Աշխարհի առաջատար մարդասերների կոչը միջազգային հանրությանը՝ իրագործել պաշտպանելու պատասխանատվության սկզբունքները
• 20-02-2019 13:17:17   | Գերմանիա  |  Մամլո հաղորդագրություն
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն աշխարհի առաջնորդներին եւ առաջատարներին հրավիրել էր քննարկման՝ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում անցկացված «Անտեսումից դեպի պաշտպանություն. Պաշտպանելու պատասխանատվության վերաստանձնում» (Neglect2Protect: R2P revisited) թեմայի շուրջ:
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը փետրվարի 15-ին անցկացրեց «Անտեսումից դեպի պաշտպանություն. Պաշտպանելու պատասխանատվության վերաստանձնում» (Neglect2Protect: R2P revisited) միջոցառումը, որին մասնակցում էին ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներ, պետական պաշտոնյաներ եւ իրավապաշտպաններ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ եւ հումանիտար գործիչներ: Այն յուրօրինակ հարթակ էր՝ քննարկելու, թե ինչպես իրագործել պաշտպանության պատասխանատվության (R2P) սկզբունքները՝ ցեղասպանություններին, էթնիկ զտումներին, պատերազմի ընթացքում եւ մարդկության դեմ իրագործվող հանցանքներին արձագանքելու եւ դրանք կանխարգելելու համար: Միջոցառումը վարում էր միջազգային թոք-շոուների վարող Ալի Ասլանը:
Պետք է հաղթահարել պաշտպանությունն իրականացնելու ճանապարհին եղած խոչընդոտները, հայտարարեցին Մյունխենի անվտանգության համաժողովի փորձագետները: Ավելի վաղ՝ 2018թ. Aurora Dialogues բեռլինյան քննարկմանը, դեսպան Վոլֆգանգ Իշինգերը նկատել էր, որ քաղաքական կուսակցությունները եւս մեղքի իրենց բաժինն ունեն, եթե կարող են ինչ-որ ազդեցություն ունենալ, բայց չեն գործում: Այս թեման քննարկվեց համաժողովի հետագա միջոցառումների ընթացքում եւս:
2005-ին ընդունելով «Պաշտպանելու պատասխանատվության» (R2P) սկզբունքները՝ ՄԱԿ-ի  անդամ պետություններն ստանձնեցին պատասխանատվությունը՝ մարդկությանը պաշտպանելու ցեղասպանությունից, պատերազմի հանցանքներից, էթնիկ զտումներից եւ մարդկության դեմ իրագործվող հանցանքներից: Միաժամանակ միջազգային հանրությունը պատասխանատվություն է կրում՝ արձագանքելու, պաշտպանելու եւ վերակառուցելու, երբ պետությունն ի վիճակի չէ պաշտպանել իր բնակչությանը:
Միջոցառման մասնակիցները հաստատեցին R2P վավերականությունը, բայց նաեւ ընդունեցին, որ կա բաց խոսքի եւ գործի միջեւ: Համաձայնեցին, որ R2P պետք է կյանքի կոչել՝ անկախ պետությունների մեկուսացումից եւ հասարակությունների միջեւ եղած պառակտումներից, որոնց ականատես ենք լինում այսօր: Պետք է վերջ դրվի միջազգային օրենքները խախտողների անպատժելիությանը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ, բժիշկ Թոմ Քաթինան ընդգծեց. «Հիմա, քան երբեւէ, կարեւոր է, որ միջազգային հանրությունը մենակ չթողնի մարդասիրական աշխատանք իրականացնողներին, որոնք ջանք են գործադրում թեթեւացնելու մարդկանց տառապանքը: Պարտադիր չէ, որ «Պաշտպանելու պատասխանատվության» սկզբունքը նշանակի «տեղում զորք ունենալ»: Գլոբալ պատասխանատվություն կարող է նշանակել նաեւ կանխարգելիչ
միջոցառումների իրականացումը՝ ներառյալ ոչ թռիչքային գոտիների սահմանումը: Ի վերջո, ճնշումներ գործադրող կառավարությունը պետք է իմանա, որ միջազգային հանրությունը պատրաստ է քայլեր ձեռնարկել»:
Միջոցառման բանախոսներն էին Միջազգային քրեական դատարանի դատախազ Ֆաթու Բենսուդան, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ, բժիշկ Թոմ Քաթինան, ՄԱԿ-ում Գերմանիայի մշտական ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Հոյսգենը, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ խաղաղապահ գործողությունների գծով տեղակալ Ժան-Պիեռ Լակրուան եւ IRC նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Միլիբենդը: Նրանք ընդգծեցին, որ հաճախ պետության սուվերենության իրավունքը դիտարկվում է որպես արդարացում՝ խուսափելու ներպետական հարցերում թույլ տված սխալների համար պատասխանատվություն կրելուց: Ըստ նրանց՝ պետք է մի կողմ դնել սուվերենությունը, եթե պետությունը վնասում է սեփական բնակչությանը: IRC նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Միլիբենդը նկատեց, որ մենք ապրում ենք անպատժելիության դարաշրջանում, երբ խոսքը վերաբերում է անհատի իրավունքներին: Դա ոչ միայն շեղում է R2P-ից, այլեւ համաձայնեցված հարձակում դրա վրա: Փոխկապակցված աշխարհում պետությունների սուվերենությունը պետք է սահման ունենա:
Քրիստոֆ Հոյսգենը բացատրեց, որ կան նաեւ այլ հնարավոր միջոցներ՝ կանխելու բռնությունը մարդու իրավունքների նկատմամբ, օրինակ՝ իրերն իրենց անուններով կոչելու եւ ամոթանքի ճանապարհով: Հստակ դեպքերով եւ հանրային կարծիքի միջոցով ճնշում գործադրելով՝ քայլ առ քայլ հնարավոր է հասնել մարդկության պաշտպանությանը: Բացի այդ, նա կարեւորեց քաղաքացիական հասարակության եւ հասարակական կազմակերպությունների հետ գործակցությունը՝ շեշտելով, որ այն կարող է լուրջ գործոն լինել:
Դեյվիդ Միլիբենդը նաեւ նկատեց, որ չի կարող լինել խաղաղություն, եթե չկան վստահելի եւ լեգիտիմ ինստիտուտներ, որոնց ձեռքում է քաղաքական իշխանությունը: Խաղաղության պահպանումը  պետք է սահմանում ունենա: Այն կարող է ավելի արդյունավետ լինել, եթե վերջնական նպատակը հստակ է: Այլապես դա անվերջ ձգվող գործընթաց է քաղաքական եւ ոչ քաղաքական կառույցների համար:
Մասնակիցները համաձայնեցին, որ միջազգային արդարադատությունը գլոբալ պաշտպանություն է: Այդ պաշտպանությունն իրականացնելու համար պետությունները պետք է հետեւեն միջազգային իրավունքի գործող կառույցներին, որոնք են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը եւ Միջազգային քրեական դատարանը:
Միջազգային քրեական դատարանի դատախազ Ֆաթու Բենսուդան բացատրեց, որ գործող ինստիտուտները լավագույն գործիքներն են՝ վերջ տալու անպատժելիությանը: Միջազգային քրեական դատարանի աշխատանքը չափազանց կարեւոր է, եթե նույնիսկ կա դիմադրություն: Միջազգային արդարադատությունը գլոբալ պաշտպանություն է, որից կշահի ամբողջ մարդկությունը: Նա նաեւ պնդեց, որ պետք է փոխել մտածողությունը: Քանի որ առանց արդարության չկա խաղաղություն: Չպետք է կենտրոնանալ միայն խաղաղության համար վարվող բանակցությունների վրա, պետք է նաեւ ճանապարհներ փնտրել, որտեղ խաղաղությունը եւ արդարությունը կարող են միաժամանակ գոյություն ունենալ:

• 20-02-2019 13:17:17   | Германия  |  Пресс-релизы
Гуманитарная инициатива «Аврора» собрала мировых лидеров и активистов на мероприятии  в рамках Мюнхенской конференции по безопасности
20 февраля 2019 года – Активисты, представители ООН, государственные деятели и юристы приняли участие в мероприятии Гуманитарной инициативы «Аврора» под названием «Пренебрежение обязательствами: возвращаясь к ответственности по защите» (Neglect 2 Protect: R2P revisited), прошедшем 15 февраля в рамках Мюнхенской конференции по безопасности. Дискуссия, модератором которой выступил известный телеведущий Али Аслан, позволила обсудить все требования, необходимые для выполнения обязательств по ответственности по защите (R2P) и предотвращения геноцидов, этнических чисток, военных преступлений и преступлений против человечности.
Эксперты, выступившие на Мюнхенской конференции по безопасности, отметили, что препятствия на пути к обеспечению защиты следует устранить. Во время Диалогов «Аврора» – 2018 в Берлине бывший посол Германии в США и Соединенном Королевстве Вольфганг Ишингер заявил, что те, кто способны что-то изменить, но продолжают бездействовать, – виновны. Эта тема также обсуждалась на мероприятии в Мюнхене.
В 2005 году государства-члены Организации Объединенных Наций приняли принцип ответственности по защите (R2P) и признали обязанность каждого государства защищать свое население от геноцида, военных преступлений, этнических чисток и преступлений против человечности. В то же время на международном сообществом лежит ответственность по защите и поддержке людей, которых не в состоянии защитить национальные власти.
Участники мероприятия подтвердили правомерность концепции  R2P, но отметили, что существует разрыв между риторическим одобрением и реализацией на практике. Собравшиеся пришли к консенсусу относительно того факта, что принцип R2P следует внедрять на деле и что с безнаказанностью тех, кто нарушает международные законы, пора покончить.
Доктор Том Катена, председатель Международной инициативы «Аврора», заявил: «Сейчас международному сообществу как никогда важно не оставлять без помощи гуманитарных деятелей, пытающихся облегчить жизнь других. Принцип ответственности по защите не обязательно значит, что всем нужно приехать на передовую. Глобальная ответственность может заключаться в применении сдерживающих мер, включая создание бесполетных зон. Правительство, которое притесняет собственных граждан, должно как минимум осознавать, что международное сообщество этого так не оставит».
В дискуссии приняли участие Фату Бенсуда, прокурор Международного уголовного суда, доктор Том Катена, председатель Гуманитарной инициативы «Аврора», Кристоф Хойсген, постоянный представитель Германии в ООН, Жан-Пьер Лакруа, заместитель Генерального
секретаря ООН по миротворческим операциям, и Дэвид Милибэнд, председатель и генеральный директор IRC. Они сошлись на том, что государство имеет право на суверенитет, однако это право зачастую используется как оправдание для правительств, желающих избежать последствий неправомерных действий внутри страны, и что в случае неспособности государства защитить свой народ суверенитет может быть ограничен. Дэвид Милибэнд, председатель и генеральный директор IRC, сказал, что в наше время безнаказанности в том, что касается индивидуальных прав, мы каждый день наблюдаем не просто несоблюдение принципа ответственности по защите, но скоординированный удар по нему. В мире, где все взаимозависимо, государственный суверенитет не может быть абсолютом.
Кристоф Хойсген пояснил, что есть и другая возможность справиться с нарушениями прав человека – предание гласности и позору. В некоторых случаях давление общественности позволяет постепенно добиться обеспечения безопасности людей. Господин Хойсген также отметил, что роль общественных организаций и сотрудничество с ними являются очень важными.
Дэвид Милибэнд указал, что без достойных доверия и законных институтов по разделению политической власти невозможно добиться устойчивого мира. Сохранение мира должно получить четкое определение и сможет стать более эффективным, если будет ясна конечная цель – в противном случае эта задача будет казаться непосильной для политических и негосударственных организаций.
Участники также согласились, что международная юстиция – это глобальный проект, для успеха которого необходимо, чтобы национальные правительства подчинялись структурам, созданным для обеспечения соблюдения норм международного права, в частности, Совету Безопасности ООН и Международному уголовному суду (ICC).
Фату Бенсуда, прокурор Международного уголовного суда, заявила, что существующие структуры способны наилучшим образом бороться с безнаказанностью и что нельзя опускать руки. Деятельность Международного уголовного суда слишком важна, чтобы отказаться от нее, даже если приходиться сталкиваться с сопротивлением. Международная юстиция – это глобальный проект, от которого выиграет все человечество. Господа Бенсуда также сказала, что людям следует переосмыслить свой подход. Поскольку без справедливости не будет мира, нам следует не просто сосредоточиться на достижении мира, а продолжать искать способ, при котором мир и справедливость восторжествуют вместе.