ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունել է Ռուսաստանի բժշկական<br /> գիտությունների ակադեմիայի անդամ Առնոլդ Ադամյանին եւ Ռուսաստանի<br /> ժողովրդական նկարիչ, քանդակագործ Ֆրիդրիխ Սողոյանին<br />
ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունել է Ռուսաստանի բժշկական
գիտությունների ակադեմիայի անդամ Առնոլդ Ադամյանին եւ Ռուսաստանի
ժողովրդական նկարիչ, քանդակագործ Ֆրիդրիխ Սողոյանին
• 14-10-2009 22:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը եւ ՀՀ առողջապահության նախարարության առողջապահության ազգային ինստիտուտը, ՌԴ առողջապահության եւ սոցիալական զարգացման նախարարությունը, Ռուսաստանի հայերի միությունը, Հասարակական առողջության հայկական ասոցիացիան եւ «Մարդու առողջությունը» մարդասիրական հիմնադրամը հոկտեմբերի 13-16-ին «Հայաստան-Ռուսաստան` բժշկությունն առանց սահմանների» կարգախոսի ներքո կազմակերպել են «Մարդու առողջությունը» 8-րդ ազգային գիտաբժշկական կոնգրեսը: Երեւան են ժամանել տարբեր երկրներից հայ, վրացի, ռուս եւ բելոռուս բժիշկներ: Կոնգրեսին մասնակցում են նաեւ հայտնի ռուսահայ բժիշկ-ակադեմիկոսներ: ՀՀ սփյուռքի նախարարությունից ստացված հաղորդագրության համաձայն, կոնգրեսի մասնակից Ռուսաստանի բժշկական գիտությունների ակադեմիայի անդամ, պրոֆեսոր, հայտնի պլաստիկ եւ քաղցկեղի վիրաբույժ, թոքաբան Առնոլդ Ադամյանը մեծ ավանդ ունի հայ բժշկագիտության զարգացման մեջ: Նա նաեւ բանաստեղծ է, արվեստագետ, մի շարք պատկերագրքերի եւ բանաստեղծությունների ժողովածուների հեղինակ: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՌԴ ԳԱԱ անդամներ Ա.Ադամյանը եւ Ֆ.Սողոյանը հանդիպման ընթացքում քննարկել են Հայրենիք-Սփյուռք գործակցության ուղիները` շեշտադրելով հատկապես ռուսահայության ուծացման խնդիրը: Ակադեմիկոսները մտահոգություն հայտնեցին ռուսական տարածքում հայերենի արագ մոռացության վերաբերյալ` նշելով, որ այս երեւույթի դեմ պետք է լուրջ միջոցներ ձեռնարկվեն: Հանդիպման մասնակիցները միակարծիք էին, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարության սփյուռքահայ երիտասարդների Հայասատան այցելությունների «Արի տուն» ծրագիրը պետք է լայն ընդգրկում ունենա, որպեսզի Ռուսաստանում ապրող կամ սովորող հայ երիտասարդները կարողանան ամառային արձակուրդներն անցկացնել Հայաստանում: Ա.Ադամյանը եւ Ֆ.Սողոյանը համոզմունք հայտնեցին, որ անհրաժեշտ է ակտիվացնել կապերը Հայաստանի եւ ՌԴ մարզերի ու նրանց հայ համայնքների հետ, եւ հեղինակություն վայելող հայ անհատների միջոցով անհրաժեշտ է խթանել հայի վերադարձն իր արմատներին: Միաժամանակ քննարկվեց նոյեմբերի 15-ին Նոյեմբերյանում տեղի ունենալիք միջոցառումը: Բանն այն է, որ Ա.Ադամյանն իր մասնագիտական մկրտությունը ստացել է Նոյեմբերյանի հիվանդանոցում, այնտեղ աշխատել որպես վիրաբուժական բաժանմունքի վարիչ, եւ նրա կիսանդրին երախտագետ նոյեմբերյանցիների խնդրանքով քանդակել է հայտնի ռուսահայ քանդակագործ, Ռուսաստանի ժողովրդական նկարիչ, Լենինյան մրցանակի դափնեկիր Ֆրիդրիխ (Ֆրիդ) Սողոյանը: Հոկտեմբերի 15-ին տեղի կունենա Նոյեմբերյանում տեղադրված կիսանդրու բացումը:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received member of<br /> the Russian Academy of Medicine Arnold Adamyan and popular<br /> Russian artist, sculptor Fridrich Soghoyan<br />
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received member of
the Russian Academy of Medicine Arnold Adamyan and popular
Russian artist, sculptor Fridrich Soghoyan
• 14-10-2009 22:00:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, 14, OCTOBER, NOYAN TAPAN-ARMENIANS TODAY: On October 13-16 the 8th "Man's Health" national scientific-medical congress under the slogan “Armenia-Russia: Medicine without Borders” was organized by the RA Ministry of Diaspora, the national institute of health at the RA Ministry of Health, the Russian Ministry of Health and Social Development, the Union of Armenians of Russia, the Armenian Association of Public Health and the "Man's Health" humanitarian foundation. Participating in the congress are doctors from Armenia, Georgia, Russia and Belarus, including Russian-Armenian doctors and academics. As reported by the RA Ministry of Diaspora, member of the Russian Academy of Medicine, professor, well-known plastic and cancer surgeon, lung expert Arnold Adamyan has made a great contribution to the development of Armenian medicine. He is also a poet, artist and the author of a number of illustrated books and collections of poems. In the meeting with members of the Russian Academy of Sciences A. Adamyan and F. Soghoyan, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan discussed the directions of the Armenia-Diaspora partnership, emphasizing the issue of assimilation of Russian-Armenians. The academics expressed concerns with the lack of remembrance of Armenian in Russia, mentioning that serious measures must be taken against that. The participants of the meeting shared the view that the Ministry must enhance the "Come Home" project aimed at visits of Diaspora Armenian youth to Armenia in order for Armenian youth living or studying in Russia to be able to spend their summer vacation in Armenia. Adamyan and Soghoyan are certain that it is necessary to strengthen the relations between Armenia and the provinces of the Russian Federation and the Armenian communities, as well as promote the return of Armenians to their roots through popular Armenian individuals. The sides also discussed the event to be held in Noyemberyan on November 15. Adamyan has worked as head of the surgeon department at the Noyemberyan hospital and his bust has been sculpted by Russian Armenian sculptor, popular painter of Russia, laureate of the Lenin Prize, Fridrich (Frid) Soghoyan upon the request of citizens of Noyemberyan. The opening of the bust installed in Noyemberyan will be held on October 15.