Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամին դիմագրավելու Հայաստանի<br /> կառավարության ձեռնարկած քայլերը բավարար չեն,- գտնում է Թաթուլ<br /> Մանասերյանը<br />
Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամին դիմագրավելու Հայաստանի
կառավարության ձեռնարկած քայլերը բավարար չեն,- գտնում է Թաթուլ
Մանասերյանը
• 26-02-2009 20:15:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Թեեւ ՀՀ կառավարությունը համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամին դիմագրավելու համար որոշ քայլեր ձեռնարկում է, այնուամենայնիվ դրանք բավարար չեն: Նման կարծիք փետրվարի 26-ի ասուլիսում հայտնեց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը: Ըստ նրա, բացի ընդհանուր ծրագրերից, անհրաժեշտ է մշակել ազգային ծրագիր, որը հնարավորություն կտա նաեւ երկրում ձեւավորել ազգային տնտեսության արդյունավետ կառուցվածք: Թ.Մանասերյանը գտնում է, որ Հայաստանի համար այս փուլում շատ կարեւոր է գնահատել սեփական ռեսուրսները: Նրա խոսքերով, Հայաստանը միայն ոչ ստանդարտ մոտեցումներով կարող է դուրս գալ ճգնաժամից: Հակառակ դեպքում, ըստ նրա, նույնիսկ եթե տնտեսական ճգնաժամը աշխարհում ավարտվի էլ, «մենք դեռ շատ երկար կարող ենք մնալ այս իրավիճակում»: Այդ առումով տնտեսագետը համոզված է, որ անհրաժեշտ է տնտեսության զարգացման ազգային մոդելներ ստեղծել հանրապետության յուրաքանչյուր բնակավայրի համար: Օրինակ, օգտագործելով Ջերմուկի բնական ռեսուրները այնտեղ զարգացնել զբոսաշրջությունը, մեկ այլ տեղում` գյուղատնտեսությունը: Անդրադառնալով Համաշխարհային Բանկից եւ Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստանին տրվող վարկերին, Թ.Մանասերյանը նշեց, որ անհրաժեշտ է ստեղծել հստակ մեխանիզմներ այդ գումարները ճիշտ ծախսելու եւ դրանց վերադարձը ապահովելու համար: Նա նշեց նաեւ, որ ՀԲ-ի վարկի տրամադրման պայմաններն ու նպատակները պարզ են, ինչը չի կարելի ասել ՌԴ-ի կայունացման վարկի մասին: Միեւնույն ժամանակ Թ.Մանասերյանը հուսով է, որ ավելի քան 1 մլրդ դոլարի չափով այդ վարկային միջոցները արդյունվետ կօգտագործվեն:

Предпринимаемые правительством антикризисные меры<br /> недостаточны, - считает Татул Манасерян<br />
Предпринимаемые правительством антикризисные меры
недостаточны, - считает Татул Манасерян
• 26-02-2009 20:15:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 26 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН. Хотя правительство Армении предпринимает определенные шаги для противостояния глобальному кризису, тем не менее они недостаточны. Такое мнение высказал на пресс-конференции 26 февраля экономист Татул Манасерян. По его словам, кроме общих программ, необходимо разработать национальную программу, которая позволит также сформировать в стране эффективную структуру национальной экономики. Т.Манасерян считает, что на этом этапе для Армении очень важно оценить собственные ресурсы. По его словам, Армения может выйти из кризиса только благодаря нестандартными подходам. В противном случае, по его словам, если даже кризис во всем мире закончится, "мы еще долго можем застрять в этой ситуации". В этой связи, экономист уверен, что необходимо создавать национальные модели развития экономики для каждого региона республики. Например, используя природные ресурсы Джермука можно там развить туризм, в другом месте - сельское хозяйство и т.д. Касаясь кредитов, предоставляемых Армении Всемирным банком и Россией, Т.Манасерян отметил, что нужно создать четкие механизмы для правильного использования этих сумм. Он отметил, что условия и цели предоставления кредита ВБ ясны, чего нельзя сказать о кредите РФ. В то же время Т.Манасерян надеется, что эти кредитные средства в размере более чем 1 млрд долларов будут использованы эффективно.