Յարութ Սասունեան. Թրամփի Վարչակազմը Չեղեալ Կը Համարէ Միջազգային Երկու Պայմանագիր Եւս
Սեպտեմբերին ես յօդուած մը գրած էի՝ քննադատելով Թրամփի վարչակազմի կողմէ Միջազգային քրէական դատարանի մերժումը: Միացեալ Նահանգներու այս դիրքորոշումը ես համարած էի յարգանքի բացակայութիւն՝ արդարադատութեան եւ օրէնքի գերակայութեան նկատմամբ:
Անցեալ շաբաթ Թրամփի վարչակազմը եւս երկու գայթակղեցուցիչ գործողութիւն իրականացուց՝ աւելի եւս ոտնահարելով միջազգային իրաւունքը եւ խուսափելով հակամարտութեան խաղաղ կարգաւորման իրաւական լուծումէն:
Միացեալ Նահանգներու պետական քարտուղար Մայք Փոմփէօ յայտարարեց, որ Միացեալ Նահանգներ կը դադարեցնէ 1955ին Միացեալ Նահանգներու եւ Իրանի միջեւ ստորագրուած Բարեկամութեան համաձայնագիրը, Արդարադատութեան միջազգային դատարանի (ICJ) կողմէ 3 Հոկտեմբեր 2018ին ընդունուած միաձայն որոշումէն ետք, ըստ որուն, Միացեալ Նահանգներ պարտաւոր է վերսկսելու արտահանումը Իրան մարդասիրական ապրանքներու եւ պահեստամասերու քաղաքացիական օդանաւային թռիչքի ապահովութեան ծառայութիւններու համար՝ հակառակ Միացեալ Նահանգներու հաստատած պատժամիջոցներուն: Սա, անշուշտ, յաղթանակ էր Իրանի համար, քանի որ վերջինս դատի տուած էր Միացեալ Նահանգները Միջազգային դատարանի մէջ: Դուրս գալով այս համաձայնագրէն, Միացեալ Նահանգներ վերածուեցաւ ոչ արժանապատիւ պարտուողի մը...
Նախագահ Թրամփ Միացեալ Նահանգներու պատժամիջոցներուն վերսկսաւ այս տարուան Մայիսին՝ Իրանի եւ քանի մը այլ մեծ պետութիւններու հետ 2015ին կնքած միջուկային գործարքէն դուրս գալէ ետք: Պատժամիջոցները կը վերաբերէին տոլարային գործարքներու, սննդամթերքի արտահանման եւ ալիւմինիումի ու պողպատի վաճառքին: Նոյեմբերին, Միացեալ Նահանգներ նոր պատժամիջոցներ պիտի աւելցնէ Իրանի նաւթի վաճառքի, ուժանիւթի եւ երթեւեկութեան հատուածներու, ինչպէս նաեւ արտասահմանեան ֆինանսական գործարքներու դէմ:
Դատավճիռէն ետք, Միջազգային դատարանի նախագահ Ապտիւլքաւի Եուսուֆ յայտարարեց, որ «դատարանի հրամանը կը կիրարկուի դեղամիջոցներու եւ բժշկական սարքերու, սննդամթերքի եւ գիւղատնտեսական ապրանքներու, ինչպէս նաեւ քաղաքացիական օդանաւային թռիչքի համար պահեստամասերու եւ սարքաւորումներու նկատմամբ: Միացեալ Նահանգներ պէտք է նաեւ ապահովէ, որ արտօնագիրներ եւ թոյլտուութիւններ տրուին, եւ որ նման ապրանքներու եւ ծառայութիւններու համար վճարումները որեւէ սահմանափակման չենթարկուին», կը հաղորդէ «Ուաշինկթըն Փոսթ»:
Թէեւ Արդարադատութեան միջազգային դատարանի որոշումները պարտադիր են, սակայն ստիպողական չեն: Ամերիկայի ազգային ապահովութեան հարցերով խորհրդական Ճոն Պոլթըն, 3 Հոկտեմբերին, Սպիտակ տան մամլոյ ասուլիսի ժամանակ իր ելոյթով յայտարարեց, որ Իրան «ծաղրանքի վերածած է» Բարեկամութեան համաձայնագիրը: Ի պատասխան՝ Իրանի արտաքին գործոց նախարար Մոհամմատ Ճաւատ Զարիֆ Միացեալ Նահանգները կոչեց «օրինազանց վարչակարգ»:
Հետաքրքրական է, որ Միացեալ Նահանգներ Միջազգային դատարանի մէջ դատական հայցեր կը ներկայացնէ ուրիշ պետութիւններու դէմ այն ատեն, երբ իր շահերը կը պահանջեն։ 1979ին, Միացեալ Նահանգներ դատի տուաւ Իրանի իշխանութիւնները՝ Թեհրանի մէջ իրանցի զինեալներու կողմէ ամերիկեան դեսպանատան գրաւումէն ետք։ Միացեալ Նահանգներ շահեցաւ այդ դատը, եւ Միջազգային դատարանը հրամայեց Իրանին՝ ազատ արձակել բոլոր ամերիկացի պատանդները եւ հատուցում վճարել։ Զարմանալի է, որ Միացեալ Նահանգներու կառավարութիւնը այս պահուն կը դադրեցնէ Իրանի հետ համաձայնագիրը, այլ ոչ թէ 1979ին՝ պատանդներու հետ կապուած ճգնաժամի օրերուն…
«Ուաշինկթըն Փոսթ» հաղորդած է, որ «անցեալ շաբաթ ՄԱԿի մէջ տեղի ունեցած դիւանագիտական հանդիպումներու ընթացքին Թրամփ, Փոմփէօ եւ Պոլթըն հանդէս եկած են Իրանի դէմ եւ յանդիմանած՝ միւս անդամ պետութիւնները եւ ՄԱԿի մարմինները, որոնք ամերիկեան շահերուն չեն ծառայեր: Այս երեքին մօտեցումը արժանացած է սառնագին արձագանգի: Նախագահ Թրամփի գլխաւորութեամբ Ապահովութեան խորհուրդի նստաշրջանին մէջ, ՄԱԿի ամէնէն ազդեցիկ կառոյցի իւրաքանչիւր անդամ մեղադրած է Ուաշինկթընը՝ Խորհուրդին կողմէ համաձայնութիւն տրուած միջուկային գործարքը մերժելուն համար»:
3 Հոկտեմբեր 2018ին Պոլթըն նաեւ յայտարարեց, որ Միացեալ Նահանգներ դուրս կու գայ դիւանագիտական յարաբերութիւններու վերաբերեալ Վիեննայի համաձայնագիրի «կամաւոր արձանագրութենէն»։ Այս որոշումը պայմանաւորուած էր Պաղեստինի իշխանութեան՝ 2018 Սեպտեմբերին Ամերիկայի դէմ Միջազգային դատարանին ներկայացուցած բողոքով՝ Իսրայէլի մէջ ամերիկեան դեսպանատունը Թէլ Աւիւէն Երուսաղէմ տեղափոխելու հարցին կապուած:
Վիեննայի համաձայնագիրը միջազգային պայմանագիր է, որ կը կանոնակարգէ դիւանագիտական յարաբերութիւնները պետութիւններու միջեւ եւ կ՛ապահովէ  դիւանագէտներու անձեռնմխելիութիւնը: Զարմանալիօրէն, Պոլթըն ըսաւ, որ «Միացեալ Նահանգներ կը  մնայ Դիւանագիտական յարաբերութիւններու մասին Վիեննայի համաձայնագիրի կողմ եւ մենք կ՛ակնկալենք, որ միւս բոլոր կողմերը կը պահպանեն համաձայնագիրով նախատեսուած իրենց միջազգային պարտաւորութիւնները»:
Այնուհետեւ Պոլթըն յայտարարեց, որ Միացեալ Նահանգներ վերատեսութեան  պիտի ենթարկէ մնացեալ բոլոր միջազգային համաձայնագիրները, Միացեալ Նահանգներու ինքնիշխանութիւնը պահպանելու համար։ Աւելցնենք, որ Թրամփի  նախագահութեան երկու տարիէն նուազ ժամանակամիջոցի մը մէջ, Միացեալ Նահանգներ արդէն դուրս եկած է Իրանի միջուկային համաձայնագիրէն, կլիմայի միջազգային համաձայնագիրէն, Միաւորուած ազգերու կրթութեան, գիտութեան եւ մշակութային կազմակերպութենէն, սպառնացած է հեռանալ ՆԱԹՕէն, հեռացած է ՄԱԿի Մարդկային իրաւունքներու խորհուրդէն եւ կրճատած է UNRWAի (ՄԱԿի օգնութեան եւ աշխատանքներու գործակալութիւն) ֆինանսաւորումը, որ վերջին 70 տարիներու ընթացքին մարդասիրական օգնութիւն կը տրամադրէր պաղեստինցի միլիոնաւոր գաղթականներու…
Սահմանադրագէտ իրաւաբանները կրնան կասկածի տակ առնել Թրամփի վարչակազմի՝ Միացեալ Նահանգներու Ծերակոյտին իսկ վաւերացուցած միջազգային պայմանագրերը չեղեալ յայտարարելու օրինականութիւնը։ Արդեօք Ծերակոյտը պէտք չէ՞ իր համաձայնութիւնը տայ Սպիտակ տան, մինչեւ վերջինիս դուրս գալը այսպիսի պայմանագիրէ մը։ Ամերիկայի պատմութեան առաջին 189 տարիներուն ընթացքի ջնջուած է թիւով 40 պայմանագիր, Քոնկրեսի երկու պալատներու միջեւ գոյացած համաձայնութեանց լոյսին տակ: Միայն երկու պայմանագիր չեղեալ համարուած է Ծերակոյտի կողմէ քուէարկութեամբ՝ վերջինիս անդամներուն երկու երրորդ ձայներու հիմամբ։ Ցաւօք, վերջին տարիներուն, Քոնկրեսի անկարողութեան եւ պատմական անգործութեան պատճառով, գործադիր ճիւղը նախաձեռնութիւնը իր ձեռքը վերցնելով միակողմանիօրէն չեղեալ կը յայտարարէ միջազգային պայմանագիրներ: Ասիկա լուրջ հարց է, զոր Միացեալ Նահանգներու Քոնկրեսը պէտք է վերատեսութեան ենթարկէ, մասնաւորաբար եթէ դեմոկրատները շահին մեծամասնութիւնը, որպէսզի թոյլ չտայ նախագահ Թրամփի՝ կամայական որոշումներ կայացնելու, որոնք կը խայտառակեն Միացեալ Նահանգները ամբողջ աշխարհի աչքին առջեւ։
Յուսանք, որ Միացեալ Նահանգներու յաջորդ, աւելի՛ պատասխանատու նախագահը կը փորձէ փոխել Թրամփի խորապէս թերի որոշումները միջազգային համաձայնագիրներու եւ կենսական այլ հարցերու վերաբերեալ:

• 10-10-2018 17:44:14   | USA  |  Articles and Analyses
I wrote an article in September criticizing the Trump administration’s dismissal of the International Criminal Court. I considered the U.S. action to be a lack of respect for justice and the rule of law.
Last week, the Trump administration took two more scandalous actions further flouting international law and avoiding the peaceful option of legal recourse to conflict resolution.
Secretary of State Mike Pompeo announced that the United States was terminating the Treaty of Amity signed in 1955 between the U.S. and Iran, after a unanimous ruling on October 3, 2018, by the International Court of Justice (ICJ), also known as the World Court, that the United States had to resume the export of humanitarian goods and spare parts for civil aviation safety services to Iran, despite U.S. sanctions. This was certainly a victory for Iran as it had sued the United States in the World Court. The U.S. withdrawal from the treaty made it look like a sore loser!
President Trump renewed the U.S. sanctions after withdrawing this May from the 2015 nuclear deal with Iran and several other major powers. The sanctions covered dollar transactions, food exports and sales of aluminum and steel. In November, the U.S. will add new sanctions against Iran’s oil sales, energy and shipping sectors and foreign financial transactions.
After the verdict, ICJ President Abdulqawi Yusuf announced that “the court’s order applies to medicines and medical devices; foodstuffs and agricultural commodities; and spare parts, equipment and repair services for civil aviation. The United States must also ensure that licenses and authorizations are granted and that payment for such goods and services are not subject to any restrictions,” the Washington Post reported.
Although the rulings of the International Court of Justice are binding, they are not enforceable. U.S. National Security Adviser John Bolton, during his appearance at the White House press briefing on Oct. 3, stated that Iran had “made a mockery” of the Amity Treaty. In response, Iran’s Foreign Minister Mohammad Javad Zarif called the United States “an outlaw regime.”
Ironically, the United States files cases against other countries in the International Court of Justice when it suits its interests. Back in 1979, the United States sued the government of Iran after the takeover of the U.S. Embassy in Tehran by Iranian militants. The U.S. won that case and the ICJ ordered Iran to release all American hostages and pay compensation. It is strange that the United States government is now cancelling its treaty with Iran and not in 1979 during the hostage crisis!
The Washington Post reported that “during meetings at the United Nations last week, Trump, Pompeo and Bolton railed against Iran and berated various other member states and U.N. bodies for not bending to American interests. Their approach elicited an icy reaction. At a Security Council session chaired by President Trump, every other member of the U.N.'s most powerful body scolded Washington for its rejection of the nuclear deal, an agreement the council had endorsed.”
On Oct. 3, 2018, Bolton also announced that the United States would withdraw from the “optional protocol” under the Vienna Convention of Diplomatic Relations. This decision was prompted by the filing of an ICJ complaint in September 2018 by the Palestinian Authority against the United States for moving the U.S. Embassy in Israel from Tel Aviv to Jerusalem.
The Vienna Convention is an international treaty which sets out diplomatic relations between states and provides immunity to diplomats. Ironically, Bolton stated: “the United States remains a party to the underlying Vienna Convention on Diplomatic Relations and we expect all other parties to abide by their international obligations under the convention.”
Bolton further announced that the United States will review all other international agreements to safeguard U.S. sovereignty. In less than two years of Trump’s presidency, the United States has withdrawn from the nuclear agreement with Iran, the global climate agreement, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, threatened to distance itself from NATO, left the UN Human Rights Council, and cut off funding to UNRWA (United Nations Relief and Works Agency) which has been providing humanitarian aid to millions of Palestinian refugees for the past 70 years!
Constitutional lawyers may question the legal right of the Trump administration to abrogate international treaties which are ratified by the U.S. Senate. Shouldn’t the Senate give its consent to the White House before it withdraws from such treaties? In the first 189 years of America’s history, 40 treaties were abrogated after both houses of Congress agreed to do so. Just two treaties were abrogated by the Senate only, after a vote by two-thirds of its members. Unfortunately, in recent years, due to congressional ineptitude and historical inactivity, the Executive Branch has taken the initiative of unilaterally abrogating international treaties. This is an issue that the U.S. Congress should review, particularly if Democrats win the majority, in order to restrain Pres. Trump’s arbitrary decisions which embarrass the United States in the eyes of the world.
Hopefully, the next more responsible U.S. President will reverse Trump’s deeply flawed decisions on international agreements and other vital issues.