Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամին դիմագրավելու Հայաստանի<br /> կառավարության ձեռնարկած քայլերը բավարար չեն,- գտնում է Թաթուլ<br /> Մանասերյանը<br />
Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամին դիմագրավելու Հայաստանի
կառավարության ձեռնարկած քայլերը բավարար չեն,- գտնում է Թաթուլ
Մանասերյանը
• 26-02-2009 20:15:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Թեեւ ՀՀ կառավարությունը համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամին դիմագրավելու համար որոշ քայլեր ձեռնարկում է, այնուամենայնիվ դրանք բավարար չեն: Նման կարծիք փետրվարի 26-ի ասուլիսում հայտնեց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը: Ըստ նրա, բացի ընդհանուր ծրագրերից, անհրաժեշտ է մշակել ազգային ծրագիր, որը հնարավորություն կտա նաեւ երկրում ձեւավորել ազգային տնտեսության արդյունավետ կառուցվածք: Թ.Մանասերյանը գտնում է, որ Հայաստանի համար այս փուլում շատ կարեւոր է գնահատել սեփական ռեսուրսները: Նրա խոսքերով, Հայաստանը միայն ոչ ստանդարտ մոտեցումներով կարող է դուրս գալ ճգնաժամից: Հակառակ դեպքում, ըստ նրա, նույնիսկ եթե տնտեսական ճգնաժամը աշխարհում ավարտվի էլ, «մենք դեռ շատ երկար կարող ենք մնալ այս իրավիճակում»: Այդ առումով տնտեսագետը համոզված է, որ անհրաժեշտ է տնտեսության զարգացման ազգային մոդելներ ստեղծել հանրապետության յուրաքանչյուր բնակավայրի համար: Օրինակ, օգտագործելով Ջերմուկի բնական ռեսուրները այնտեղ զարգացնել զբոսաշրջությունը, մեկ այլ տեղում` գյուղատնտեսությունը: Անդրադառնալով Համաշխարհային Բանկից եւ Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստանին տրվող վարկերին, Թ.Մանասերյանը նշեց, որ անհրաժեշտ է ստեղծել հստակ մեխանիզմներ այդ գումարները ճիշտ ծախսելու եւ դրանց վերադարձը ապահովելու համար: Նա նշեց նաեւ, որ ՀԲ-ի վարկի տրամադրման պայմաններն ու նպատակները պարզ են, ինչը չի կարելի ասել ՌԴ-ի կայունացման վարկի մասին: Միեւնույն ժամանակ Թ.Մանասերյանը հուսով է, որ ավելի քան 1 մլրդ դոլարի չափով այդ վարկային միջոցները արդյունվետ կօգտագործվեն:

Tatul Manaserian: Armenian government's steps to overcome<br /> global economic crisis are not sufficient <br />
Tatul Manaserian: Armenian government's steps to overcome
global economic crisis are not sufficient
• 26-02-2009 20:15:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, FEBRUARY 26, NOYAN TAPAN. Although the Armenian government has taken some steps to overcome the global economic crisis, they are not sufficient, economist Tatul Manaserian expressed an opinion at the February 26 press conference. According to him, in addition to general programs, national programs should be developed which will allow forming an efficient structure of national economy in the country. T. Manaserian believes that it is important to assess own resources in Armenia at this stage. In his words, Armenia can get out of the crisis only by means of non-standard approaches, otherwise even when the economic crisis is over in the world, "we will remain in this situation for a long time". In this respect the economist underlined the necessity to create national models of economic development for each region of the republic. For example, to develop tourism in Jermuk by using natural resources there, to develop agriculture in some other region. As regards the credits given to Armenia by the World Bank and Russia, T. Manaserian said that it is necessary to create definite mechanisms to spend these sums correctly. In his words, the conditions and goals of the World Bank's credit are clear, which cannot be said about the stabilization credit of Russia. At the same time T. Manaserian expressed a hope that these credits of over 1 billion dollars will be efficiently spent.