Իրանական օդուժը կառավարվող օդային ռումբեր է փորձարկել
Իրանական ռազմաօդային ուժերը կենտրոնական Իսֆահան նահանգում անցկացված զորավարժությունների ընթացքում փորձարկել են կառավարվող օդային ռումբեր:
Interfax-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդվում է զորավարժությունների անցկացման համար պատասխանատու գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ ռազմական F-7 ինքնաթիռները կիրառել են հեռահար ռումբեր և տեղական արտադրության հրթիռներ:
Իրանի ռազմաօդային ուժերի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մասուդ Ռուժխոշի խոսքերով՝ զորավարժությունների ընթացքում F-5 կործանիչները և HESA Saeqeh-ը 226 կգ քաշով ռումբերի օգնությամբ խոցել են նպատակակետերը:
Նշվում է, որ իրանական օդուժը երեքշաբթի սկսել է ամենամյա զորավարժությունները, որոնք ինչպես սպասվում է, կտևեն երկու օր:
Զորավարժություններին մասնակցում են տասնյակ ռմբակոծիչներ, կործանիչներ, տրանսպորտային օդանավեր, ինչպես նաև հետախուզական ինքնաթիռներ, վերալիցքավորման ինքնաթիռներ ու անօդաչու թռչող սարքեր:

Иран во время учений испытал управляемые авиационные бомбы
Иранские ВВС во время учений в центральной провинции Исфахан во вторник провели испытание управляемых авиационных бомб, сообщает агентство Tasnim со ссылкой на официального представителя ведомства, отвечающего за проведение учений.
Как сообщил агентству официальный представитель ВВС Масуд Ружхош (Massoud Roozkhosh), военные самолеты F-7 применили управляемые бомбы дальнего действия и ракеты местного производства. По его словам, в ходе учений истребители F-5 и HESA Saeqeh поразили цели при помощи бомб весом 500 фунтов (226 килограммов).
Иранские ВВС во вторник начали проведение ежегодных учений, которые, как ожидается, продлятся два дня. В учениях принимают участие десятки бомбардировщиков, истребителей, транспортных воздушных судов, а также самолеты-разведчики, самолеты-заправщики и беспилотные летательные аппараты.