Սահմանամերձ Մարտիրոս գյուղն ամբողջությամբ լուսավորվել է
Ավելի քան 700 տարվա պատմություն ունեցող և պատմամշակութային արժեքներով հարուստ Վայոց Ձորի սահմանամերձ Մարտիրոս գյուղը 1990-ական թվականներից մնացել էր մութ փողոցներով: Երկու փուլով իրականացված ծրագրի արդյունքում՝ իրավիճակն արմատապես փոխվել է:
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գործակցությամբ իրականացվող «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում, դեռևս 2016թ.-ի աշնանը Մարտիրոսում տեղակայվել էր 52 LED լուսարձակ՝ լուսավորելով 1716մ երկարությամբ տարածք։ Ընթացիկ տարում, ծրագրի երկրորդ փուլով, էներգախնայող արտաքին լուսավորության LED լուսարձակների թիվն ավելացել է ևս 38-ով, ինչի արդյունքում լուսավորվել է գյուղն ամբողջությամբ։
Լուսավորվել է նաև հին գյուղի տարածքը, որտեղ գործող եկեղեցին այսօր էլ այցելուներ ունի:
Ժամանակակից համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Զառիթափ համայնքի ղեկավար Սիմոն Բաբայանը և գյուղի բնակիչները:
«Ժամանակի և հանգամանքների բերումով՝ մայրաքաղաքի և հատկապես սահմանամերձ գյուղերի զարգացման տեմպերի միջև մեծ տարբերություն է արձանագրվել: Դա խանգարում է երկրի համաչափ զարգացմանը: Գործընկեր կառույցի հետ՝ տարբեր ծրագրերով, տարիների մեր ջանքերն ուղղել ենք մարզերում ենթակառուցվածքների զարգացմանը: Ուրախ ենք արձանագրել, որ այս գյուղում ևս արտաքին լուսավորության խնդիրը հաղթահարվել է՝ ապահովելով բնակիչների անվտանգությունը: Դա ամենակարևոր, սակայն միակ առավելությունը չէ. համայնքում Էներգախնայող համակարգի տնտեսական արդյունավետությունը կարող են գնահատել առաջիկայում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Բնապահպանական և էներգախնայող LED լուսարձակների շահագործումը տնտեսապես արդյունավետ է բյուջետային համեստ միջոցներ ունեցող գյուղերի համար: Այսպիսի համակարգի օգտագործումը 80 տոկոսով նվազեցնում է էներգիայի ծախսը՝ թեթևացնելով համայնքի ֆինանսական բեռը: Տնտեսված գումարները կարող են նպատակաուղղվել այլ խնդիրների կարգավորմանը:

• 24-10-2017 11:43:18   |   |  Organizations
Borderland village Martiros in Vayots Dzor has more than 700-year old history with significant cultural heritage. However, it had remained with unlighted streets since 1990s. Owing to the two-stage program, the situation has changed dramatically.
As a result of cooperation between the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS, in the frames of “Alterative Energy” project, 52 LED lights were installed in Martiros in 2016 illuminating 1716 m long territory. This year, owing to the second stage of the project, the number of energy efficient outdoor LED lights has increased with 38. Now the territory of the village is fully illuminated.
The old territory of Martiros has also been illuminated, since there is a functioning church.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, founder of FPWC Ruben Khachatryan, head of Zaritap community Simon Babayan, and village residents attended the launching ceremony of the newly constructed energy-efficient system.
“Times and circumstances cause significant difference in the pace of development between the capital and the provinces, particularly the regions on the borderland. The gap hinders to the proportionate development of the country in general. Our efforts jointly made with the partner organization in the frames of numerous programs have been steered to the development of infrastructure in the regions. We are glad to see that the outdoor lighting problem is solved in this village, too, to help provide residents’ safety. That is the most important advantage, yet, it is not the only one: we will be able to assess the economic efficiency of the energy-saving system in the future,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Use of environmentally friendly energy-saving outdoor LED lights is economically efficient for villages with modest budgetary resources. The newly installed system decreases outdoor lighting expenditure by 80 per cent, thus curtailing the financial burden of the village. The saved money can be used for the solution of other issues.