Աշխարհի առաջատար մարդասերների կոչը միջազգային հանրությանը՝ իրագործել պաշտպանելու պատասխանատվության սկզբունքները
• 20-02-2019 13:17:17   | Գերմանիա  |  Մամլո հաղորդագրություն
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն աշխարհի առաջնորդներին եւ առաջատարներին հրավիրել էր քննարկման՝ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում անցկացված «Անտեսումից դեպի պաշտպանություն. Պաշտպանելու պատասխանատվության վերաստանձնում» (Neglect2Protect: R2P revisited) թեմայի շուրջ:
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը փետրվարի 15-ին անցկացրեց «Անտեսումից դեպի պաշտպանություն. Պաշտպանելու պատասխանատվության վերաստանձնում» (Neglect2Protect: R2P revisited) միջոցառումը, որին մասնակցում էին ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներ, պետական պաշտոնյաներ եւ իրավապաշտպաններ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ եւ հումանիտար գործիչներ: Այն յուրօրինակ հարթակ էր՝ քննարկելու, թե ինչպես իրագործել պաշտպանության պատասխանատվության (R2P) սկզբունքները՝ ցեղասպանություններին, էթնիկ զտումներին, պատերազմի ընթացքում եւ մարդկության դեմ իրագործվող հանցանքներին արձագանքելու եւ դրանք կանխարգելելու համար: Միջոցառումը վարում էր միջազգային թոք-շոուների վարող Ալի Ասլանը:
Պետք է հաղթահարել պաշտպանությունն իրականացնելու ճանապարհին եղած խոչընդոտները, հայտարարեցին Մյունխենի անվտանգության համաժողովի փորձագետները: Ավելի վաղ՝ 2018թ. Aurora Dialogues բեռլինյան քննարկմանը, դեսպան Վոլֆգանգ Իշինգերը նկատել էր, որ քաղաքական կուսակցությունները եւս մեղքի իրենց բաժինն ունեն, եթե կարող են ինչ-որ ազդեցություն ունենալ, բայց չեն գործում: Այս թեման քննարկվեց համաժողովի հետագա միջոցառումների ընթացքում եւս:
2005-ին ընդունելով «Պաշտպանելու պատասխանատվության» (R2P) սկզբունքները՝ ՄԱԿ-ի  անդամ պետություններն ստանձնեցին պատասխանատվությունը՝ մարդկությանը պաշտպանելու ցեղասպանությունից, պատերազմի հանցանքներից, էթնիկ զտումներից եւ մարդկության դեմ իրագործվող հանցանքներից: Միաժամանակ միջազգային հանրությունը պատասխանատվություն է կրում՝ արձագանքելու, պաշտպանելու եւ վերակառուցելու, երբ պետությունն ի վիճակի չէ պաշտպանել իր բնակչությանը:
Միջոցառման մասնակիցները հաստատեցին R2P վավերականությունը, բայց նաեւ ընդունեցին, որ կա բաց խոսքի եւ գործի միջեւ: Համաձայնեցին, որ R2P պետք է կյանքի կոչել՝ անկախ պետությունների մեկուսացումից եւ հասարակությունների միջեւ եղած պառակտումներից, որոնց ականատես ենք լինում այսօր: Պետք է վերջ դրվի միջազգային օրենքները խախտողների անպատժելիությանը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ, բժիշկ Թոմ Քաթինան ընդգծեց. «Հիմա, քան երբեւէ, կարեւոր է, որ միջազգային հանրությունը մենակ չթողնի մարդասիրական աշխատանք իրականացնողներին, որոնք ջանք են գործադրում թեթեւացնելու մարդկանց տառապանքը: Պարտադիր չէ, որ «Պաշտպանելու պատասխանատվության» սկզբունքը նշանակի «տեղում զորք ունենալ»: Գլոբալ պատասխանատվություն կարող է նշանակել նաեւ կանխարգելիչ
միջոցառումների իրականացումը՝ ներառյալ ոչ թռիչքային գոտիների սահմանումը: Ի վերջո, ճնշումներ գործադրող կառավարությունը պետք է իմանա, որ միջազգային հանրությունը պատրաստ է քայլեր ձեռնարկել»:
Միջոցառման բանախոսներն էին Միջազգային քրեական դատարանի դատախազ Ֆաթու Բենսուդան, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ, բժիշկ Թոմ Քաթինան, ՄԱԿ-ում Գերմանիայի մշտական ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Հոյսգենը, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ խաղաղապահ գործողությունների գծով տեղակալ Ժան-Պիեռ Լակրուան եւ IRC նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Միլիբենդը: Նրանք ընդգծեցին, որ հաճախ պետության սուվերենության իրավունքը դիտարկվում է որպես արդարացում՝ խուսափելու ներպետական հարցերում թույլ տված սխալների համար պատասխանատվություն կրելուց: Ըստ նրանց՝ պետք է մի կողմ դնել սուվերենությունը, եթե պետությունը վնասում է սեփական բնակչությանը: IRC նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Միլիբենդը նկատեց, որ մենք ապրում ենք անպատժելիության դարաշրջանում, երբ խոսքը վերաբերում է անհատի իրավունքներին: Դա ոչ միայն շեղում է R2P-ից, այլեւ համաձայնեցված հարձակում դրա վրա: Փոխկապակցված աշխարհում պետությունների սուվերենությունը պետք է սահման ունենա:
Քրիստոֆ Հոյսգենը բացատրեց, որ կան նաեւ այլ հնարավոր միջոցներ՝ կանխելու բռնությունը մարդու իրավունքների նկատմամբ, օրինակ՝ իրերն իրենց անուններով կոչելու եւ ամոթանքի ճանապարհով: Հստակ դեպքերով եւ հանրային կարծիքի միջոցով ճնշում գործադրելով՝ քայլ առ քայլ հնարավոր է հասնել մարդկության պաշտպանությանը: Բացի այդ, նա կարեւորեց քաղաքացիական հասարակության եւ հասարակական կազմակերպությունների հետ գործակցությունը՝ շեշտելով, որ այն կարող է լուրջ գործոն լինել:
Դեյվիդ Միլիբենդը նաեւ նկատեց, որ չի կարող լինել խաղաղություն, եթե չկան վստահելի եւ լեգիտիմ ինստիտուտներ, որոնց ձեռքում է քաղաքական իշխանությունը: Խաղաղության պահպանումը  պետք է սահմանում ունենա: Այն կարող է ավելի արդյունավետ լինել, եթե վերջնական նպատակը հստակ է: Այլապես դա անվերջ ձգվող գործընթաց է քաղաքական եւ ոչ քաղաքական կառույցների համար:
Մասնակիցները համաձայնեցին, որ միջազգային արդարադատությունը գլոբալ պաշտպանություն է: Այդ պաշտպանությունն իրականացնելու համար պետությունները պետք է հետեւեն միջազգային իրավունքի գործող կառույցներին, որոնք են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը եւ Միջազգային քրեական դատարանը:
Միջազգային քրեական դատարանի դատախազ Ֆաթու Բենսուդան բացատրեց, որ գործող ինստիտուտները լավագույն գործիքներն են՝ վերջ տալու անպատժելիությանը: Միջազգային քրեական դատարանի աշխատանքը չափազանց կարեւոր է, եթե նույնիսկ կա դիմադրություն: Միջազգային արդարադատությունը գլոբալ պաշտպանություն է, որից կշահի ամբողջ մարդկությունը: Նա նաեւ պնդեց, որ պետք է փոխել մտածողությունը: Քանի որ առանց արդարության չկա խաղաղություն: Չպետք է կենտրոնանալ միայն խաղաղության համար վարվող բանակցությունների վրա, պետք է նաեւ ճանապարհներ փնտրել, որտեղ խաղաղությունը եւ արդարությունը կարող են միաժամանակ գոյություն ունենալ:

Leading Global Humanitarians Call on the International Community to Implement Principle of Responsibility to Protect (R2P)
• 20-02-2019 13:17:17   | Germany  |  Press release
The Aurora Humanitarian Initiative brings global leaders and activists together at Munich Security Conference Side Event “Neglect 2 Protect: R2P Revisited”
UN representatives, statesmen and prosecutors, NGOs and local heroes gathered at the MSC side event “Neglect 2 Protect: R2P revisited” that took place on February 15 under the aegis of the Aurora Humanitarian Initiative. Facilitated by international talk-show host Ali Aslan, the event served as a platform to discuss how to implement the principle of responsibility to protect (R2P) in preventing and reacting to genocides, ethnic cleansing, war crimes and crimes against humanity.
Impediments of the implementation of protection need to be overcome, stated experts at the Munich Security Conference (MSC). After Ambassador Wolfgang Ischinger stated at the 2018 Aurora Dialogues Berlin that different parties are also guilty, if they can do something, but don’t act, this topic was further discussed at the MSC event.
In 2005, by committing to the principle of Responsibility to Protect (R2P), UN Member States declared themselves responsible for protecting their own populations from genocide, war crimes, ethnic cleansing and crimes against humanity. At the same time, the international community has the responsibility to react, protect and rebuild when a state is unable to protect its populations.
Participants of the event confirmed the validity of R2P but admitted that there is a gap between the rhetorical affirmation and actual practice. There was consensus that R2P needs to be put into practice regardless of the isolation of states and the division of societies that we currently witness, and that impunity for those that break with international law has to end.
In that context, Dr. Tom Catena, Chairman of the Aurora Humanitarian Initiative, said: “It’s now important more than ever for the international community to not leave humanitarian aid workers alone in our efforts to alleviate suffering. The principle of Responsibility to Protect (R2P) does not necessarily mean to put “boots on the ground.” Exercising global responsibility can also mean to establish deterrents, including no-fly zones. At the very least, the oppressing government should be aware that the international community is willing to take action.”
Speakers at the event included Fatou Bensouda, Prosecutor of the International Criminal Court, Dr. Tom Catena, Chairman of the Aurora Humanitarian Initiative, Christoph Heusgen, Ambassador, Permanent Representative of Germany to the United Nations, Jean-Pierre Lacroix, Under-Secretary-General for Peacekeeping Operations of the United Nations and David Miliband, President and CEO of the International Rescue Committee.  They stated that while state sovereignty is indeed a right, it too often serves as an excuse for states to avoid consequences for wrongdoing in their domestic affairs, and that state sovereignty should be revoked if a state harms its own people. David Miliband, President and CEO of the International Rescue Committee indicated that we see an age of impunity when it comes to individual rights and what we witness these days is not only a deviation from R2P, but a concerted attack on it. In an interdependent world, sovereignty of states has to be qualified.
Christoph Heusgen explained that there are also further possibilities to address human rights violations as through naming and shaming. With putting pressure and PR on certain cases, aims in protecting humans can be reached step by step. Furthermore, he takes the impact and the collaboration with civil society organisations as a very important asset.
David Miliband also flagged up that there won’t be durable peace if there are no credible and legitimate institutions of sharing political power. Peace keeping would need a clear definition and could be much stronger and efficient if the end goal would be clear – otherwise it seems to be endless for political and non-political institutions.
Furthermore, participants agreed that international justice is a global project and in order for that project to succeed, nation states need to abide by the existing bodies serving to enforce international law, naming the UN Security Council and the International Criminal Court (ICC).
Fatou Bensouda, Prosecutor of the International Criminal Court, explained that the existing institutions are the best instrument we have to fight impunity and putting our work down is not an option. The work of the ICC is simply too important for this court to fail, even if we face resistance. International justice is a global project and humanity as a whole will benefit from it. She also demanded our thinking be reoriented. As there won’t be peace without justice, the focus should not only be on negotiating for peace but on looking for ways in which peace and justice can work together.