Խաղաղ հավաքների և միություններ կազմելու ազատությունը
ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Կլեման Նյալեցոսի Վուլեն այցելել է Հայաստան։ Նոյեմբերի 7-16-ը` նա կգնահատի խաղաղ հավաքների և միություններ կազմելու իրավունքի իրականացումը:
«Հայաստանը խաղաղ ժողովրդավարական անցման ուղիով է ընթանում.  այն հսկայական     ներուժ  է պարունակում   մարդու իրավունքների,  հատկապես խաղաղ հավաքների և միություններ կազմելու իրավունքի   համապարփակ    պաշտպանության  և ամրապնդման ուղղությամբ , ինչպես նաև  օրենքի գերակայության առումով՝ ժողովրդավարական ձեռքբերումներից և տնտեսական զարգացումից օգտվելու համար», - ասել է մարդու իրավունքների անկախ փորձագետը:
«Այս այցը հնարավորություն կընձեռի ինձ ուսումնասիրելու Հայաստանում խաղաղ հավաքների և միություններ կազմելու ազատությանն առնչվող խնդիրները՝  ներգրավված տարբեր դերակատարներից անմիջականորեն ստացված   տեղեկատվության միջոցով»:
Իր 10-օրյա առաքելության ընթացքում Վուլեն կայցելի Գյումրի, Վանաձոր, Վայք և Երևան, կհանդիպի կառավարության աշխատակիցների, դատական համակարգի, օրենսդիր համակարգի ներկայացուցիչների, լրատվամիջոցների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, ինչպես նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ: Նա կհանդիպի նաև դիվանագիտական կորպուսի, ՄԱԿ-ի համակարգի և այլ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Հատուկ զեկուցողի  մամուլի ասուլիսը կկայանա  նոյեմբերի 16-ին ժամը 11:30-ին, ՄԱԿ–ի գրասենյակում՝ Երևան, Պետրոս Ադամյան 14 հասցեում: Ասուլիսին մուտքը ազատ կլինի միայն լրագրողների համար:
Հատուկ զեկուցողը  իր այցի մասին համապարփակ զեկույց կներկայացնի 2019 թ. հունիսին Մարդու իրավունքների խորհրդի 41-րդ նստաշրջանին :

• 07-11-2018 12:38:25   | Armenia  |  Press release
UN Special Rapporteur Clément Nyaletsossi Voule visited Armenia. From 7 to 16 November 2018 he will assess the exercise of the rights to freedom of peaceful assembly and of association.
“Armenia is going through a peaceful democratic transition; this has enormous potential to enhance the protection and promotion of all human rights, especially the rights to freedom of peaceful assembly and of association, and consolidate the rule of law in order to capitalise on the enjoyment of democratic gains and economic development," the independent human rights expert said.
“This visit will provide me with an opportunity to examine issues concerning freedoms of peaceful assembly and association in Armenia, through first-hand information collected from the different actors concerned.”
During his 10-day mission, Voule will visit Gyumri, Vanadzor, Vayk and Yerevan and will meet Government officials, representatives of the judiciary, legislature, media, civil society, as well as with the Human Rights Defender of the Republic of Armenia. He will also meet representatives of the diplomatic corps, United Nations system and other international organisations.
The Special Rapporteur will hold a news conference on 16 November at United Nations House, Petros Adamyan Street, 14 Yerevan, at 11:30 am. Access to the conference will be limited to journalists.
The Special Rapporteur will present a comprehensive report on his visit to the 41st session of the Human Rights Council in June 2019.