Երևանում կանցկացվի «Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնը
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի (European Foundation for Support of Culture) նախաձեռնությամբ Երևանում հուլիսի 4-12-ը կանցկացվի «Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնը:
Մրցույթին մասնակցելու հնարավորություն կստանան մինչև 34 տարեկան դաշնակահարներ: Առաջին անգամ Հայաստանում անցկացվող մրցույթի մրցանակային ֆոնդը 20 000 եվրո է (առաջին մրցանակ՝ 10 000 եվրո, երկրորդ մրցանակ՝ 5 000 եվրո, երրորդ մրցանակ՝ 3 000 եվրո և հատուկ մրցանակ՝ 2 000 եվրո):
Մրցույթի ժյուրիի կազմում ընդգրկված են հայտնի 5 երաժիշտ-կատարողներ աշխարհի տարբեր երկրներից: Հայաստանն այս հեղինակավոր ստուգատեսին կներկայացնի հայտնի դաշնակահար, պրոֆեսոր Արմեն Բաբախանյանը:
Մրցույթը բաղկացած է երկու փուլերից: Լավագույն 5 դաշնակահարները բացառիկ հնարավորություն կստանան 2018 թվականին մասնակցելու Մալթայում անցկացվող դաշնակահարների միջազգային մրցույթին՝ Malta International Music Festival 2018-ի շրջանակում:
Նշենք, որ «Արմենիա» միջազգային առաջին փառատոնի ընթացքում համերգներով հանդես կգան Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը և Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը: Մրցույթ-փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանի փոխանցմամբ՝ սա այն եզակի դեպքերից է, երբ դասական երաժշտությունը համախմբում է Հայաստանում գործող լավագույն կոլեկտիվներին և աշխարհահռչակ մենակատարների:
Փառատոնային 9 համերգների ընթացքում ելույթ կունենան հանրահայտ թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը, դաշնակահարներ Նարե Արղամանյանն ու Ֆյոդոր Ռուդինը, ջութակահար Ռոման Կիմը և այլք:
Փառատոնի գալա համերգին՝ հուլիսի 12-ին, հանդես կգա աշխարհահռչակ ջութակահար Մաքսիմ Վենգերովը, որի մասնակցությունն այս նախագծին ինքնին մեծ հաջողություն է:

• 16-06-2017 11:18:39   | Armenia  |  Press release
An International music festival and competition called “Armenia” will be held in Yerevan for the first time  from June 4 to June 12. The organizers of the festival and competition are the State Youth Orchestra of Armenia and European Foundation for Support of Culture.
Pianists up to 34 years old will have a chance to compete in this competition. The total prize fund of the competition is 20 000 Euro (the 1st prize – 10 000 Euro, the 2nd prize-5000 Euro, the 3rd prize- 3000 Euro and special prize-2000 Euro).
The jury of the competition consists of 5 famous musicians and performers from different countries. In this prestigious competition Armenia will be represented by Professor Armen Babakhanyan, a  famous Armenian pianist.
The competition consists of two rounds. The 5 finalists will take part in Malta International Piano Competition which will be held in April, 2018. The competition is held within Malta International Music Festival 2018.
The State Youth Orchestra of Armenia, the National Philharmonic Orchestra of Armenia and National Chamber Orchestra of Armenia will perform within the framework of the “Armenia” International music festival. The Artistic Director of the festival and competition Sergey Smbatyan says this is an exceptional case when the classical music unites best collectives from Armenia and world famous soloists.
The famous cellist, Narek Hakhnazaryan, the pianists, Nareh Arghamanyan and Fedor Rudin, the violinist, Roman Kim and other soloists will perform during the 9 concerts of the festival.
World renowned violinist Maxim Vengerov will perform during the gala concert of the festival. His participation is a great success for the project!