Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը Համբուրգում ներկայացնելու է հայկական կոմպոզիտորական արվեստը
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը մարտի 28-ին համերգով հանդես է գալու Գերմանիայում՝ դարի ամենահեղինակավոր մշակութային նախագիծը համարվող Էլբֆիլհարմոնիայի (Elbphilharmonie) Մեծ դահլիճում։ Համբուրգը 19-րդ դարի գերմանացի մեծ կոմպոզիտոր, դաշնակահար, դիրիժոր Յոհաննես Բրամսի ծննդավայրն է։ Այստեղ գիտեն գնահատել, արժևորել բարձրակարգ երաժշտությունը։ Այստեղ սովոր են ընդունելու, ունկնդրելու աշխարհի լավագույն երաժիշտներին։ Ու պատահական չէ, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համբուրգյան համերգի տոմսերը սպառվել են դեռևս 2017-ի նոյեմբերին։
Համբուրգում կայանալիք համերգի ընթացքում սիմֆոնիկ նվագախումբը դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ ներկայացնելու է հայ կոմպոզիտորական արվեստը. երեկոյի ընթացքում հնչելու են Արամ Խաչատրյանի Երկրորդ՝ Զանգերով սիմֆոնիան և Էդուարդ Հայրապետյանի Թավջութակի չորրորդ կոնցերտը, մենակատար՝ Նարեկ Հախնազարյան։ Հայրապետյանի Թավջութակի չորրորդ կոնցերտը համաշխարհային պրեմիերա է։
Կոմպոզիտոր Էդուարդ Հայրապետյանը նշում է, որ Հայաստանի սիմֆոնիկ նվագախումբը մշտապես ներկայացնում է ժամանակակից հայ կոմպոզիտորների գործերը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս։ «Մեր համագործակցությունը սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ շատ ներդաշնակ է։ Այն ամբողջովին ըմբռնում է իմ գեղագիտական պատկերացումները։ Սա շատ կարևոր է։ Նվագախումբը միշտ պատրաստակամությամբ է անդրադառնում իմ ստեղծագործություններին։ Կոլեկտիվում շատ լավ մթնոլորտ է տիրում։ Դու հանգիստ ես նրանց հետ աշխատանքում և կարողանում ես լիակատար արտահայտել քո ցանկությունները»,- ասում է Էդուարդ Հայրապետյանը։
Կոմպոզիտորն իր Թավջութակի չորրորդ կոնցերտը գրել է 2017թ. Նարեկ Հախնազարյանի համար։ «Գրել մենակատարի համար ինձ համար նշանակում է պատկերել նրա երաժշտական դիմանկարը, պատկերացնել երաժշտին բեմի վրա, նրա շարժումները, թափանցել նրա զգացումների տրամաբանության մեջ: Եվ ինձ համար մեծ պատիվ է, պատասխանատվություն ու երջանիկ իրողություն, որ Կոնցերտի համաշխարհային պրեմիերան կայանում է գերմանական հողի վրա` Համբուրգում»,- ասում է Էդուարդ Հայրապետյանը:

• 26-03-2018 12:13:03   | Armenia  |  Culture
The Armenian State Symphony Orchestra will perform in Germany on March 28 at the Great Hall of the Elbphilharmonie, which is considered to be the most prestigious cultural project of the century. Hamburg is the birthplace of the 19th-century German composer, pianist and conductor Johannes Brahms. Germans value and appreciate high-quality music. They know how to host and enjoy listening to the world's best musicians. So, the tickets for the Armenian State Symphony Orchestra Hamburg concert were sold out already in November 2017.
At the concert in Hamburg, the symphony orchestra will present Armenian composers' art under the direction of conductor Sergey Smbatyan. The audience will enjoy Aram Khachatryan’s Symphony No.2 “The Bell Symphony” and Eduard Hayrapetyan's Cello Concerto No 4 : soloist Narek Hakhnazaryan. Hayrapetyan's Cello Concerto No 4  is a worldwide premiere.
Composer Eduard Hayrapetyan mentions that the Armenian Symphony Orchestra always represents the works of contemporary Armenian composers both in Armenia and abroad. "Our cooperation with the Symphony Orchestra is very harmonic. They fully perceive my aesthetic perceptions and this is very important. The orchestra always presents my creations with readiness. There is always positive atmosphere in the team. You feel relaxed while working with them, and you can fully express your desires, "-  says Hayrapetyan.
The composer wrote his Cello Fourth Concerto for Narek Hakhnazaryan in 2017.
"Writing music for soloist for me means to represent his musical portrait, imagine the musician, his movements on the stage, penetrate into the logic of his feelings, and I feel great honor, responsibility and happiness that the Concert’s world premiere will be in German land in Hamburg, "- says Eduard Hayrapetyan.