Էրդողանը խոստացել է պատասխանել ԱՄՆ-ին սիրիացի քրդերին լրացուցիչ ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու դեպքում
• 13-02-2018 16:33:41   | Թուրքիա  |  Հասարակություն
ԱՄՆ-ի որոշումն այն մասին, որ ավելացնելու է Սիրիական ժողովրդավարական ուժերին ցուցաբերվող ֆինանասական աջակցությունը, ազդելու է Անկարայի կողմից ընդունվող որոշուների վրա:
Interfax-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թաիբ Էրդողանը:
Նշենք, որ Սիրիական ժողովրդավարական ուժերի հիմնական մասը կազմում են ընդդիմադիր սիրիացի քրդերը:
Ինչպես տեղեկացնում է աղբյուրը, վերոնշյալ հայտարարությունն Էրդողանն արել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի՝ Թուրքիա կատարելիք այցի նախաշեմին:
Թուրք առաջնորդի կոշտ հայտարարությունները դարձել են Պենտագոնի պատասխանը կապված այն բանի հետ, որ վերջինս լրացուցիչ 300 մլն դոլար էր խնդրել հատկացնել Սիրիական ժողովրդավարական ուժերի մարտիկներին վերապատրաստելու և վերազինելու համար:
Իր հերթին «Անադօլու» գործակալությունը հաղորդում է, որ Պենտագոնի բյուջետային ծրագրում 2019 թվականի համար նախատեսված է 250 մլն դոլար հատկացնել Սիրիայի սահմանները պաշտպանելու նպատակով 30 հազարանոց կոնտիգենտ ստեղծելուն:

13-02-2018 16:33:41 | | Общество
Решение США увеличить финансовую поддержку Сирийских демократических сил повлияет на решения, принимаемые Анкарой, заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
Основу оппозиционных Сирийских демократических сил составляют сирийские курды.
Как сообщает Hurriyet, соответствующее заявление Эрдоган сделал в преддверии визита в Турцию госсекретаря США Рекса Тиллерсона.
Жесткие заявления турецкого лидера стали ответом на запрос Пентагона о выделении дополнительных $300 млн на подготовку и оснащение бойцов Сирийских демократических сил.
В свою очередь агентство "Анадолу" сообщает, что в проекте бюджета Пентагона на 2019 финансовый год предусмотрены расходы в размере $250 млн на создание 30-тысячного контингента "сил по защите границ" Сирии.