Աշխարհի ամենաերկար ԶԻՓԼԱՅՆԸ կկառուցվի Հայաստանում (տեսանյութ)
Այսօր` մայիսի 3-ին, «Յելլ էքսթրիմ Պարկ» նախագիծը հրավիրել էր մամուլի ասուլիս, որի թեման Հայաստանում աշխարհի ամենաերկար զիփլայնի կառուցմանն ուղղված կոլեկտիվ դրամահավաքի (crowdfunding) մեկնարկն էր Indiegogo համաֆինանսավորման միջազգային հարթակում:
Ասուլիսի բանախոսներ ՀՀ Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը և «Յելլ էքսթրիմ Պարկ» նախագծի հեղինակ Տիգրան Չիբուխչյանը ներկայացրեցին Հայաստանում աշխարհի ամենաերկար զիփլայնի կառուցման նախագծի դերը ՀՀ զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման հեռանկարների տեսանկյունից, նախագծի նպատակներն ու առանձնահատկությունները, ընթացիկ միջազգային արշավի ուղերձներն ու Indiegogo միջազգային հարթակում նախագծին ուղղված դրամահավաքի սկզբունքներն ու կանոնները:
«Յելլ էքսթրիմ Պարկ» նախագծի հեղինակ Տիգրան Չիբուխչյանը, ծանոթացնելով իրենց նոր նախագծի նպատակներին,  ասաց.
«Մենք ցանկանում ենք այս ռեկորդային նախագծին մասնակից դարձնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր սիրում են ճանապարհորդել ու փնտրում են նոր արկածներ, ցանկանում են մեզ հետ փոխել էքսթրիմի աշխարհը: ՀՀ Տավուշի մարզի Ենոքավան համայնքում կառուցվող աշխարհի ամենարեկար զիփլայնը նպատակ ունի միավորել արկածային և էսքթրեմալ հանգստի սիրահարներին աշխարհի տարբեր ծայրերից՝ զբոսաշրջության համաշխարհային ինդուստրիայում Հայաստանը դիրքավորելով որպես տարածաշրջանի էքսթրեմալ տուրիզմի կենտրոն: Այդպիսով մենք կկարողանանք ոչ միայն նպաստել Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացմանը, մեր երկիրը աշխարհում ճանաչելի դարձնել, այլև սահմանամերձ համայնքներում ստեղծել նոր աշխատատեղեր, աշխուժացնել համայնքային կյանքը և խրախուսել առողջ ապրելակերպը: Այնպես որ թե´ արտերկրում բնակվող մեր հայրենակիցներին, թե´ արկածային տուրիզմի սիրահարներին ամբողջ աշխարհից կոչ ենք անում միավորվել մեկ ընդհանուր նախագծի շուրջ և այն դարձնել իրականություն»:
Տիգրան Չիբուխչյանը նախագծին միանալու իր կոչում նշեց, որ մայսի 4-ից Indiegogo համաֆինանսավորման միջազգային հարթակում նախագծին ուղղված ֆինանսավորմանը կարող են մասնակցել բոլոր նրանք, ովքեր ցանկանում են տեսնել նախագիծը կայացած, հավատում են դրան և պատրաստ են աջակցել:
ՀՀ Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը, ողջունելով ռեկորդային նախագծի գաղափարը և անդրադառնալով նախագծի կայացման նշանակությանը Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հարցում,  նշեց.
«Երբ խոսում ենք արկածային զբոսաշրջության մասին, ապա առաջին գործոնը բնությունն է և երկրորդը՝  արդեն նաև երկրի պատմամշակութային ժառագության հետ ծանոթանալը: Աշխարհում դա հսկայական՝ 263 միլիարդ դոլարի ինդուստրիա է: Զբոսաշրջիկներն, ովքեր արկածային զբոսաշրջության նպատակով ճանապարհորդում են, երկրներում մնում են  10-11 օր՝ միջինում ծախսելով մոտ 1000 դոլար:  Հայաստանն ունենալով բնության այսպիսի  հարստություններ և հատկապես պահպանվող տարածքներ, շատ լուրջ պոտենցիալ ունի: Մեր հիմնական նպատակն է Հայաստանում էքսթրեմալ զբոսաշրջության հնարավորությունների մասին հանրավորնս իրազեկել և տեղեկանցել համաշխարհային այն թիրախային շուկաներին, որոնց համար հետաքրքիր է Հայաստանը»:
Զարմինե Զեյթունցյանը Ենոքավանում ամենաերկար զիփլայնի կառուցումը կարևորեց ինչպես մեր երկրում էքսթրեմալ զբոսաշրջության, այնպես էլ համայնքների համաչափ զարգացման տեսանկյունից:
«Յելլ էքսթրիմ Պարկ» նախագծի PR-պատասխանատու Տաթևիկ Սիմոնյանը իր խոսքում նշեց.
«Համաֆինանսավորման միջազգային հարթակների հետ համագործակցությունը ամբողջ աշխարում ընդունված պրակտիկա է: Այնպիսի հարթակները, ինչպիսին Indiegogo-ն է, հնարավորություն են տալիս կոլեկտիվ ֆինանսավորման միջոցով աջակցել  և իրականություն դարձնել ցանկացած արժեքավոր, նորարար, հետաքրքիր և  նշանակալի նախագիծ: Indiegogo միջազգային հարթակում մայիսի 4-ին կմեկնարկի Հայաստանում աշխարհի ամենաերկար զիփլայնի կառուցմանն ուղղված կոլեկտիվ դրամահավաքի արշավը, որը տևելու է 30 օր:
Նոր ու ամենաերկար զիփլայնը կկառուցվի ՀՀ Տավուշի մարզի Ենոքավան համայնքում, որը  կունենա 2680մ երկարություն և 200-300մ բարձրություն: Զիփլայնով թռիչքը տևելու է 3 րոպե, որի ժամանակ հնարավոր է զարգացնել առավելագույնը 120 կմ/ժ արագություն: Այսօր Գինեսի ռեկորդների գրքում գրանցված ամենաերկար զիփլայնը գտնվում է Պուերտո Ռիկոյում, իսկ փաստացի ամենաերկար Զիփլայնը գտնվում է Մեքսիկայում՝ 2545մ»:
Նշենք, որ Հայաստանում աշխարհի ամենաերկար զիփլայնի կառուցման գաղափարը «Յելլ էքսթրիմ Պարկի» թիմի անդամների մտքերում պտտվում էր դեռ նախագծի հիմնադրման առաջին օրից: Սոցիալական ձեռներեցության հայեցակարգի համատեքստում նախագծի ունեցած դրական արդյուքները, որոնք ուղղված էին  համայնքային կարիքների լուծմանը, սոցիալական և շրջակա միջավայրի փոփոխությունների իրականացմանը, ոգևորիչ եղան նրանց համար, և այսօր «Յելլ էքսթրիմ Պարկի»  թիմն ավելի մեծ ծրագիր է հանձն առել:
Մայիսի 4-ից ակտիվ կլինի նաև նախագծի պաշտոնական  կայքը՝ www.longest-zipline.com, որտեղ կարող եք հետևել նախագծի ընթացիկ նորություններին: ց

САМЫЙ ДЛИННЫЙ ZIP LINE В МИРЕ БУДЕТ ПОСТРОЕН В ЕНОКАВАНСКОЙ ОБЩИНЕ ТАВУШСКОЙ ОБЛАСТИ РА
Сегодня, 3 мая, состоялась пресс-конференция проекта «Yell Extreme Park» о начале кампании по сбору средств (crowdfunding) на международной онлайн-платформе Indiegogo, для стрoительства самого длинного в мире зиплайна в Армении.
Спикеры пресс-конференции Зармине Зейтунцян, глава государственного комитета по туризму и Тигран Чибухчян, автор проекта “Yell Extreme Park” представили проекта по строительству самого длинного в мире Zip line, ключевые сообщения кампании, принципы и правила сбора средств (crowdfunding) на международной платформе Indiegogo и роль проекта в развитии индустрии туризма РА.
Представляя проект, Тигран Чибухчян, автор проекта “Yell Extreme Park", сказал:
«Мы хотим вовлечь в этот рекордный проект всех, кто любит путешествовать и искать новые приключения и хотят вместе с нами изменить мир Экстрима. Строительство самого длинного в мире зиплайна в общине Енокаван Тавушской области РА нацелено на объединение любителей приключений и экстрима со всего мира, позиционирование Армении как регионального центра экстремального туризма в мировой индустрии туризма. Мы будем не только развивать индустрию туризма в нашей стране, рассказывать миру об Армении, но и создавать новые рабочие места в приграничных общинах, привлекать жителей этих общин и поощрять здоровый образ жизни. Поэтому мы призываем наших соотечественников, живущих за рубежом и любителей приключенческого туризма со всего мира объединится вокруг общего проекта и вместе сделать его реальностью».
В своем призыве присоединиться к проекту Тигран Чибукчян сказал, что с 4-го мая каждый человек, который верит в проект и готов помочь, может принять участие в crowdfunding на международной платформе Indiegogo.
Приветствуя идею проекта и ссылаясь на ее значимость в развитии туризма в Армении, Зармине Зейтунцян, глава государственного комитета по туризму РА, заявила:
«Когда мы говорим о приключенческом туризме, первый фактор это природа а второй - ознакомление с культурным наследием. В мире это огромная индустрия с оборотом примерно в 263 млрд долларов.
Туристы, которые путешествуют для приключенческого туризма, остаются в стране 10-11 дней, тратя примерно 1000 долларов. У Армении есть огромный потенциал для развития данного вида туризма, и с точки зрения экологии, и наличия культурно-исторических достопримечательностей.  Наша главная цель - повысить осведомленность международной общественности о возможностях Армении в экстремальном туризме и сообщить целевые рынки, которым интересна Армения».
Зармине Зейчунцян подчеркнула важность строительства самого длинного зиплайна не только в рамках развития Экстремального туризма в нашей стране, но и с точки зрения устойчивого и сбалансированного развития сообществ.
PR менеджер проекта Yell Extreme Park, Татевик Симонян отметилa, что сотрудничество с международными платформами совместного финансирования является общепринятой практикой во всем мире. Такие платформы, как Indiegogo, позволяют поддерживать и реализовывать любой ценный, инновационный, захватывающий и значительный проект через crowdfunding.
Кампания по сбору средств - crowdfunding для строительства самой длинной в мире линии Zip Line на международной платформе Indiegogo будет запущена 4-го мая и продлится 30 дней.
Самый длинный Zip Line, который будет построен в общине Енокаван Тавушской области РА, будет иметь длину 2680 м и высоту 200-300 м. Продолжительность полета будет 3 минуты, в течение которых можно развивать максимальную скорость 120 км/ч.
Сейчас самый длинный Zip-Line в мире находится в Мексике - 2545 м длинной а самый длинный Zip-Line зарегистрированный в Книге рекордов Гиннеса, расположен в Пуэрто-Рико.
Идея создания самого длинного в мире Zip Line была выдвинута командой «Yell Extreme Park» с самого первого дня создания проекта.
Позитивные результаты проекта в контексте концепции социального предпринимательства, которые были направлены на удовлетворение потребностей сообщества, осуществление социальных и экологических изменений, были для них обнадеживающими, и сегодня команда «Yell Extreme Park» взялась за реализацию этого амбициозного проекта.
С 4 мая будет запущен официальний сайт проекта www.longest-zipline.com, где вы сможете следить за текущими новостями.