Պետք է վերացնել ԶԼՄ տեսակների համար սահմանված խտրականությունը.«Ասպարեզ» ակումբ
Հայաստանի նոր ընտրական օրենսգիրքը երրորդ հանրապետության պատմության ընթացքում առաջին անգամ սահմանափակում է ընտրատեղամասերում դիտորդների եւ ԶԼՄ ներկայացուցիչների թիվը, շոշափելի խոչընդոտներ հարուցելով ընտրությունների հանրային վերահսկողության այս հաստատությունների դեմ:
Մասնավորաբար.
Ընտրական օրենսգրքի 31-րդ հոդվածի 8-րդ մասով սահմանվել է, որ ընտրատեղամասերում ներկայացուցիչ ունենալու իրավունք ունեն միայն այն ԶԼՄ-ները, որոնք իրենց անունից առնվազն մեկ տարի լրատվություն են տարածում, հիմնադիրը, եւ, անկախ իր հիմնադրած ԶԼՄ-ների թվից, կարող է ընտրության ժամանակ ունենալ ԿԸՀ-ում հավատարմագրած ոչ ավելի քան 50 ներկայացուցիչ: Ընդ որում գործունեության մեկ տարվա սահմանափակումը չի տարածվում վերգետնյա եթերային հեռարձակում իրականացնող ԶԼՄ-ների վրա:
Ընտրական օրենսգրքի 65-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանվել է, որ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովն իր անդամների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն 2/3-ով իրավունք ունի սահմանափակել քվեասենյակում գտնվող դիտորդների, զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչների ընդհանուր թիվը մինչեւ 15 հոգի, եթե այդ անդամների մասնավոր կարծիքով ԶԼՄ ներկայացուցիչների եւ դիտորդների թիվը խաթարում է քվեարկության բնականոն ընթացքը, ընդ որում այսպիսի սահմանափակում կիրառելու դեպքում այն չի տարածվում վերգետնյա եթերային հեռարձակում իրականացնող հեռուստառադիոընկերությունների ներկայացուցիչների վրա:
Այս սահմանափակումների հետ մեկտեղ, անհիմն խտրականություն է սահմանվում լրատվամիջոցների տեսակների միջեւ: Մասնավորաբար. վերգետնյա հեռարձակում իրականացնող ԶԼՄ-ներից յուրաքանչյուրը ԿԸՀ-ում կարող է հավատարմագրած ունենալ անսահմանափակ թվով ներկայացուցիչների, իսկ տպագիր եւ համացանցային ԶԼՄ-ները՝ ոչ ավելի քան 50: Սրա հետ մեկտեղ, մեկ տեղամասում կարող են ներկա լինել բոլոր հեռարձակող ԶԼՄ-ներից (Հայաստանում այդպիսիք մոտավորապես 50 են) մեկական աշխատանքային խումբ (լրագրող եւ նկարահանող օպերատոր/լուսանկարիչ)՝ մոտավորապես 125 հոգի, իսկ տպագիր  եւ համացանցային ԶԼՄ-ներից առավելագույնը 15 հոգի, եթե որեւէ դիտորդ չկա տեղամասում, իսկ դիտորդի առկայության դեպքում՝ ավելի պակաս: Այսինքն ըստ օրենսդիրի, տեղամասում հեռարձակող ԶԼՄ-ների 100-125 ներկայացուցիչը ոչ մի կերպ չեն կարող խաթարել քվեարկության բնականոն ընթացքը, իսկ թերթերի 16 լրագրողներ կամ ընդհանուր թվով 16 դիտորդն ու թերթի/կայքի լրագրողը կարող են խոչընդոտել այդ բնականոն ընթացքը: Բացի այս ընտրատեղամասերից ընտրությունները լուսաբանելու իրավունքից զրկվել են մինչեւ մեկ տարեկան զանգվածային լրտավամիջոցները:
Այս սահմանափակումները մշակելիս եւ ընդունելիս ՀՀ իշխանությունները չեն ունեցել որեւէ գործնական օրինակ այն բանի, թե ԶԼՄ-ներկայացուցիչների կամ դիտորդների կամ նրանց ընդհանուր թիվը երբեւէ խոչընդոտ է հանդիսացել քվեարկության բնականոն ընթացքը ապահովելու համար:
Այս սահմանափակումները մշակելիս եւ ընդունելիս Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության մի շարք ներկայացուցիչներ մատնացույց են արել դրանց անհիմն եւ ոչ ողջամիտ լինելը եւ կոչ են արել ՀՀ իշխանություններին հրաժարվել այդ մտադրությունից, սակայն՝ ապարդյուն:
Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը 2001-2016 թթ. իր ԶԼՄ-ներով («Ասպարեզ» ամսաթերթ, «Ասպարեզ» օրաթերթ, www.publicdata.am կայք) ՀՀ համապետական եւ տեղական բոլոր ընտրությունների ժամանակ առանց քանակական սահմանափակման տեղամասեր է պատվիրակել մինչեւ յոթ հարյուր ներկայացուցիչ, որոնք հրատապ տեղեկություններ են հաղորդել քվեարկության եւ քվեների հաշվարկի գործընթացների մասին: Սակայն այժմ նոր ընտրական օրենսգրքի վերոհիշյալ սահմանափակումների պատճառով ԺԱԱ ԶԼՄ-ները չեն կարողանալու իրականացնել անհրաժեշտ վերահսկողությունը իրենց ներկայացուցիչների միջոցով: Այսպիսով 2000 ընտրատեղամաս ունեցող Հայաստանում ԶԼՄ առավելագույնը 50 ներկայացուցիչ ունենալով տեղեկություններ հավաքելու եւ հաղորդելու գործառույթը վերոհիշյալ սահմանափակումների պատճառով դատապարտվել է ձեւականության:
Հաշվի առնելով ամբողջ վերոհիշյալը, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը դիմում է ՀՀ Ազգային Ժողովին եւ բոլոր պատգամավորներին, կոչ անելով.
Շուտափույթ վերանայել ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի վերոհիշյալ դրույթները, դրանցից վերացնել ԶԼՄ ներկայացուցիչների հավատարմագրման թվի եւ ընտրատեղամասերում դիտորդների ու ԶԼՄ ներկայացուցիչների ընդհանուր թվի սահմանափակման հնարավորությունը:
Շուտափույթ վերանայել ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի վերոհիշյալ դրույթները, դրանցից վերացնել ԶԼՄ տեսակների համար սահմանված խտրականությունը:

on rights limitations of two mass media of Journalists’ Club “Asparez” and unjustified discrimination applied by the law
27-02-2017 18:51:18 | Armenia | Social
The new Electoral Code of Armenia limits the number of observers and mass media representatives in polling station for the first time in the history of the third Republic, raising tangible barriers against these institutions implementing public control over elections.
In particular:
In article 31 part 8 it is specified that only Mass Media having been disseminating information for at least one year before the elections can have representatives at polling stations; and the founder, despite the number of media created by him/her, can accredit no more than 50 representatives to cover the election processes. Besides, these restrictions do not relate to media carrying out terrestrial on-air broadcasting.
Article 65 part 7 of the Electoral Code defines that the electoral commission has the right to limit the total number of observers and mass media representatives having the right to be in the voting room at the same time, upon a decision adopted by 2/3 of the votes of all members. The number of observers and mass media representatives may not be more than 15. This limitation does not relate to representatives of television and radio companies carrying out terrestrial on-air broadcasting.
Along with these limitations there is an unjustified discrimination upon the types of mass media. In particular, each media carrying out terrestrial on-air broadcasting can have limitless number of accredited representatives, whereas printed and online media cannot have more than 50. Besides, in one polling station all broadcasting mass media (there are 50 of them in Armenia) can have one working group each (journalist and cameraman/photographer), 125 people overall, but printed and online media can have a maximum of 15 people in case there is no observer at the polling station and even less in case there is an observer. This means that according to the legislators, 100-125 representatives of broadcasting media can no way hinder the smooth voting process, whereas 16 journalists from a printed media or 16 observers and paper/website journalist can do. In addition to this, media operating for less than one year have been deprived of the right to cover the election process.
While developing and adopting these restrictions, the RA authorities didn’t have any practical example of a situation when the overall number of media representatives and observers was ever a hindrance to the smooth voting process.
While developing and adopting these restrictions many representatives of the civil society of Armenia have pointed out how unjustified and unreasonable are they and called to the RA authorities to quit these intentions. No result.
During 2001-2016 Journalists’ Club “Asparez” with its mass media (“Asparez” monthly newspaper, “Asparez” daily paper, www.publicdata.am website) have had more than 700 representatives to the all RA national and legal elections without any quantitative restriction and they have send urgent information about voting and calculation processes. But now, because of the above mentioned restrictions, JCA media will not be able to carry out the necessary control with their representatives. The function of a medium to gather and report information having only 50 representatives in Armenia where there are 2000 polling stations, was put to become artificial.
Taking into account all of the above, Journalists’ Club “Asparez” calls to RA National Assembly and all the members of deputies:
Urgently review the above mentioned provisions of the RA Electoral Code, remove the limitations of accredited media representatives and the possibility to limit the general number of observers and media representatives.
Urgently review the above mentioned provisions of the RA Electoral Code, remove the discrimination of media by their type.