Շահագործման է հանձնվել Ոսկեվանի մանկապարտեզը արևային ջրատաքացուցիչ համակարգը
Հայաստանի կլիմայական բարենպաստ պայմանները սահմանապահ գյուղերին ծառայեցնելը դարձել է կարևոր նպատակ: Գործընկեր կառույցները՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC), հերթական արդյունքն են արձանագրել այդ ուղղությամբ: Ամիսներ առաջ Տավուշի մարզի Ոսկեվան գյուղի մանկապարտեզում աշխատանքներ էին իրականացվում. ջեռուցման ավանդական համակարգը համալրվում էր նոր տեխնոլոգիաներով: Աշխատանքներն արդեն ավարտվել են. արևային ջրատաքացուցիչ համակարգը պատրաստ է շահագործման:
13,8 ԿՎտ/ժ հզորությամբ գործող արևային ջրատաքացուցիչ համակարգը կարևոր ձեռքբերում է սահմանապահ գյուղի համար: Մինչև արևային համակարգի շահագործումը, հինգ տարի շարունակ, ջեռուցվել է մանկապարտեզի շենքի միայն մեկ հարկը: 50-60 սանի փոխարեն, սպասարկվել է 30 սան: Այժմ հնարավոր կինի ջերմություն ապահովել շենքի ամբողջ տարածքում, ընդ որում՝ զգալիորեն տնտեսված միջոցներով: Ջեռուցման ծախսը կկրճատվի առնվազն 40%-ով: Տեղադրվել է նաև 300լ տարողությամբ ջերմափոխանակիչ բաք. մանկապարտեզում օգտագործվող տաք ջուրն այսուհետև հնարավոր կլինի ստանալ առանց հավելյալ ծախսերի:
Համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ծրագրի համակարգող Մարտին Մարալչյանը, Նոյեմբերյան համայնքի ղեկավար Կարեն Աբազյանը, Ոսկեվանի վարչական տարածքի ղեկավար Վլադիմիր Ղազինյանն ու մանկապարտեզի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նոնա Մուրադյանը:
«Մենք ապրում ենք մի երկրում, որի հանդեպ բնությունն առատաձեռն է գտնվել: Մեզ բաժին հասած արևը հարկավոր է օգտագործել: Նոր տեխնոլոգիաների կիրառումը դա թույլ է տալիս: Այդ լուծումը բխում է նաև մեր երկրի շահերից: Տարիներ շարունակ իրականացված ծրագրերի արդյունքում եկել ենք այն համոզմանը, որ արևային էներգիայի կիրառումն արդյունավետ է և՛ բնապահպանական և՛ տնտեսական առումով: Կարող եմ արձանագրել, որ գործընկեր կառույցի հետ արդեն հերթական դարձած ձեռքբերում ունենք ևս մեկ սահմանապահ գյուղում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այլընտրանքային էներգիայի կիրառման արդյունավետությունը բազմիցս ապացուցվել է ամբողջ աշխարհում: Գործընկեր կառույցները ևս, համատեղ իրականացված ծրագրերի արդյունքում, հասցրել են համոզվել դրանում: Նոր տեխնոլոգիաների կիրառումը թույլ է տալիս կրճատել համայնքի ծախսերը: Ծրագրի բնապահպանական և տնտեսական արդյունավետությունը հաշվի առնելով՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) շարունակում են աջակցել հատկապես սահմանապահ գյուղերին:

The Voskevan kindergarten was put into operation by the solar water heating system
Making the favorable climate conditions of Armenia serve to the best of the border communities of our country is a matter of importance. Partnering structures VivaCell-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) have achieved yet another milestone in this direction. Months ago works were being implemented in the kindergarten of Voskevan: the heating system was being modernized to use the opportunities offered by new technologies. Now the works are completed: the solar water heating system is in place ready to be used.
The solar water heating system with 13.8 kW/hour capacity is an important achievement for the borderland village. Before the installment of the system, throughout 5 years, the kindergarten was heated only partly. Instead of 50-60 kids, the kindergarten was able to accept just 30. With the new heating system the building will be heated properly; the system will also help with significantly saving the scarce means. This system will reduce heating costs by 40%. A 400-liter heat-exchanger tank has also been installed to provide hot water in the building of the kindergarten without additional expenses.
The launching ceremony of the water heating system was attended by VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, the coordinator of the program Martin Malachyan, the head of the Noyemberyan community Karen Abazyan, the Head of Voskevan administration Vladimir Ghazinyan and acting director of the kindergarten Nona Muradyan.
“The nature has been generous to our country. We need to use the energy of sun purposefully. The application of new technologies gives us that opportunity. The solution is in the benefit of our national interests, too. The years of project implementation have proved that the use of solar energy is efficient from both environmental and economic perspectives. I am proud to say this is yet another achievement in one more borderland village jointly with our partner organization,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
The efficiency of alternative energy sources has been proved to be justified in the whole world; the programs implemented by the partnering organizations have been yet another confirmation of that. The application of new technologies allows reducing community costs. Taking into consideration the ecological and economic effectiveness of the program VivaCell-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) will continue to support border villages.