Հայաստանցի երեխաները գործնականում դադարել են այցելել ալկոհոլի, ծխախոտի և թմրանյութերի հետ կապված վեբ-ռեսուրսներ
• 04-09-2018 18:28:02   | Հայաստան  |  Կազմակերպություններ
Հայաստանցի պատանի այն օգտատերերի բաժինը, որոնք 2018 թվականի ամռանն այցելել են ծրագրային ապահովում, տեսանյութեր և երաժշտություն ներկայացնող կայքեր, կազմել է մոտ 42%։ Բացի այդ, երեխաները սկսել են ավելի շատ հետաքրքրվել առցանց-գնումներով։ Այդ ժամանակաշրջանում էլեկտրոնային առևտրի կայքեր այցելած հայաստանցի երեխաների բաժինը կազմել է 11%։
Ինչ վերաբերում է անցանկալի բովանդակությանը, ապա, «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի տվյալներով, դպրոցականները գործնականում դադարել են այցելել ալկոհոլի, ծխախոտի և թմրանյութերի հետ կապված վեբ-ռեսուրսներ։ Հայաստանցի երեխաների բաժինը, որոնք այցելել են նման բովանդակություն պարունակող կայքեր, 1%-ից էլ փոքր է եղել։
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի տվյալների համաձայն՝ աշխարհում* երեխաներն այս ամառ ավելի շատ նախապատվություն են տվել տեսաբովանդակությանը և երաժշտությանը, քան, օրինակ, սոցիալական ցանցերում շփմանը։ Ընդ որում, ամենամեծ ժողովրդականություն վայելող հարթակներ են եղել YouTube-ը և Facebook-ը։
Ամառային ամիսներին հետաքրքրություն են առաջացրել Netflix, Spotify, Soundcloud և iTunes հարթակները։ Տարիքով ավելի փոքր երեխաները, որպես կանոն, ընտրել են Nickelodeon, Cartoon Network և Disney Channel ալիքները, ինչպես նաև դիտել են Սպանչ Բոբի (SpongeBob SquarePants) մասին մուլֆիլմերը։
Արդեն տարիներ շարունակ աճող սերնդի շրջանում աշխարհում առավել տարածված երաժշտական ուղղություն է մնում ռեփը. մասնավորապես, դպրոցականները որոնել են տեղեկատվություն XXXTentacion-ի մասին և լսել նրա կատարումներն ավելի հաճախ, քան այլ կատարողների երաժշտությունը։
«Վիճակագրությունը ցույց է տվել, որ ամբողջ աշխարհում ժամանակակից երեխաների և դեռահասների հետաքրքրությունները փոփոխվում են. օրինակ՝ ամռանը նրանք սկսել են ավելի քիչ ուշադրություն դարձնել համակարգչային խաղերին նվիրված կայքերին։ Սակայն, ինչպես էլ փոփոխվեն երեխաների հետաքրքրությունները, հարկ է, որ ծնողները մշտապես հիշեն նրանց անվտանգության և անցանկալի բովանդակության մասին, որը շատ է համացանցում։ Այս դեպքում շատ տհաճություններից կօգնի խուսափել ընտանիքում վստահելի հարաբերությունների հաստատումը, իսկ տեխնոլոգիական տեսանկյունից մեծահասակների օգնականը կարող են դառնալ  մանուկների առցանց-անվտանգության համար նախատեսված ծրագրերը»,- նշել է «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի բովանդակության վերլուծության փորձագետ Աննա Լարկինան։
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն  Հայաստանի գործընկերների հետ 2017 թվականին ձեռնարկել է թվային միջավայրում հայաստանցի երեխաների պաշտպանության որոշակի քայլեր։ Այսպես, փետրվարին կայացել է ընկերության ներկայացուցիչների հանդիպումը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի և ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի հետ, որի ընթացքում կողմերը պայմանավորվել են իրականացնել «Անվտանգ երեխա» ծրագիրը։ Այն աջակցում է էլեկտրոնային միջավայրում երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը, համացանցից անվտանգ օգտվելու երեխաների և ծնողների հմտությունների զարգացմանը, ինչպես նաև էլեկտրոնային միջավայրում անվտանգության կանոնների մասին իրազեկության բարձրացմանը։
Արդեն մարտին «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի գլխավոր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին, Արման Թաթոյանը և Լևոն Մկրտչյանը Երևանում ստորագրեցին Կրթության ոլորտում տեղեկատվական անվտանգության համագործակցության և համացանցում երեխաների տեղեկատվական անվտանգության մասին հուշագիր:
Իսկ հոկտեմբերին «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի (ՀՀ ՄԻՊ) աշխատակազմը և ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամը (UNICEF) անցկացրին «Երեխայի իրավունքների պաշտպանությունը թվային միջավայրում» սեմինարը, որի ժամանակ կայացավ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ թվային միջավայրում երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը նվիրված կայքի շնորհանդեսը։ Սեմինարին մասնակցել է երեխաների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող  պետական մարմինների, միջազգային և տեղական հասարակական կազմակերպությունների 54 ներկայացուցիչ։ Միջոցառմանը նաև ներկայացվել են «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի թեմատիկ հրատարակությունների՝ «Գոյատևել թվային աշխարհում» և «ՏՏ անվտանգությունը «թեյնիկների» համար» գրքույկների հայերեն թարգմանությունները։ Դրանք տեղադրված են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ թվային միջավայրում երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը նվիրված կայքում, ինչպես նաև «Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոն»-ի «Հայկական կրթական միջավայր» պորտալի «Պաշարների շտեմարան»-ի «Կիբեռանվտանգություն» բաժնում, որը հատուկ ստեղծվեց այդ գրքույկների համար։
Kaspersky Total Security և Kaspersky Internet Security լուծումներն ունեն «Ծնողի հսկողություն» մոդուլ, որը կոչված է մեծահասակներին օգնել իրենց երեխաներին կիբեռսպառնալիքներից պաշտպանելու գործում. այն, մասնավորապես, արգելափակում է անցանկալի բովանդակություն պարունակող կայքերը և հավելվածները։ Իսկ Kaspersky Safe Kids լուծումն, իր հերթին, ծնողներին թույլ է տալիս նաև տեղեկանալ սոցիալական ցանցերում երեխայի հրապարակումների և նրա ընկերների ցանկի փոփոխությունների մասին ու իմանալ նրա գտնվելու վայրն իրական ժամանակի ռեժիմում։
Այս ամառ համացանցում երեխաների ակտիվության մասին ավելի մանրամասն տեղեկատվությունը հասանելի է հետևյալ հղումով՝https://securelist.ru/kids-summer-threats/91210/։
* Տվյալները 2018թ. հունիսից մինչև օգոստոսի կեսերն ստացվել են անհատական համակարգիչներից,  Mac, Android և iOS սարքերից որոնողական հարցումների և անհատական համակարգիչներից ու Mac սարքերից վեբ-կայքերի այցելությունների անանուն վիճակագրության հիման վրա՝  «Կասպեսրսկի Լաբորատորիա»-ի լուծումների օգնությամբ։

Армянские дети практически перестали заходить на связанные с алкоголем, табаком и наркотиками веб-ресурсы
• 04-09-2018 18:28:02   | Армения  |  Организации
В Армении доля юных пользователей, которые летом 2018 года посещали сайты с ПО, видео и музыкой, составила почти 42%. Кроме того, дети стали больше интересоваться онлайн-покупками. Доля армянских детей, заходивших на сайты электронной коммерции в этот период, составила 11%.
Что касается нежелательного контента, то, по данным «Лаборатории Касперского», школьники практически перестали заходить на веб-ресурсы, связанные с алкоголем, табаком и наркотикам. Менее 1% детей в Армении посещали сайты с подобным содержимым.
Согласно данным «Лаборатории Касперского» по миру*, этим летом дети отдавали предпочтение видеоконтенту и музыке в большей степени, чем, например, общению в социальных сетях. При этом самыми популярными порталами оказались YouTube и Facebook.
В летние месяцы интерес вызывали платформы Netflix, Spotify, Soundcloud и iTunes. Ребята помладше, как правило, выбирали каналы Nickelodeon, Cartoon Network и Disney Channel, а также смотрели мультфильмы о Спанч Бобе (SpongeBob SquarePants).
Наиболее популярным музыкальным направлением в мире среди подрастающего поколения уже не первый год является рэп, в частности школьники искали информацию об XXXTentacion и слушали его треки чаще, чем музыку других исполнителей.
«Статистика показала, что увлечения современных детей и подростков по всему миру меняются: например, летом они стали уделять меньше внимания сайтам, посвящённым компьютерным играм. Однако, как бы ни менялись интересы детей, родителям всегда стоит помнить об их безопасности и о неприемлемом контенте, которым изобилует интернет. В этом случае избежать многих неприятностей поможет выстраивание доверительных отношений в семье, а с технологической точки зрения – помощником для взрослых могут стать программы для детской онлайн-безопасности», – подчеркнула Анна Ларкина, эксперт по контентному анализу «Лаборатории Касперского».
«Лаборатория  Касперского» в 2017 году совместно с армянскими партнерами предприняла конкретные шаги по защите армянских детей в цифровом пространстве. Так, в феврале состоялась встреча представителей компании с Защитником прав человека РА Арманом Татояном и министром образования и науки РА Левоном Мкртчяном, на которой стороны договорились реализовать программу «Безопасный ребенок». Программа содействует защите прав детей в электронном пространстве, развитию у детей и родителей навыков безопасного пользования Интернетом, а также повышению осведомленности о правилах безопасности в электронном пространстве.
Уже в марте генеральный директор «Лаборатории Касперского» Евгений Касперский, Арман Татоян и Левон Мкртчян в Ереване подписали Меморандум о сотрудничестве в сферах  информационной безопасности в образовании и информационной безопасности детей в Интернете.
А в октябре «Лаборатория Касперского», аппарат Защитника прав человека РА (ЗПЧ РА) и Детский фонд ООН (UNICEF) провели семинар «Защита прав детей в цифровом пространстве», на котором состоялась презентация сайта Защитника прав человека РА, посвященному защите прав детей в цифровой среде. В семинаре приняли участие 54 представителя государственных органов, международных и местных общественных организаций, занимающихся защитой прав детей. На мероприятии также были представлены переводы на армянский язык тематических изданий «Лаборатории Касперского»  – «Выжить в цифровом мире» и «Интернет-безопасность для чайников». Эти брошюры размещены на сайте Защитника прав человека РА, посвященному защите прав детей в цифровой среде, а также в разделе «Кибербезопасность» «Базы ресурсов» портала «Армянская образовательная среда» «Национального центра образовательных технологий»: раздел специально был создан для размещения этих брошюр.
Решения Kaspersky Total Security и Kaspersky Internet Security имеют модуль «Родительский контроль», который призван помогать взрослым защищать своих детей от киберугроз, в частности блокировать сайты или приложения, содержащие неприемлемый контент. А продукт Kaspersky Safe Kids, в свою очередь, позволяет родителям также быть в курсе публикаций ребёнка и изменений в списке его друзей в социальных сетях и узнавать его местоположение в режиме реального времени.
Более подробная информация об интернет-активности детей этим летом доступна по ссылке: https://securelist.ru/kids-summer-threats/91210/.
*Данные на основе анонимизированной статистики поисковых запросов (с ПК, Mac, а также Android и iOS) и посещений веб-сайтов (с ПК и Mac) были получены с помощью решений «Лаборатории Касперского» с июня по середину августа 2018 года.