Երևանում կանցկացվի «Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնը
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի (European Foundation for Support of Culture) նախաձեռնությամբ Երևանում հուլիսի 4-12-ը կանցկացվի «Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնը:
Մրցույթին մասնակցելու հնարավորություն կստանան մինչև 34 տարեկան դաշնակահարներ: Առաջին անգամ Հայաստանում անցկացվող մրցույթի մրցանակային ֆոնդը 20 000 եվրո է (առաջին մրցանակ՝ 10 000 եվրո, երկրորդ մրցանակ՝ 5 000 եվրո, երրորդ մրցանակ՝ 3 000 եվրո և հատուկ մրցանակ՝ 2 000 եվրո):
Մրցույթի ժյուրիի կազմում ընդգրկված են հայտնի 5 երաժիշտ-կատարողներ աշխարհի տարբեր երկրներից: Հայաստանն այս հեղինակավոր ստուգատեսին կներկայացնի հայտնի դաշնակահար, պրոֆեսոր Արմեն Բաբախանյանը:
Մրցույթը բաղկացած է երկու փուլերից: Լավագույն 5 դաշնակահարները բացառիկ հնարավորություն կստանան 2018 թվականին մասնակցելու Մալթայում անցկացվող դաշնակահարների միջազգային մրցույթին՝ Malta International Music Festival 2018-ի շրջանակում:
Նշենք, որ «Արմենիա» միջազգային առաջին փառատոնի ընթացքում համերգներով հանդես կգան Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը և Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը: Մրցույթ-փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանի փոխանցմամբ՝ սա այն եզակի դեպքերից է, երբ դասական երաժշտությունը համախմբում է Հայաստանում գործող լավագույն կոլեկտիվներին և աշխարհահռչակ մենակատարների:
Փառատոնային 9 համերգների ընթացքում ելույթ կունենան հանրահայտ թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը, դաշնակահարներ Նարե Արղամանյանն ու Ֆյոդոր Ռուդինը, ջութակահար Ռոման Կիմը և այլք:
Փառատոնի գալա համերգին՝ հուլիսի 12-ին, հանդես կգա աշխարհահռչակ ջութակահար Մաքսիմ Վենգերովը, որի մասնակցությունն այս նախագծին ինքնին մեծ հաջողություն է:

В Ереване пройдет 1-ый Международный музыкальный фестиваль-конкурс «Армения»
С 4 июня по 12 июня в Ереване пройдет 1-ый Международный музыкальный фестиваль-конкурс «Армения» . Организаторами фестиваля и конкурса являются Государственный молодежный оркестр Армении и Европейский фонд поддержки культуры.
Пианисты (не старше 34 лет) будут иметь возможность участвовать в этом конкурсе. Общий призовой фонд конкурса составляет 20 000 евро (1-я премия - 10 000 евро, 2-я премия - 5000 евро, 3-я премия - 3000 евро и специальный приз-2000 евро).
Жюри конкурса состоит из 5-и известных музыкантов-исполнителей из разных стран. на этом престижном конкурсе Армению представит  известный пианист, профессор Армен Бабаханян.
Конкурс состоит из двух раундов. 5-о финалистов конкурса примут участие в Международном конкурсе пианистов в Мальте, который состоится в апреле 2018 года. Конкурс проводится в рамках Международного музыкального фестиваля в Мальте (Malta International Music Festival 2018).
В рамках Международного музыкального фестиваля «Армения» выступят Государственный молодежный оркестр Армении, Национальный филармонический оркестр Армении и Национальный камерный оркестр Армении.
Художественный руководитель музыкального фестиваля и конкурса Сергей Смбатян отмечает, что это исключительный случай, когда классическая музыка объединяет лучшие коллективы из Армении и всемирно известных солистов.
В рамках 9 концертов фестиваля выступят известный виолончелист Нарек Хахназарян, пианисты Наре Аргаманян и Федор Рудин, скрипач Роман Ким и другие известные солисты.
На гала-концерте фестиваля выступит всемирно известный скрипач Максим Венгеров. Его участие большой успех для проекта.