ՀՀ վարչապետը, ԿԲ-ի նախագահն ու էկոնոմիկայի նախարարը պետք է<br /> հրաժարական տան,- ասում է տնտեսագետ Անդրանիկ Թեւանյանը <br />
ՀՀ վարչապետը, ԿԲ-ի նախագահն ու էկոնոմիկայի նախարարը պետք է
հրաժարական տան,- ասում է տնտեսագետ Անդրանիկ Թեւանյանը
• 04-03-2009 21:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանում ստեղծված տնտեսական իրավիճակը մեծամասամբ պայմանավորված է ոչ թե միջազգային ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամով, այլ Հայաստանի կառավարության տնտեսական եւ Կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության հետեւանքով: Այս մասին մարտի 4-ի ասուլիսում հայտարարեց տնտեսագետ Անդրանիկ Թեւանյանը: Ըստ նրա, Հայաստանում տեղի ունեցող տնտեսական գործընթացները միջազգային պրոցեսներով պայմանավորված են միայն 10-20%-ով, իսկ մնացածը` ներքին քաղաքականության հետեւանք է: Ա.Թեւանյանի խոսքերով, մարտի 3-ը կարելի է անվանել «սեւ երեքշաբթի»: Ըստ նրա, երեկ հանրապետությունում բացարձակ անիշխանություն էր տիրում, քանի որ Հայաստանի տնտեսության համար պատասխանատու 2 դեմքերը` ՀՀ նախագահն ու վարչապետը, բացարձակապես չեն խոսել լողացող փոխարժեքի մասին: Տնտեսագետը նշեց, որ դեռեւս անցած տարվա կեսերից էր խոսվում այն մասին, որ պետք է անցնել կառավարելի լողացող փոխարժեքի, այսինքն յուրաքանչյուր շաբաթ փոխարժեքը բարձրացնել 5-10 դրամով, ինչը ցնցումներ չէր առաջացնի, իսկ 370 մլն դոլարի պատուստները չեն վատնվի: Սակայն, իշխանության ներկայացուցիչները դա սխալ քայլ են համարել: Հիմա, ըստ Ա.Թեւանյանի, վիճակը օրհասական է, իսկ պահուստները մաշվել են եւ մոտեցել 1 միլիարդի սահմանագծին: Տնտեսագետի գնահատմամբ, այն քայլերը, որ արվել են իշխանությունների կողմից, ոչ թե տնտեսագիտության, այլ քրեագիտության ոլորտից են: «Ես կխնդրեմ, որ դատախազությունը քրեական գործ հարուցի եւ պարզի, թե ինչպես եղավ, որ մեկ օր առաջ մարդիկ 31 մլն դոլարից ավելի բորսայում վաճառք են իրականացրել 307 դրամով, իսկ հաջորդ օրը ԿԲ-ն 372 դրամով դոլար է վաճառում»,- հայտարարեց Ա.Թեւանյանը: Տնտեսագետի կարծիքով, դրա համար պետք է պատասխան տան կոնկրետ պաշտոնյաներ, իսկ վարչապետը, ԿԲ-ի նախագահն ու էկոնոմիկայի նախարարը պետք է հրաժարական տան: Բացի դրանից, ըստ Ա.Թեւանյանի, դատախազությունը պետք է պարզի, թե վերջին 5 օրվա ընթացքում ովքեր են եղել դոլարի հիմնական գնորդները, ինչպես նաեւ կապիտալի ինչ արտահոսք է եղել Հայաստանից:

Премьер-министр РА, председатель ЦБ и министр экономики<br /> должны подать в отставку, - считает экономист Андраник Теванян<br />
Премьер-министр РА, председатель ЦБ и министр экономики
должны подать в отставку, - считает экономист Андраник Теванян
• 04-03-2009 21:00:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 4 МАРТА, НОЯН ТАПАН. Сложившаяся в Армении экономическая ситуация в большей степени обусловлена не мировым финансово-экономическим кризисом, а экономической политикой правительства Армении и денежно-кредитной политикой Центрального банка. Такое заявление сделал на пресс-конференции 4 марта экономист Андраник Теванян. По его словам, происходящие в Армении экономические процессы обусловлены международными процессами только на 10-20%, остальное является следствием внутренней политики. По словам А.Теваняна, 3 марта можно назвать "черным вторником". По его мнению, вчера в республике царило полное безвластие, поскольку оба ответственных за экономику Армении лица, президент и премьер-министр, не сказали абсолютно ничего относительно введения плавающего курса драма. Экономист отметил, что еще со второй половины прошлого года говорилось о том, что нужно переходить к управляемому плавающему курсу, то есть каждую неделю поднимать курс на 5-10 драмов, что не вызвало бы потрясений и резервы на сумму 370 млн долларов не были бы истрачены. Однако, представители власти посчитали это ошибочным. Теперь же, по его мнению, ситуация стала роковой, а резервы истощились до 1 млрд долларов. По оценке экономиста, шаги, сделаные властями, скорее всего относятся к области криминалистики, а не экономической науки. "Я попросил бы, чтобы прокуратура возбудила уголовное дело и выяснила, как это получилось, что всего за день до этого, на бирже было продано более чем 31 млн долларов за 307 драмов за доллар, а на следующий день ЦБ продает доллар за 372 драма(", - заявил А.Теванян. По мнению экономиста, за это должны ответить конкретные должностные лица, а премьер-министр, председатель ЦБ и министр экономики должны подать в отставку. Кроме того, по словам А.Теваняна, прокуратура должна выяснить, кто за последние 5 дней были основными покупателями доллара, а также - какой отток капитала был из Армении.