Ucom-ի բաժանորդները կվայելեն Արցախում ռոմինգի նվազեցված սակագները
Ucom ընկերության շարժական կապի բաժանորդներն Արցախում կօգտվեն մշտապես կապի մեջ մնալու հնարավորությունից ռոմինգի նվազեցված սակագներով։ 2019թ․ օգոստոսի 1-ից Արցախում ճամփորդելիս Ucom ընկերության բաժանորդները կվայելեն ռոմինգի հետևյալ նվազեցված սակագները․ դեպի Հայաստան և տեղական զանգերի համար կգործի 38 ՀՀ դրամ/րոպե սակագինը, մուտքային զանգերի համար՝ 25 ՀՀ դրամ/րոպե և կարճ հաղորդագրությունների սակագինը կկազմի 40 ՀՀ դրամ/SMS։
«Մինչ այդ գործող սակագների փոփոխությունը հնարավոր դարձավ Արցախում ռոմինգի սակագների վերանայման և արդյունքում՝ նվազեցման նպատակով ստեղծված աշխատանքային խմբի մասնակիցների միջև քննարկումների արդյունքում։ Այդ աշխատանքային խումբը ձևավորվել էր ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի հրամանով, ՀՀ ՀԾԿՀ-ի նախաձեռնությամբ, իսկ մասնակիցների թվում ընդգրկված էին Արցախի էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության, Արցախի հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի, Ղարաբաղ Տելեկոմ» ՓԲԸ-ի և Հայաստանում գործող բոլոր օպերատորների ներկայացուցիչները», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Հավելենք, որ Ucom ընկերությունը մեծագույն պատրաստակամությամբ է մասնակցել քննարկմանը և համաձայնել է գործադրել բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը, որոնք ուղղված կլինեն ռոմինգի սակագների հետագա նվազեցման նպատակով՝ համապատասխան իրավական կարգավորումներում փոփոխություններ կատարելուն։ Ucom ընկերությունը նաև պատրաստ է աջակցել սակագնային կարգավորման հիմնական սկզբունքներն ու մոտեցումները սահմանելու գործընթացին։

Абоненты Ucom будут платить за роуминг в Арцахе по сниженным тарифам
Абоненты мобильной связи Ucom воспользуются возможностью всегда оставаться на связи по сниженным тарифам роуминга. С 1 августа 2019 года при путешествии в Арцах абоненты компании Ucom насладятся следующими сниженными тарифами роуминга: для звонков в Армению и местных звонков будет действовать тариф в 38 драмов/мин, для входящих звонков – 25 драмов/мин, а тариф для коротких сообщений составит 40 драмов/SMS.
«Смена действующих до этого тарифов стала возможной в результате переговоров между участниками рабочей группы по пересмотру и снижению тарифов роуминга в Арцахе. Эта рабочая группа была сформирована по приказу министра промышленности высоких технологий РА, по инициативе Госкомиссии по регулированию общественных услуг РА, а в число участников вошли представители Министерства экономики и производственной инфраструктуры Арцаха, Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Арцаха, ЗАО «Карабах Телеком» и всех действующих в Армении операторов», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Отметим также, что компания Ucom с большой готовностью приняла участие в переговорах и согласилась приложить все необходимые усилия для дальнейшего снижения тарифов на роуминг, а также с целью внесения поправок в соответствующие правовые нормы. Компания Ucom также готова содействовать в процессе определения основных принципов и методов тарифного регулирования.