ոստիկանության տվյալներով, մահապարտն ընդհանուր առմամբ ստացել է 7 հրազենային վիրավորում, սակայն ճակատագրական է եղել պարանոցին ստացած վերջին գնդակը:

• 22-12-2016 16:45:52   |   |  Общество
Турецкий полицейский Мевлют Мерт Алтынташ, убивший посла РФ в Анкаре Андрея Карлова, отказался сдаться полиции, заявив, что хочет умереть, сообщают в четверг турецкие СМИ.
Карлов погиб в результате теракта 19 декабря во время открытия фотовыставки "Россия глазами турок" в Анкаре. 22-летний турецкий полицейский Алтынташ убил его несколькими выстрелами из пистолета, объяснив свои действия недовольством политикой России в Сирии.
По данным турецких СМИ, первыми на выстрелы в здание Центра современных искусств, подоспели два сотрудника дорожной полиции. Они предложили Алтынташу сдаться, но тот отказался, крикнув, что "он находится там, чтобы умереть". Террорист также отказался сдаться прибывшему позже подразделению спецназа.
Получив ранение в ногу, убийца упал, но продолжал стрелять, перезарядив пистолет. Когда он засунул руку в карман, полицейские подумали, что он террорист-смертник, собирающийся взорвать бомбу. "А между тем в зале было много гражданских, и российский посол мог еще быть жив", - заявили СМИ сотрудники правоохранительных органов. Тогда полицейские еще не знали, что убийца - их коллега.