Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին նվիրված արարողություն Լիտվայի Կաունաս քաղաքում
Ապրիլի 23-ին Բալթյան տարածաշրջանի ամենախոշոր հոգևոր կենտրոններից մեկում՝ Կաունասի Սբ. Պետրոս և Սբ. Պողոս Առաքյալների մայր տաճարում, Կաունասի արքեպիսկոպոս Լիոնգինաս Վիրբալասի կողմից մատուցվեց Սուրբ պատարագ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակին։
Արքեպիսկոպոս Վիրբալասն իր խոսքում նշեց. «Այսօր հիշատակում ենք 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության 102-րդ տարելիցը, երբ ոչնչացվեցին ավելի քան մեկուկես միլիոն հայեր և այլ քրիստոնյաներ: 20-րդ դարում մարդկությունն ապրեց ևս երկու մեծագույն ողբերգություն` նացիզմ եւ ստալինիզմ»: Արքեպիսկոպոսը նշեց, որ այսօր ևս այն տարածքներում, որտեղ նահատակվեցին հայերը, այլ քրիստոնյաներ ու կրոնական փոքրամասնություններ են ենթարկվում սպանդի: Արքեպիսկոպոսը հիշատակեց Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի 2016 թ-ին Հայաստան կատարած պատմական այցի ընթացքում հնչեցրած ուղերձները:
Պատարագի ընթացքում ելույթ ունեցավ Լիտվայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը, ով մասնավորապես նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումն այժմ դիտարկվում է որպես այլ ցեղասպանությունների կանխարգելման հիմնական միջոցներից մեկը: «Քանի դեռ ցեղասպանության ժխտողականությունը շարունակվում է և զոհերին ոճրագործների հետ հավասարեցնելու փորձեր են կատարվում, մարդկությունը ցեղասպանությունների կրկնության սպառնալիքի առջև է կանգնած», նշեց դեսպան Մկրտչյանը։
Մեջբերելով Հռոմի Բենեդիկտոս XV-րդ Պապի 1915 թ․ հնչեցված խոսքերը հայերի ոչնչացման փորձի մասին, դեսպանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ Հայոց ցեղասպանությանը զոհ են դարձել նաև 48 հայ եպիսկոպոսներ եւ 4500 քահանաներ, իսկ ցեղասպանությունից հետո ավելի քան 2200 հայկական եկեղեցիներ կողոպտվել և կործանվել են, ինչը վկայում է, որ Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն մարդկության, այլև քաղաքակրթության դեմ ուղղված հանցագործություն էր:
«102 տարի է անցել երկրի երեսից հայերին բնաջնջելու փորձից, սակայն մենք շարունակել ենք ապրել և արարել, պահպանել մեր հավատն ու հայրենիքը, մեր մշակույթն ու եկեղեցիները», նշեց դեսպան Մկրտչյանը:
Բալթյան երկրներում Հայոց առաքելական եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Խոսրով Ստեփանյանը հանդես եկավ աղոթքով: Պատարագի ընթացքում հնչեցին հայկական հոգևոր երգեր։
Նույն օրը տաճարում և արքեպիսկոպոսարանի տարածքում բացվեց «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հետ միասին կազմակերպած հայկական միջնադարյան եկեղեցիների ֆոտո-ցուցահանդես, որը կտևի շուրջ մեկ ամիս։ Ցուցադրության են ներկայացվել 8-15-րդ դարերի հայկական եկեղեցիների շուրջ երեք տասնյակ լուսանկարներ, որոնք կատարվել են «Արմենպրես» գործակալության կողմից իր շուրջ մեկդարյա գործունեության ընթացքում:
Տեղեկանք. Լիտվայի նախկին մայրաքաղաք և իր մեծությամբ երկրորդ քաղաք Կաունասի Սուրբ Պետրոս և Սուրբ Պողոս Առաքյալների մայր տաճարի կառուցման տարեթիվը հայտնի չէ, սակայն գրավոր աղբյուրներում այն սկսել է հիշատակվել է 15-րդ դարից: Այն կառուցված է գոթական ոճով և իր չափով համարվում է Լիտվայի ամենամեծ տաճարը:

• 25-04-2017 12:54:52   |   |  Press release
On April 23, an Eucharist Liturgy was celebrated by Archbishop Lionginas Virbalas dedicated to the memory of the martyrs of the Armenian Genocide in Kaunas’ St. Peter and St. Paul Cathedral, one of the biggest religuous centers of the Baltic region.
Archbishop Virbalas mentioned in his speech. ‘’Today we commemorate the 102nd anniversary of the first genocide of the 20th century, when more than 1.5 million Armenians and other Christians were annihilated. During the 20th century the mankind survived two more massive tragedies, the Nazism and the Stalinism’’. The Archbishop said that nowadays other Christians and religious minorities are being massacred on the territories where Armenians were martyred.
The Archbishop referred to the messages of Pope Francis made in 2016 during his historic visit to Armenia.
During the liturgy Tigran Mkrtchyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Lithuania delivered a speech, noting in particular that the recognition and condemnation of the Armenian Genocide nowadays is seen as one of the main means of prevention of other genocides. He said. ‘’As long as denial of genocide continues, as long as there are attempts at equating victims with perpetrators, humanity will have to face the threat of the repetition of this crime of crimes- genocide’’.
Citing the words of His Holiness Pope Benedict XV in 1915 on the attempt of the annihilation of Armenians, the Ambassador underlined the fact that 48 Orthodox Armenian Bishops and 4500 priests were murdered during the genocide, and in the aftermath of genocide more than 2200 Armenian churches were looted and destroyed. Thus, it was not only a crime against humanity, but a crime against civilization.
“102 years have passed since an attempt was made to wipe out Armenians from the face of earth, but we have continued to live, to create, to prosper, to defend our faith and homeland, our culture and our churches’’: Ambassador said.
Father Khosrov Stepanyan, representative of the Armenian Apostolic Church in the Baltic region, made a prayer. Armenian spiritual songs were performed during the liturgy.
A photo-exhibition of Armenian Medieval Churches was opened on the same day in the precincts of the Archdiocese, organised together with “Armenpress’’ news agency.
Around three dozen photographs of the churches of 8-15th centuries were displayed, which were made by "Armenpress" agency during its activities for over a century.
Reference. The construction date of the St. Peter and St. Paul Cathedral Basilica, located in Kaunas, former capital and the second largest city, is unknown, but it is mentioned in written sources starting from the 15th century. It was built in Gothic style and it is the largest temple in Lithuania.