«Աշխաբադ-2017» Օլիմպիական Խաղերը ներդրում է ոչ միայն Թուրքմենստանի, այլեւ ամբողջ Ասիայի, տարածաշրջանի եւ աշխարհի ապագայի մեջ․ Ասիայի Օլիմպիական խորհրդի գլխավոր տնօրեն
• 21-09-2017 18:06:21   |   |  Սպորտ
«Թուրքմենստանը ցուցադրեց Օլիմպիական եիթակառուցվածքների համաշխարհային մակարդակ»,- սեպտեմբերի 21-ին Աշխաբադում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Ասիայի Օլիմպիական խորհրդի գլխավոր տնօրեն Հուսեյն Ալի Մուսալլամը։ Ըստ նրա, լինելով լողորդ, նա ներկա է եղել գրեթե բոլոր Ասիական խաղերին, սկսած 1978 թվականից, սակայն երբեւէ չի տեսել նման օլիմպիական կառույցներ, ինչպիսիք ստեղծվել են Աշխաբադում սեպտեմբերի 17-27-ը անցկացվող V-րդ Ասիական Օլիմպիական խաղերի համար։
Հուսեյն Ալի Մուսալլամի գնահատմամբ, Խաղերն անցնում են հրաշալի։ «Մենք ուրախ ենք, որ Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուխամեդովը նման իմաստություն է դրսեւորել Թուրքմենստանում սպորտի զարգացման հարցում»,- ասաց բանախոսը, ավելացնելով, որ այս խաղերի մեջ կատարված բոլոր ներդրումները իրականում ներդրումներ են Թուրքմենստանի ապագայի մեջ, ինչկ եւ կայանում է Օլիմպիական կոմիտեի համար շարժիչ ուժ։ Նրա խոսքերով, Խաղերը պետք է լինեն սպորտի եւ միջազգային սպորտային շարժման մեջ ազգի ինտեգրմանն ուղղված ներդրումը։
«Առաջինը, ինչ մենք խնդրեցինք, այն է, որ ներդրումները պետք է կատարվեն Թուրքմենստանի նոր սերնդի, երիտասարդության մեջ, եւ ես վստահությամբ կարող եմ ասել, որ սա իսկապես ներդրում է ոչ միայն Թուրքմենստանի ապագայի մեջ, այլեւ ամբողջ Ասիայի, տարածաշրջանի եւ ամբողջ աշխարհի»,- ասաց Ասիայի Օլիմպիական խորհրդի գլխավոր տնօրեն Հուսեյն Ալի Մուսալլամը։
Մամլո-ասուլիսի մյուս մասնակիցները շնորհակալություն հայտնեցին թուրքմեն ժողովրդին ջերմ հյուրընկալության համար եւ նշեցին Թուրքմենստանի կառավարության մեծագույն աջակցությունը Ասիական Օլիմպիական խաղերի կազմակերպման եւ անցկացման հարցում։

V Азиатские игры «Ашхабад 2017» инвестиция не только в будущее Туркмении, но и всей Азии, региона и мира: Гендиректор Олимпийского Совета Азии
21-09-2017 18:06:21 | | Спорт
«Туркмения продемонстировала мировой класс Олимпийской инфраструктуры, задействованной на Олимпийских играх «Ашхабад-2017»,- 21 сентября на пресс-конференции в Ашхабаде заявил Генеральный директор Олимпийского совета Азии Хусейн Али Мусаллам. По его словам, он, будучи пловцом, принимал участие во всех Азиатских играх, начиная с 1978 года, но никогда не видел таких олимпийских объектов, какие построены в Туркмении.
По оценке Хусейна Али Мусаллама, игры проходят превосходно. «Мы рады тому, что Президент Туркмении Гурбангулы Бердымухамедов имеет такое видение и мудрость продвигать спорт в Теркмении»,- отметил он, добавив, что все инвестиции, которые были вложены в эти Игры, на самом деле являются инвестициями в будущее Туркмении, а это именно то, что является движущей силой для Олимпийского комитета. Игры, по словам Гендиректора Олимпийского совета Азии, должны быть инвестициями в интеграцию народа Туркмении в спорт и международное спортивное движение.
«Первое, что мы попросили, чтобы инвестиции были вложены в новое поколение Туркмении, в ее молодежь, которая должна добиваться больших результатов, и я с уверенностью могу сказать, что эта инвестиция будет не только в будущее Туркмении, но и всей Азии, региона и всего мира»,- сказал Генеральный директор Олимпийского совета Азии Хусейн Али Мусаллам.
Другие участники пресс-конференции выразили благодарность туркменскому народу за гостеприимство и отметили факт огромной поддержки правительства Туркмении в деле организации и проведения Азиатских игр.
Напомним, что с 17-27 сентября в столице Туркмении проходят V Азиатские игры в закрытых помещениях и по боевым искусствам «Ашхабад 2017», в которых участвуют 6 тысяч спортсменов из 45 стран Азиатского региона, 19 стран Австралии и Океании.