Յարութ Սասունեան. Ծերակուտական Մենենտէզ Կը Յետաձգէ՝ Ծերակոյտին կողմէ Ատրպէյճանի Մէջ Միացեալ Նահանգներու Դեսպանի Հաստատումը
• 05-12-2018 18:02:12   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
4 Սեպտեմբեր 2018ին նախագահ Տանըլտ Թրամփ առաջադրած է արտաքին ծառայութեան աշխատակից Ըրլ Լիցընպըրկըրի թեկնածութիւնը՝ Ատրպէյճանի մէջ Միացեալ Նահանգներու դեսպանի պաշտօնին: Ըրլ պէտք է փոխարինէ ինը ամիս առաջ Պաքուէն հեռացած դեսպան Ռապըրթ Սեքութան։
4 Հոկտեմբեր 2018ին, Միացեալ Նահանգներու Ծերակոյտի արտաքին յարաբերութիւններու յանձնախումբին մէջ  Լիցընպըրկըրի դեսպան նշանակման գծով լսումներէ ամիս մը առաջ, Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբը մամլոյ հաղորդագրութիւն տարածեց՝ կոչ ընելով ամերիկահայ համայնքին, Հայաստանի բարեկամներուն եւ իրաւապաշտպաններուն դիմել իրենց ծերակուտականներուն՝ մանրամասն ուսումնասիրելու համար Լիցընպըրկըրի թեկնածութիւնը։
Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբի գործադիր տնօրէն Արամ Համբարեան բացատրած է, որ «երբեք այսքան խիստ անհրաժեշտութիւն չէ յառաջացած՝ յստակացնելու Ալիեւի վարչակարգի հետ ամերիկեան յարաբերութիւններու բնոյթն ու շրջանակները։ Դեսպանի հաստատման գործընթացը մեծ հնարաւորութիւն կ՛ընձեռէ Քոնկրեսի կողմէ վերահսկողութիւն սահմանելու Միացեալ Նահանգներ-Ատրպէյճան հետզհետէ աւելի ու աւելի մտահոգիչ դարձող երկկողմանի յարաբերութիւններու վրայ, ինչ որ կը բնութագրուի՝ հայերու նկատմամբ աճող յարձակողականութեամբ, այլակարծութեան ճնշման  խստացմամբ եւ ամերիկեան քաղաքական գործընթացները հմտօրէն հակազդելու մեծապէս ֆինանսաւորուած արշաւով»։
Լիցընպըրկըր նախապէս աշխատած է որպէս աւագ մասնագէտ Գերմանիոյ Մարշալի հիմնադրամին մէջ, ՆԱԹՕի մէջ եղած է Միացեալ Նահանգներու առաքելութեան ղեկավարի փոխանորդ, Աֆղանիստանի մէջ՝ ՆԱԹՕի աւագ քաղաքացիական ներկայացուցիչի փոխանորդ, Պելկրատի մէջ (Սերպիա) Միացեալ Նահանգներու դեսպանատան առաքելութեան ղեկավարի փոխանորդ եւ Պիշքէքի մէջ (Խրխըզիստան) Միացեալ Նահանգներու դեսպանատան առաքելութեան ղեկավարի փոխանորդ: Լիցընպըրկըր պսակաւոր արուեստից աստիճան ստացած է Միտըլպէր քոլէճէն եւ մագիստրոսի աստիճան՝ Միացեալ Նահանգներու ռազմական քոլէճէն։ Ան կը խօսի ֆրանսերէն, ռուսերէն, սերպերէն եւ պուլկարերէն։
4 Հոկտեմբեր 2018ին, Ծերակոյտի Արտաքին յարաբերութիւններու յանձնախումբի լսումներու ժամանակ, Լիցընպըրկըր ենթարկուեցաւ մանրակրկիտ հարցաքննութեան։ Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբը հաղորդած է, որ Նիւ Ճըրզիէն դեմոկրատ ծերակուտական Պոպ Մենենտէզ, Լիցընպըրկըրի՝ Ատրպէյճանի անզուսպ ռազմավարութիւններու մասին արտայայտութիւնները ճնշելու պահուն, անդրադարձած է Ատրպէյճանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի «ռազմատենչ հռետորաբանութեան եւ բռնութեան յաճախակի պոռթկումներուն»։ Լիցընպըրկըր պատասխանած է, որ ինք կը թելադրէ Ատրպէյճանի կառավարութեան՝ ետ կանգնիլ այնպիսի վարքագիծէ, որ կը խախտէ Արցախեան հակամարտութեան շփման գիծը: Ան նաեւ յայտարարած է, որ Միացեալ Նահանգներ կ՛աշխատի երեք ուղղութիւններով՝ ուժ չկիրարկել, տարածքային ամբողջականութիւն եւ ինքնորոշման իրաւունք։
Ասկէ զատ, Լիցընպըրկըր յղում ըրած է ԵԱՀԿի Մինսքի խումբին, որ կը դատապարտէ «որեւէ  բռնութիւն եւ բռնութեան կիրառման որեւէ սպառնալիք շփման գիծի վրայ»՝ առանց Ատրպէյճանի յարձակումներու յստակ վկայակոչման:
Լսումներու ժամանակ ծերակուտական Մենենտէզ հետաքրքրուած է, թէ արդեօ՞ք Ատրպէյճանը զէնքով ապահովելը պէտք է սահմանափակուի՝ անոր կողմէ իրագործուած մարդկային իրաւունքներու խախտումներու հիման վրայ: Ի պատասխան՝ Լիցընպըրկըր ըսած է, որ Պետական բաժանմունքը զգոյշ կ՛ըլլայ, որպէսզի իր որոշումները չխոչընդոտեն Արցախեան հակամարտութեան խաղաղ կարգաւորման հասնելու ջանքերը։ Ան նաեւ նշած է՝ Ատրպէյճանի մէջ մարդկային իրաւունքներու գծով կրթութեան յատկացուող մեծ ուշադրութեան մասին։
Լսումներէն ետք ծերակուտական Մենենտէզ եւ Մասաչուսէցի ծերակուտական Էտ Մարքի գրաւոր հարցադրումներ ներկայացուցած են Լիցընպըրկըրի։ Ծերակուտական Մենենտէզի խնդրանքով Ծերակոյտի Արտաքին յարաբերութիւններու յանձնախումբը յետաձգած է Լիցընպըրկըրի առաջադրումը՝ չճշդուած ժամկէտով։ Երկու ծերակուտականները կրնան լրացուցիչ գրաւոր հարցադրումներ ընել թեկնածուին՝ կապուած իրենց մտահոգութիւններուն՝ ազգային  ապահովութեան  հարցերով  խորհրդական  Ճոն  Պոլթընի  կողմէ  Հոկտեմբերի աւարտին Կովկաս կատարած այցելութեան ընթացքին Հայաստանի եւ Ատրպէյճանի զէնք ծախելու առաջարկէն ետք։
Առաջադրուած 19 դեսպաններու թեկնածուներէն Լիցընպըրկըր միակն էր, որուն հաստատումը յետաձգուեցաւ, հաւանաբար, մինչեւ յաջորդ տարի, երբ յանձնախումբը կը գումարէ իր աշխատանքային յաջորդ հանդիպումը:
Հայ Դատի Յանձնախումբէն Համբարեան ողջունած է Լիցընպըրկըրի նշանակման յետաձգումը, որ ծերակուտականներուն «հնարաւորութիւն կու տայ աւելի մեծ ուշադրութեամբ վերահսկելու մեր երկրի բարդ երկկողմանի կապերը՝ Ատրպէյճանի յարձակողական եւ դաժան Ալիեւի վարչակարգին հետ, յատկապէս ապահովութեան հարցերով խորհրդական Ճոն Պոլթընի վիճելի առաջարկէն ետք, ըստ որուն Միացեալ Նահանգներ պէտք է սկսի զէնք ծախել Պաքուին»։
Այնուհետեւ Համբարեան պնդած է. «Մենք կը միանանք Ծերակոյտի մեր բարեկամներուն, այս հարցով աւելի  յստակութիւն փնտռելու ուղղութեամբ եւ, ընդհանուր առմամբ, վարչակազմի վարած քաղաքականութեան վերաբերեալ՝ Հայաստանի եւ Արցախի դէմ Ալիեւի վատթարացող յարձակողականութեան, ամբողջ հայութեան նկատմամբ ատելութեան հրահրման, ամերիկեան օրէնսդիրներու առանց արդարացման սեւ ցուցակի մէջ ընդգրկման, Ռոյս-Էնկել խաղաղութեան առաջարկներու խոչընդոտման, քաղաքացիական ինքնաթիռները կրակելու սպառնալիքներու, Ճուլֆայի գերեզմանոցի եւ այլ քրիստոնէական ժառանգութեան վայրերու ոչնչացման, եւ ի հարկէ, ներքին այլախոհներու եւ ցեղային-կրօնական փոքրամասնութիւններու դէմ անոր խիստ հալածանքներուն»։
Ատրպէյճանի «Թուրան» լրատուական գործակալութիւնը հաղորդած է Պաքուի մէջ Միացեալ Նահանգներու դեսպանի հաստատումը յետաձգելու մասին։ Զարմանալիօրէն, «Թուրան» կ՛ենթադրէ, որ նախագահ Թրամփ, օգտուելով Դեկտեմբերին Ծերակոյտի նիստերու բացակայութենէն, կրնայ ընդմիջումային նշանակում կատարել, այսինքն՝ նախագահը կրնայ Լիցընպըրկըրը նշանակել Ատրպէյճանի մէջ դեսպան, առանց Ծերակոյտի հաստատման։
Ընթերցողները կը յիշեն, որ նախագահ Օպամա նման ընդմիջումային նշանակում կատարեց Մեթիու Պրայզայի պարագային՝ զայն որպէս դեսպան ուղարկելով Ատրպէյճան, ծերակուտական Մենենտէզի կողմէ անոր նշանակումը երկու անգամ արգելափակուելէ ետք: Պրայզա Պաքուի մէջ յաջողեցաւ աշխատիլ միայն 12 ամիս, ապա ստիպուեցաւ Ուաշինկթըն վերադառնալ՝ Ծերակոյտի արտաքին յարաբերութիւններու յանձնախումբին կողմէ  իր թեկնածութեան հաստատումը չեղեալ նկատուած ըլլալուն պատճառով։
Մեթիու Պրայզայի պարագային, ամերիկահայ համայնքը բաւարար հիմքեր ունէր անոր թեկնածութիւնը վիճարկելու համար, քանի որ ան բացայայտօրէն կողմնակալ էր յօգուտ Ատրպէյճանի եւ Թուրքիոյ, ի վնաս՝ Հայաստանի։ Սակայն, Լիցընպըրկըր, կարծես թէ նման կողմնակալութիւններ չունի եւ անոր դէմ անձնական ոչինչ կայ։ Թեկնածուի յետաձգումը պարզապէս միջոց մըն է ապահովելու, որ ան պիտի պաշտպանէ Ատրպէյճանի մէջ մարդկային իրաւունքները եւ պիտի յորդորէ Ալիեւի վարչակարգը՝ նուազեցնելու ռազմատենչութիւնը Արցախեան հակամարտութեան գծով: Լիցընպըրկըրի հաստատման յետաձգումը նաեւ ուղերձ մըն է Ճոն Պոլթընի այն մասին, որ Ծերակոյտը չ՛ողջուներ անոր՝ Ատրպէյճանին զէնք ծախելու առաջարկը։
Ծերակոյտի մէջ դեսպանի նշանակման ձգձգումը կը ծառայէ որպէս Ալիեւի վարչակարգը նեղացնող լրացուցիչ մտադրութիւն՝ երկարաձգելով Պաքուի մէջ Միացեալ Նահանգներու դեսպանի բացակայութիւնը եւ լարուածութիւն յառաջացնելով Ատրպէյճան-Միացեալ Նահանգներ յարաբերութիւններու մէջ:

Harut Sassounian. Sen. Menendez Delays Senate Confirmation Of US Ambassador to Azerbaijan
A month before the Senate Foreign Relations Committee’s October 4, 2018 hearing on Litzenberger’s confirmation, the Armenian National Committee of America (ANCA) issued a press release urging the Armenian American community, friends of Armenia, and human rights activists to call on their Senators to scrutinize Litzenberger’s nomination.
Aram Hamparian, Executive Director of ANCA, explained that “there’s never been a more urgent need for clarity regarding the nature and scope of American relations with the Aliyev regime. This confirmation process provides a much-needed opportunity for substantive Congressional oversight of an increasingly troubled U.S.-Azerbaijan bilateral relationship, characterized by escalating aggression against Armenians, a worsening crackdown on dissent, and a well-funded campaign to manipulate the American political process.”
Litzenberger has served as Senior Fellow at the German Marshall Fund; Deputy Chief of Mission to the United States Mission to NATO; NATO Deputy Senior Civilian Representative to Afghanistan; Deputy Chief of Mission at the United States Embassy in Belgrade, Serbia; and Deputy Chief of Mission at the United States Embassy in Bishkek, Kyrgyzstan. Litzenberger earned a B.A. from Middlebury College and M.S. from the United States Army War College. He speaks French, Russian, Serbian, and Bulgarian.
During the October 4, 2018 Senate Foreign Relations Committee hearing, Litzenberger came under intense scrutiny. The ANCA reported that Sen. Bob Menendez (D-NJ) referred to Azeri President Ilham Aliyev’s “bellicose rhetoric and sporadic outbursts of violence,” when pressing Litzenberger about Azerbaijan’s violent strategies. Litzenberger responded that he would urge the Azerbaijani government to step back from behaviors that would disrupt the line of contact in the Artsakh conflict. He also stated that the U.S. is working along three lines -- the non-use of force, respect for territorial integrity, and the right to self-determination.
In addition, Litzenberger referred to the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group, which condemns “any violence and any threat of the use of violence along the line of contact” without specifically citing Azerbaijan’s attacks.
During the hearing, Sen. Menendez inquired whether providing weapons to Azerbaijan should be curtailed based on its human rights violations. Litzenberger responded that the State Department will be careful to ensure its decisions do not undermine efforts to reach a peaceful settlement of the Artsakh conflict. He also mentioned an increased focus on Azerbaijani training in human rights.
Following the hearing, both Sen. Menendez and Sen. Ed Markey (D-MA) submitted written questions to Litzenberger. At the request of Sen. Menendez, the Senate Foreign Relations Committee postponed consideration of Litzenberger’s nomination to an unspecified date. Both Senators may have additional written questions to the nominee as a result of their concerns at National Security Advisor John Bolton’s offer to sell weapons to Armenia and Azerbaijan during his late October trip to the Caucasus.
Litzenberger was the only one of 19 ambassadorial nominations to be postponed, very likely until next year, when the Committee will hold its next business meeting.
ANCA’s Hamparian welcomed Litzenberger’s delay giving the Senators the “opportunity for more careful Congressional oversight of our country’s increasingly challenging bilateral ties with Azerbaijan’s aggressive and abusive Aliyev regime, particularly in light of National Security Advisor John Bolton’s controversial suggestion that the U.S. start selling arms to Baku.”
Hamparian went on to assert: “We join with our Senate friends in seeking greater clarity on this point, and, more generally, regarding the Administration’s policy on Aliyev’s worsening pattern of aggression against Artsakh and Armenia, incitement of hatred against all Armenians, unapologetic blacklisting of U.S. legislators, obstruction of the Royce-Engel peace proposals, threats to shoot down civilian aircraft, the destruction of the Djulfa cemetery and other Christian heritage sites, and – of course – his severe crackdown against domestic dissidents and ethnic-religious minorities.”
Azerbaijan’s Turan news Agency reported the news about the delay of the confirmation of the US Ambassador to Baku. Surprisingly, Turan speculated that Pres. Trump may make a recess appointment taking advantage of the absence of Senate sessions in December, which would mean that the President could appoint Litzenberger as Ambassador to Azerbaijan without Senate confirmation.
Readers may recall that Pres. Obama made such a recess appointment in the case of Matt Bryza dispatching him as Ambassador to Azerbaijan, after Sen. Menendez twice blocked his confirmation. Bryza could only serve in Baku for 12 months before being forced to return to Washington, after the Senate Foreign Relations Committee refused to confirm his nomination.
In the case of Matt Bryza, the Armenian-American community had a good reason to object to his nominations as he had a serious bias against Armenia and favored Azerbaijan and Turkey. However, Litzenberger does not seem to have such biases and there is nothing personal against him. Delaying his nomination is simply a means to ensure that he would defend human rights in Azerbaijan and would urge the Aliyev regime to be less bellicose in the Artsakh conflict. Litzenberger’s delay would also send a message to John Bolton that the Senate does not welcome his offer to sell weapons to Azerbaijan.
The delay of the Ambassador’s Senate confirmation would serve the additional aim of upsetting the Aliyev regime by prolonging the lengthy absence of a US Ambassador to Baku, causing an irritation in Azerbaijan-United States relations.